Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Na Hadím ostrově už znovu vlaje ukrajinská vlajka. Strategické místo je pod kontrolou Kyjeva

Autor: ČTK - 
4. července 2022
13:40

Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační posádka, byla opět vztyčena ukrajinská vlajka. Oznámila to dnes mluvčí ministerstva obrany v Kyjevě Natalija Humenjuková.

„Ukrajinská vlajka na Hadím ostrově byla vztyčena. Vojenská operace skončila a území bylo vráceno pod jurisdikci Ukrajiny,“ citovala ukrajinská média z brífinku Humenjukové.

Stažení ruských jednotek z Hadího ostrova nejprve 30. června oznámila ukrajinská armáda a následně ho potvrdila i ruská strana. Stalo se tak po řadě ukrajinských vzdušných a dělostřeleckých útoků, které ničily dovezenou ruskou techniku a narušovaly snahy Moskvy o zásobování posádky umístěné na ostrově. Velení ukrajinské armády následně uvedlo, že se chystá převzít nad ostrovem i fyzickou kontrolu, zatímco Rusko tvrdilo, že stažení jeho vojáků je plánované.

22:21
Dnes

V Charkově je zraněno už 16 lidí. 

22:19
Dnes

V Charkově dopadly ruské rakety na ubytovnu, zahynulo nejméně šest lidí.

22:01
Dnes

Rusové ostřelovali Charkov, zabili 2 nebo 3 lidi a zranili 10 dalších. Kvůli ostřelování také vypukl požár. 

Zobrazit celý online

Rusko obsadilo malý, ale strategicky významný Hadí ostrov první den invaze na Ukrajinu, která začala 24. února. Ostrůvek ležící zhruba 150 kilometrů jižně od Oděsy se stal symbolem ukrajinského odporu, když tamní posádka nevybíravými slovy odmítla ruské výzvy složit zbraně.

Video se připravuje ...
Další videa