Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C

Na Hadím ostrově už znovu vlaje ukrajinská vlajka. Strategické místo je pod kontrolou Kyjeva

Autor: ČTK - 
4. července 2022
13:40

Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační posádka, byla opět vztyčena ukrajinská vlajka. Oznámila to dnes mluvčí ministerstva obrany v Kyjevě Natalija Humenjuková.

„Ukrajinská vlajka na Hadím ostrově byla vztyčena. Vojenská operace skončila a území bylo vráceno pod jurisdikci Ukrajiny,“ citovala ukrajinská média z brífinku Humenjukové.

Stažení ruských jednotek z Hadího ostrova nejprve 30. června oznámila ukrajinská armáda a následně ho potvrdila i ruská strana. Stalo se tak po řadě ukrajinských vzdušných a dělostřeleckých útoků, které ničily dovezenou ruskou techniku a narušovaly snahy Moskvy o zásobování posádky umístěné na ostrově. Velení ukrajinské armády následně uvedlo, že se chystá převzít nad ostrovem i fyzickou kontrolu, zatímco Rusko tvrdilo, že stažení jeho vojáků je plánované.

9:22
Dnes

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

9:05
Dnes

Podívejte se na video ze zničení ruské hlídkové lodi Sergej Kotov.

8:16
Dnes

Ukrajině se v noci na dnešek podařilo pomocí mořských dronů zasáhnout ruskou hlídkovou loď Sergej Kotov, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na zdroj v ukrajinské vojenské rozvědce. Informace o osudu lodi se podle něj zpřesňují. Agentura Unian mezitím napsala, že podle ruských proválečných účtů na platformě Telegram se loď potopila. Rusko zprávu zatím oficiálně nekomentovalo.

„Bezpilotními čluny zaútočili na hlídkovou loď projektu 22160 Sergej Kotov. Zatím se upřesňují informace o osudu posádky, ale s plavidlem je konec,“ uvedl podle Unian jeden z těchto internetových proválečných účtů. Na dalších účtech proruští blogeři podle agentury vyjadřovali obavy nad tím, jak rychle ruská Černomořská flotila v bojích s ukrajinskými silami přichází o svá plavidla.

Zobrazit celý online

Rusko obsadilo malý, ale strategicky významný Hadí ostrov první den invaze na Ukrajinu, která začala 24. února. Ostrůvek ležící zhruba 150 kilometrů jižně od Oděsy se stal symbolem ukrajinského odporu, když tamní posádka nevybíravými slovy odmítla ruské výzvy složit zbraně.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa