Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nejméně 20 obětí u Oděsy: Rusové zasáhli obytný dům, zemřel i chlapec (†11)

Aktualizováno -
1. července 2022
15:30
Autor: ČTK - 
1. července 2022
07:03

Neméně 20 lidí zemřelo a dalších desítky utrpěly zranění při ruských nočních raketových útocích v Oděské oblasti na jihozápadě Ukrajiny, informuje ruskojazyčný servis BBC. Jedna z raket ve vsi Serhijivka v okrese Bilhorod-Dnistrovskyj zasáhla devítipodlažní obytný dům, další dvě rakety dopadly na nedaleká rekreační zařízení. 

Mezii mrtvými je 11letý chlapec, šest dětí je raněných. „V důsledku útoku strategických letounů Tu-22 ze strany Černého moře na Bilhorodsko-Dnistrovskyj okres třemi raketami Ch-22 byl zasažen vícepodlažní dům a dvě rekreační zařízení,“ informovalo dnes Jižní velitelství ukrajinských sil. Agentura Reuters původně uvedla, že zasažený obytný dům je přímo v Oděse.

Mezi oběťmi útoku jsou dvě děti, mezi zraněnými jsou čtyři děti a jedna těhotná žena. Šéf místních záchranářů Ihor Budalenko v regionální televizi řekl, že z trosek domu se podařilo zachránit 41 lidí, ale že pátrání pokračuje, protože v něm bydlelo 152 lidí. Zástupce šéfa oblastní správy Serhij Bratčuk už dříve řekl, že byl skoro úplně zničen jeden vchod v bloku devítiposchoďových domů a že v důsledku výbuchu začala hořet i sousední budova. Na tomto místě zemřelo 16 lidí.

„Teroristická země v reakci na porážky na bojišti zabíjí naše lidi,“ uvedl šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Ruskojazyčný servis britské stanice BBC píše, že jde o druhý ruský útok na Oděskou oblast za posledních méně než 24 hodin. Ve čtvrtek během dne dvě ruské rakety dopadly v tomto regionu, podle místních úřadů nezpůsobily materiální škody ani nikomu neublížily.

23:02
19. 8. 2022

Vážení čtenáři, přejeme pro dnešek dobrou noc, další zprávy přineseme opět ráno.

22:51
19. 8. 2022

Navzdory ostřelování bylo na Ukrajině již sklizeno více než 23 milionů tun obilí. Jen v červenci shořelo na Ukrajině více než 70 000 hektarů obilí kvůli ruskému ostřelování.

22:50
19. 8. 2022

Lidé z Pokrovska v Doněcké oblasti se loučí u evakuačních vlaků do Lvova a Dněpru. Muži musí zůstat, odcházejí většinou jen ženy.

Zobrazit celý online

Rusko, které Ukrajinu vojensky napadlo před více než čtyřmi měsíci, popírá, že by útočilo na civilní cíle. Nicméně podle ukrajinských úřadů raketa Ch-22 odpálená z ruského bombardéru v pondělí zasáhla nákupní centrum ve středoukrajinském Kremenčuku. Zemřelo při tom nejméně 20 lidí. Podle ruské strany raketa dopadla na sklad zbraní dodaných Ukrajině ze Západu a následně začalo hořet obchodní centrum, vedle něhož se sklad nacházel.

Jeden z generálů ukrajinské armády podle agentury Reuters ve čtvrtek řekl, že Rusové se snaží zasahovat ukrajinskou vojenskou a kritickou infrastrukturu, často ale používají nepřesné rakety ze sovětské éry. Kvůli tomu na Ukrajině umírá mnoho lidí z řad civilního obyvatelstva. OSN od začátku ruské invaze na Ukrajinu eviduje více než 4700 zabitých civilistů. Předpokládá, že skutečný počet obětí bude mnohem vyšší.

Video se připravuje ...
Další videa