Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C

Dávková turistika a uprchlíci? Řešením je přehled odchodů, tvrdí hejtmani

Aktualizováno -
22. května 2022
14:16
Autor: for - 
22. května 2022
13:57

Uprchlická krize tvrdě dopadla na některé kraje v České republice. Vedle kapacitních problémů se řeší i to, že není přesná evidence stále přítomných uprchlíků. Někteří se totiž vydali dál na západ, případně se vrátili zpátky na Ukrajinu. Problémy by mělo vyřešit napojení na nadnárodní evidenci, která by nám mohla prozradit, kolik uprchlíků přejelo hranici zpět do rodné země, jak zaznělo v nedělním pořadu Partie na TV Prima. Dalším problémem je hrozba dávkové turistiky, ačkoli neexistují tvrdá data, která by potvrzovala, že lidé zneužívají české solidarity, hejtmané mají signály, že k podobným jednání dochází. 

V pořadu Partie na TV Prima se hejtmané s dalšími odborníky pozastavili nad uprchlickou krizí a možnostmi, jak řešit přehlcenou kapacitu některých krajů a případně i hrozbu organizovanému zločinu v podobě dávkové turistiky, na kterou upozorňoval i Blesk. 

Podle šéfa Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) se situace monitoruje a není signál, že by „existovalo bezpečnostní riziko“, nicméně jsou podezření na zneužívání humanitární dávky. 

„Část vzala dávky a odjela. Další skupina přišla na naše asistenční centrum a obdobným způsobem po inkasování dávky neznámo kam odjela, případně se jela podívat na ubytování a nevzala jej a odjela. To řešit musíme,“ uvedl v Partii hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). „K nám přijeli do asistenčního centra lidé, co ani neuměli Ukrajinsky a jen měli papír, kde bylo češtinou napsané, že chtějí dávku,“ dodal také. 

Řešení na konci května?

Hejtmani dodávají, že v tom velkém množství uprchlíků, které přijíždějí, je to pořád navíc jen malé procentro. To ostatně pro Blesk Zprávy připustil i šéf asociace krajů. „Je to prostě věc, se kterou se potkáváme asi všichni - že sem přicházejí skupiny lidí, kteří ani nevyžadují, aby byli ubytování, a když už jsou, tak z toho ubytování odchází. A jak nás informoval i policejní prezident, tak se ukazuje, že to může být i organizovaná činnost,“ uvedl před nedávnem pro Blesk Zprávy hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). 

Podle Kuby může být situace způsobená i tím, že jsme se snažili co nejrychleji lidem pomoc. „To může svádět k tomu, aby toho někdo zneužíval a posílal sem lidi,“ dodává šéf Asociace krajů. „V každé činnosti, kterou zažíváme dnes a denně, se stane, že někdo někoho podvede. To není chyba vlády, ani nikoho jiného. Vždy se riskuje, že to nějaký grázl zneužije,“ konstatoval také Kuba. 

Řešení se hledat ale musí a podle odborníků by mohlo pomoci opatření z pera ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Jedná se o zpřísnění podmínek u evidování ubytování, při vstupu do ČR a opatření týkající se přerozdělování. Na konci května by se Česko mělo připojit do nadnárodní evidence a mělo by se tak dozvědět, kolik uprchlíků v ČR reálně zůstává - dozvíme se totiž, kolik uprchlíků se přes hranice zpátky vrátilo na Ukrajinu.

Zpřísnění vydávání dávek by mělo výrazně pomoci, dodal hejtman Schiller, který nevyloučil, že by se mohlo jednat o organizovanou činnost. „Nicméně tím, že budeme mít i přehled o tom, kdo se všechno vrátil, více už nedosáhneme,“ podotknul. A tato opatření by neměla jen pomoci s případným zneužíváním dávek, ale měla by i pomoci k tomu, aby se lidé proti uprchlíkům neobraceli zády. 

Nemůžete bránit lidem ve svobodě pohybu

Problémem u přerozdělování uprchlíků po krajích je zákonem daná svoboda pohybu. „Povinně nahnat do autobusů je nejde, pohybujeme se v zákonných normách ochranné pomoci, která mimo jiné umožňuje lidem svobodný pohyb po zemi,“ vysvětlil Blesk Zprávám již dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). To v neděli v pořadu TV Prima zopakoval i hejtman Schiller. 

I zde by mohlo ale pomoci zpřísnění evidence u ubytování. „Nikdo neřekne, jestli tu chtějí zůstat a kdo tu zůstává. My nevíme, kdo tu je a není. My máme v kraji zaregistrováno 18 tisíc lidí, ale nevím, jestli jich tu je méně či více,“ uvedl. 

Podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) je nutné zavést motivátory pro lidi, aby nezůstávali v přeplněných krajích. „Vláda také bude muset intenzivně spolupracovat se samosprávami, protože bez toho, se to zvládnout nedá,“ uzavřel. 

6:36
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Každý druhý obyvatel Ukrajiny si nedělá žádné plány do budoucna a šedesát procent Ukrajinců si myslí, že je potřeba v době války omezovat zábavu a nakupování. Podle agentury Unian to vyplývá z průzkumu veřejného mínění provedeného sociologickou organizací Rejting.

Přestože většina lidí je podle průzkumu připravena omezit zábavu, 36 procent Ukrajinců se naopak domnívá, že je potřeba žít naplno i v době války. Nejvíc takto naladěných lidí je mezi Kyjevany, obyvateli těch částí Ukrajiny, které byly okupovány ruskou armádou a posléze osvobozeny, a také mezi mladými a lépe zabezpečenými lidmi.

22:00
1. 12. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:54
1. 12. 2023

Ruský prezident Vladimir Putin svým výnosem zvýšil tabulkový počet ruských vojáků skoro o 170 000, uvedla dnes státní agentura TASS s odvoláním na dokument zveřejněný na internetové stránce Kremlu. Podle agentury AFP to znamená navýšení počtu míst v armádě o 15 procent. Kvůli prezidentově výnosu se nepočítá s mobilizací, ujistilo ruské ministerstvo obrany. Počet vojáků se má podle něj zvýšit postupně, hlavně díky dobrovolným kontraktům s armádou.

TASS připomněl, že předchozím výnosem, platným od letošního 1. ledna, Putin stanovil počet příslušníků ozbrojených sil na 2 039 758 lidí včetně 1 150 628 vojáků. Nový dekret stanovuje početnost ozbrojených sil na 2 209 130 lidí, včetně 1 320 000 vojáků.

Zobrazit celý online

Hřib také zdůraznil, že přehlcenost krajů a další problémy, které se v průběhu pořadu řešili nemají moc společného s romskými uprchlíky na Hlavním nadráží, podle něj se to jen sešlo dohromady. Hejtmané v pořadu také zdůraznili, že se v Česku nezhoršila bezpečností a ani zdravotní situace. „Pravidelně se scházíme se Zdravotnickou službou a Policií a situaci monitorujeme. Nic se nezměnilo,“ zmínil například Netolický a za pravdu mu dal i přítomný Schiller. 

Na pražském hlavním nádraží v poslední době přebývají stovky uprchlíků, hlavně romských rodin s dětmi. Zástupci neziskových organizací, kteří na místě pomáhají, přístup k romským běžencům kritizují. Hřib řekl, že se situace týká tří skupin. Jednou z nich jsou lidé, kteří čekají na potvrzení, zda jsou občany Maďarska. Ti jsou ubytováni ve stanovém městečku v pražské Troji. Další skupinou jsou ti, kteří mají maďarské občanství, a podle pravidel proto nemají na pomoc v Česku nárok. Poslední skupinu tvoří lidé, kteří odmítli nabídnuté ubytování nebo se z něj na nádraží vrátili. Na další pomoc tak podle Hřiba ztratili nárok.

Řekl, že na hlavním nádraží se koná informační akce, které se účastní zejména policie a neziskové organizace. Lidem, kteří nemají v Česku nárok na pomoc, se snaží vysvětlit, že se musí vrátit zpět do vlasti. Podle primátora se ale stav uprchlíků snižuje a situace se zlepšuje. 

Video  Kalousek v radě VZP? Vítaná pomoc, hájí ho předseda. A zmínil milionovou odměnu  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud