Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C

„Dávková turistika“ uprchlíků? Prověřujeme to, říká mluvčí policie. A popsal zneužívání Ukrajinců

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
17. května 2022
15:24
Autor: Pavlína Horáková, vol, Mii - 
17. května 2022
14:00

Policie prověřuje možnou „dávkovou turistiku“ ukrajinských uprchlíků v Česku, o které hovořil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Některé skupiny běženců se k nám skutečně dostávají tak, že je sem někdo organizovaně navede. A dost možná za penězi. V pořadu Epicentrum Blesk Zpráv to řekl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Ten také popsal, že k výraznému zvýšení kriminality spojené s uprchlickou krizí zatím nedošlo, policie ale stále častěji řeší případy, kdy jsou ukrajinští běženci zneužíváni k legalizaci peněz z trestné činnosti.

„Informace, byť kusé, o tomto také máme a vypadá to, že někteří z těch uprchlíků, kteří k nám přicházejí, tak se sem dostávají na základě toho, že je sem někdo organizovaně navede (…) ale jedná se o prověřování, která je na samotném začátku,“ uvedl Moravčík, který tak reagoval na slova Rakušana o problému s některými ukrajinskými uprchlíky, kteří do Česka jdou za dávkami.

Podle něj není vyloučené, že někdo skutečně přichází především za příspěvkem 5000 korun. „I toto je jedna z verzí, se kterou pracujeme,“ sdělil mluvčí Policejního prezidia s tím, že to ale není problém jen České republiky, ale více států Evropské unie.

Policie také prověřuje situace, kdy se Ukrajinci v Česku stávají obětí podvodů. „Ve zvýšené míře se nám objevují případy, kdy jsou ukrajinští uprchlíci zneužívaní k tomu, že tzv. legalizují výnosy z trestné činnosti. Poskytují svoje bankovní účty k tomu, aby podvodníci na ně posílali peníze. Ti je získají v rámci podvodných inzerátů na prodejních portálech nebo navoláváním obětí. Pak osloví někoho ukrajinsky nebo rusky hovořícího a požádají jej o to, aby na jeho účet mohli poslat peníze a ten daný Ukrajinec je pak mohl vybrat. Pak se podílí na trestné činnosti,“ popsal Moravčík, podle kterého jde o stovky případů v celém Česku.

Většina trestných činů, které se nějakým způsobem dotýkají ukrajinské tématiky, je ale z jiného soudku. „Největší frekvenci mají majetkové trestné činy. Můžeme se bavit o posprejování různých objektů ať už protiruskými nebo proruskými symboly,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia. „Velký objem jsou i nenávistné projevy na sociálních sítích, nebo internetu obecně. Celkově jde asi o 200 případů, které v této souvislosti prověřujeme. Více než 50 jsou nenávistné projevy,“ doplnil.

23:28
1. 7. 2022

Děkujeme, že jste i dnes sledovali naše zpravodajství týkající se ruské invaze na Ukrajinu. O aktuálním dění v okupované zemi vás budeme informovat zase od zítřejšího rána. Prozatím přejeme za celou redakci Blesk Zpráv dobrou noc. 

23:23
1. 7. 2022

Ukrajinské státní společnosti Enerhoatom se po dvou dnech podařilo obnovit spojení mezi systémy v Záporožské jaderné elektrárně a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na Enerhoatom o tom informovala agentura Reuters. Největší ukrajinskou jadernou elektrárnu během své invaze na Ukrajinu 4. března obsadily ruské jednotky.

22:53
1. 7. 2022

Ukrajinský server TV Nexta sdílel vzpomínku na zesnulou Naděždu a jejího syna Dima (12), kteří byli zabiti při útoku na Oděsu. Server také upozorňuje, že vedle dvou zmíněných obětí dnes bylo zabito dalších 19 lidí. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa