Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Rusové zveřejnili záběry amerických dobrovolníků. Do zajetí padli u Charkova

Aktualizováno -
17. června 2022
20:40
Autor: ČTK, ČTK - 
17. června 2022
19:49

Ruská média dnes večer zveřejnila záběry, která podle nich zachycují Američany Alexandra Druekeho a Andyho Huynha, zajaté ruskými vojáky v bojích na Ukrajině, uvedla agentura Reuters. Krátký rozhovor se sedmadvacetiletým Huynehem zveřejnil list Izvestija, prokremelská televize RT zase ukázala snímky muže, kterého identifikovala jako devětatřicetiletého Druekeho.

Britský web The Telegraph tento týden napsal, že dva bývalí příslušníci amerických ozbrojených sil padli do ruského zajetí. Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že o nich s Ruskem nejednalo, protože Rusové neposkytli informaci, že Američany zajali.

Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že je informován o dvou Američanech pohřešovaných na Ukrajině. Vyzval americké občany, aby se na válčící Ukrajinu nevydávali. Dodal, že neví, kde se oba muži nacházejí. „Američané by na Ukrajinu jezdit neměli,“ uvedl Biden.

Několik členů Kongresu a rodiny Alexandera Druekea a Andyho Huynha oznámili, že oba muži se přestali svým blízkým hlásit minulý týden. Bojovali jako dobrovolníci po boku Ukrajinců u ruské hranice.

Ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že „z minulých týdnů“ je pohřešován ještě třetí americký občan, který odjel na Ukrajinu. Mluvčí úřadu vyzval Rusko, aby všechny americké dobrovolníky zajaté na Ukrajině považovalo za válečné zajatce a zajistilo jim humánní zacházení.

6:26
Dnes

V metropoli autonomního Čečenska bude čtvrť pojmenovaná po ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ohlásila podle ruských médií radnice v Grozném. Nepůjde o novou čtvrť, ale vznikne oddělením a přejmenováním části stávající čtvrti, nyní pojmenované po Šejchu Mansúrovi, vojenském a náboženském vůdci, který v druhé polovině 18. století vedl severokavkazský odboj proti carskému Rusku.

6:14
Dnes

Dobré ráno!

Sehnat v rámci české iniciativy do roka další milion kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, jak premiér Petr Fiala zmínil ve svém úterním projevu ve Spojených státech, je realistické. Fiala novinářům v úterý v závěru své dvoudenní cesty do USA řekl, že věří, že se podaří podporu ještě zvýšit.

Fiala v projevu v Hudsonském institutu řekl, že díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500.000 kusů dělostřelecké munice. Na dotaz později upřesnil, že na 180.000 kusů munice už jsou smlouvy, dalších 300.000 kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit. "Díky naší aktivitě a kontaktům se podařilo tyto dodávky uskutečnit," řekl Fiala.

Ve Spojených státech podle něj rezonuje to, že relativně malá středoevropská země může svými aktivitami výrazně pomoci. Není podle něj důvod, proč by do roka nemohlo být reálné sehnat další milion kusů. "Ten milion kusů je to, co by bylo možné. Musíme se snažit, abychom v podpoře pokračovali a měli dost finančních prostředků," řekl.

23:06
16. 4. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Zobrazit celý online

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax informovalo o „zničení“ 1956 z celkem 6956 bojovníků ze 64 zemí, dalších 1779 žoldnéřů prý mezi tím z Ukrajiny odjelo. Rusko podle mluvčího ministerstva vede v patrnosti i všechny zahraniční instruktory a poradce. Na Ukrajině mezitím přišlo o život 214 Američanů, 162 Kanaďanů a 101 Britů. Také prý „bylo zničeno“ 378 z 1831 Poláků, kteří dorazili na Ukrajinu od začátku ruské invaze, 102 z 504 Rumunů či 120 z 355 Gruzínů, tvrdil mluvčí ministerstva Igor Konašenkov.

Běloruský opoziční list Naša Niva dnes k této ruské statistice poznamenal, že je „úplně lživá“. O tom podle něj svědčí tvrzení Moskvy, že bylo zabito 69 ze 197 dobrovolníků z Běloruska. „Známe počet Bělorusů zabitých ve válce s naprostou přesností. K dnešku se ví o smrti šesti Bělorusů, kteří bojovali jako dobrovolníci na ukrajinské straně. Všichni byli pohřbeni s vojenskými poctami,“ napsal deník a uvedl jména zabitých Bělorusů. „V ukrajinských podmínkách je nereálné utajit počet zabitých běloruských dobrovolníků. Činnost jednotek, ve kterých jsou Bělorusové, je zcela otevřená a transparentní,“ dodal.

V tabulce údajných ztrát u Česka figuruje údaj, že bylo zabito 14 z 33 Čechů, zatímco ze tří slovenských dobrovolníků sice nikdo nepadl, ale dva se prý už vrátili domů.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa