Odstraňování min z ukrajinských polí: Pilot chce používat traktory bez řidičů
Bývalý britský záchranář a pilot odcestoval na Ukrajinu, aby pomohl tamním farmářům obnovit vývoz pěstovaných surovin do zahraničí. Jonathan Elwes (72) plánuje použít bezpilotní drony a speciálně upravené traktory ke hledání ukrytých nášlapných min na polích, následně je deaktivovat a umožnit tak zoufalým zemědělcům bezpečný návrat k práci. „Vyčistit pole standardní cestou by trvalo deset let,“ upozornil. Organizátorům projektu Bezpečná pole pro Ukrajinu zbývá vybrat ještě necelé dva miliony korun.
Rusové během okupace Ukrajiny rozmístili na polích nášlapné miny a další výbušniny, čímž farmářům znemožnili práci. To se negativně odrazilo na vývozu surovin do zahraničí a přispělo ke globálnímu zdražování potravin, Elwes se proto rozhodl pomoct miny likvidovat. Přišel s bezpilotním a čistě na dálku řízeným systémem, který levně a efektivně čistí pole od výbušnin.
„Rusové zasadili miny v místech, která okupovali před tím, než je zahnaly ukrajinské jednotky,“ řekl Elwes pro server DailyMail. „Vyčistit je standardní cestou by trvalo deset let.“ Ačkoli ne všechna pole v dříve okupovaných oblastech jsou zaminovaná, riziko je příliš vysoké a mnozí zemědělci v důsledku přišli o živobytí.
Traktory na autopilota
„Rusové zaminovali obrovské farmářské oblasti. Jejich vyčištění by vyžadovalo nasazení velkého množství lidí,“ konstatoval Elwes. Pole proto plánuje skenovat za pomoci bezpilotních dronů a na dálku ovládaných traktorů. Drony z výšky zaznamenají výbušninu, ke které se následně přiblíží traktor a blíže specifikuje, o jakou se jedná. Na místo potom dorazí specialista a bombu zneškodní.
„Tenhle systém je geniální, protože je docela levný a farmáři ho budou moci řídit sami za použití vlastních traktorů. Jen musíme získat peníze na prototyp, abychom pomohli samotným Ukrajincům,“ uvedl pilot. Organizátoři projektu potřebují získat ještě 60 tisíc liber (asi 1,7 milionu korun).
Přátelé bez příjmu
Elwes Ukrajinu v minulosti navštívil hned několikrát a navázal kontakty s místními zemědělci s úmyslem pěstovat sojové boby, většina jeho známých se nyní kvůli minám ocitla bez příjmů. „V roce 2013 jsem přeletěl přes celou Ukrajinu a viděl rozsah jejího zemědělského bohatství. Objem a kvalita její produkce mi vyrazila dech,“ vzpomínal pilot.
„Od té doby jsem osobně zapojen do ukrajinské agrikultury a mám přátele, kteří přišli o veškeré živobytí,“ dodal. „Moji přátelé za mnou přišli s tímhle projektem, který pomůže znovu vybudovat a obnovit farmářskou komunitu. Design je hotový, ale teď jsou potřeba finance na prototyp. Jsou přesvědčení, že potom už získají zdroje na financování celé produkce.“

Rusko dobylo další dvě ukrajinské vesnice - obec Sobolivka v Charkovské oblasti a ves Piddubne v Doněcké oblasti. S odkazem na ruské ministerstvo obrany o tom dnes informovaly agentury AFP a Reuters. Kyjev se k tvrzení Moskvy nevyjádřil a podobná prohlášení stran konfliktu nelze bezprostředně v podmínkách války nezávisle ověřit.

Podle Ozbrojených sil Ukrajiny se počet zesnulých ruských vojáků zvětšil o dalších 1180 na celkových 1 026 440 mrtvých. Ukrajině se podařilo sestřelit letadlo, zničit dva další tanky a sestřelit přes 200 dronů.
Výrobní aktivita v Rusku klesá a některé ekonomické ukazatele se propadají do červených čísel. Ukazují to data o kterých informoval americký server Wall Street Journal. Důvodem mohou být nejnovější sankce, jak dodává v rozsáhlé analýze také The Kyiv Independent.
Masivní vojenské výdaje, pokles vývozu ropy i snížení produkce u výrobců zemědělských strojů či výrobce nábytku ukazují podle expertů, že je Rusko na „pokraji recese“.