Pondělí 8. srpna 2022
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman
Polojasno 23°C

Bývalý ruský důstojník bojuje za Ukrajinu: Na osudu rodné země mu už nezáleží

Autor: rc - 
24. června 2022
16:14

Kdysi sloužil u bezpečnostní služby Ruské federace. V roce 2014 se ale rozhodl změnit strany a odjel na Ukrajinu, aby tam bojoval proti režimu Putina. Od té doby Ilja Bogdanov žije na Ukrajině. Jediné, po čem touží, je mír v jeho novém domově. Nezáleží mu prý na tom, zdali jeho rodná země zmizí ze světových map.

Ilja Bogdanov pracoval v minulosti pro Rusko. Byl příslušníkem Federální služby bezpečnosti, což je zpravodajská služba Ruské federace. Jedná se o nástupnickou agenturu KGB. Na straně Ruska také bojoval proti čečenským rebelům. Zúčastnil se prý honu na jediného čečenského bojovníka, který se ukrýval v horské vesnici.

„Vypálili jsme čtyři sta minometných střel na vesnici,“ řekl pro Radio Free Europe. „Po třech letech jsem pochopil, že to byl jen uměle vykonstruovaný konflikt. Potom se odehrály historické události na Majdanu. Splnil jsem slib, který jsem si dal ve čtrnácti, což bylo být součástí revoluce. Každý si myslel, že se to stane v Rusku, ale stalo se to na Ukrajině,“ dodal. Na Ukrajině prý chtěl dosáhnout změny ve své zemi. Bojoval tam proti režimu Putina.

V roce 2016 nakonec odešel od armády a otevřel si restauraci v Kyjevě. Stal se z něj občan Ukrajiny a žil poklidným životem - až do února letošního roku, kdy Rusko zahájilo invazi. „Chtěl jsem spíš změnit Rusko než podpořit Ukrajinu. O osm let později bojuji za Ukrajinu v téhle válce. Nestarám se o to, jestli Rusko přežije jako země na mapě.“

V den, kdy nastala válka, okamžitě zkontaktoval svého bývalého velitele. Bojoval i u Irpině, kde utrpěl zranění ramene. Dostali se do přestřelky, při níž zemřel jeho spolubojovník. O rameno téměř přišel, ale přesto se vrátil do války. „Hodně jsem přemýšlel o válce, když mě zranili. Skončil jsem s romantizováním války a snění o hrdinství. Zjistil jsem, že v boji mohu být užitečný. Je to moje povinnost. Chci mír na Ukrajině,“ uzavřel.

21:55
7. 8. 2022

Drazí čtenáři, pro dnešek opět s online přenosem o válce na Ukrajině končíme, pokračovat budeme zítra ráno. Přejeme dobrou noc.

21:53
7. 8. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že potenciální vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou se konat nebudou, pokud budou okupanti v okupovaných oblastech schvalovat protiprávní referenda.

21:30
7. 8. 2022

Ukrajina hlásí exploze v hned několika regionech země. Tři výbuchy zaznamenali například lidé ve Vinnycké oblasti, informoval list The Kyiv Independent.

Zobrazit celý online

Video  Šéf Luhanské oblasti uveřejnil video hořícího tanku, který měl dle něj sehrát klíčovou roli ve zničení strategického mostu v Luhanské oblasti.  - Facebook
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa