Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Putina musíme svrhnout, vyzývá Ruska. Po manželově popravě odešla na Ukrajinu

Autor: Darina Jíchová - 
10. července 2022
05:00

V rámci ukrajinské armády funguje rovněž regiment Rusů, kteří se rozhodli bojovat proti vlastním krajanům a prezidentovi Vladimiru Putinovi. Tzv. Legie svobody Ruska bojující pod bělomodrou vlajkou je většinou složená z ruského a běloruského disentu. S válkou však mnohdy nesouhlasí ani ruští vojáci, jeden ze seržantů byl popraven za neuposlechnutí rozkazu poslat svoje muže na Ukrajinu. Popravili ho obávaní čečenští vojáci Ramzama Kadyrova, spojence ruského prezidenta. Jeho vdova ostře vystoupila proti válce a Putinově režimu, neopomněla ani příslib pomsty, uvedl list Daily Mail.

„Válku musíme zastavit, přinést Rusku pravou svobodu a svrhnout Putinův režim,“ prohlásila vdova, která si přála zůstat v anonymitě. Po manželově smrti se stala členkou Legií svobody Ruska. „Přestaňte tolerovat toho tyrana,“ obrátila se také na další Rusy. „Připojte se k naší legii,“ apelovala. Popsala také příběh svého manžela, ruského seržanta, který odmítl rozkaz poslat svoji jednotku na Ukrajinu, nechtěl je poslat na smrt. Trestem byla poprava, jejím vykonavatelem pak jeden z tzv. Kadyrovců.

První žena v legii

Žena se v reakci na manželovu smrt přidala k Legii, na Ukrajinu dorazila v květnu. První legie byla utvořena v březnu. Oficiálně není znám počet Rusů, kteří bojují po boku Ukrajinců. Údaje ukrajinského ministerstva obrany z dubna uvádějí, že legie mají více než 100 rekrutů. Jeden ze členů prezidentské kanceláře doplnil, že někteří zajatí Rusové byli tak znechucení zvěrstvy v Buči nebo Irpini, že se rozhodli bojovat proti Rusku.

Ruska je známá pouze pod vojenskou přezdívkou „Prvá“, který odkazuje na to, že byla první ženou v legii. Součástí Legie svobody Ruska i známý ruský podnikatel Igor Volobujev, někdejší viceprezident Gazprombank. „Lidi z Ruska, jestli nenávidíte Putinův režim a chcete, aby Rusko bylo svobodná, demokratická země, připojte se k nám,“ to jsou slova právě zběha Volobujeva a podle dostupných informací se počty ruských legionářů rozrůstají.

16:26
Dnes

A celý projev Petra Pavla k výročí války na Ukrajině si můžete pustit zde. 

Video Prezident Petr Pavel na shromáždění n podporu Ukrajiny - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...
16:21
Dnes

Zelenskyj podepsal s italskou premiérkou a šéfem kanadské vlády v Kyjevě bilaterální bezpečnostní dohody. Prezident to oznámil na telegramu.

16:19
Dnes

„Prosím, vytrvejte a pomáhejte Ukrajině,“ řekl Pavel závěrem zalidněnému Staroměstskému náměstí. 

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa