Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Vtrhli k nám Rusové a odvlekli rodiče, volal bratr Oleně: Všechny tři pak našli v masovém hrobě

Autor: rix - 
21. května 2022
17:05

Koncem března dostala Ukrajinka Olena Suchenková z Motyžynu nejděsivější telefonát svého života. Do našeho domu přišli Rusové, oznámil jí mladší brácha Alexandr (†25). Okupanti tehdy odvlekli Oleninu maminku (†50) i otce (†55). Ačkoli věřila, že rodiče a bratra ještě uvidí živé, nestalo se tak. Byli nalezeni v jednom z masových hrobů zastřelení s rukama svázanýma za zády.

Olenou telefonát naprosto otřásl. Bratrovi ihned nařídila, aby utekl na bezpečnější místo. To ovšem odmítl. Ruští okupanti si tak došli i pro něj. Olenini příbuzní přitom mohli už dávno z Motyžynu odejít. Nechtěli ale nechat na holičkách ostatní obyvatele a těm pomáhali. Olenina matka Olga byla starostkou města. 

Po osudném únosu už ale nebylo nikdy nic jako dřív. Sympatická Ukrajinka nicméně stále doufala, že celá situace nakonec dobře skončí a své milované ještě spatří. Že se zkrátka ze zajetí dostanou nebo je okupanti pustí. Pak přišel strašlivá sobota 2. dubna. 

Ukrajinští vojáci ten den osvobozovali kyjevskou oblast a v jednom z lesů poblíž Motyžynu se jim naskytl hrůzný pohled. V masovém hrobě ležela čtyři zohavená těla. Olenina maminka, tatínek a bratr byli mezi nimi. Všichni zastřelení z blízka do hlavy a s rukama svázanýma za zády. „A za co?“ zeptala se Olena v rozhovoru pro The Kyiv Independent. „Jen proto, že to byli Ukrajinci,“ odpověděla si pak sama. 

Z hrůz viní především ruského vládce Putina. „Jeho ruce jsou pokryté krví,“ řekla. Rozpovídala se hlavně o své matce, kterou lidi ve městě obdivovali. „Milovali ji, chodili si s ní třeba jen popovídat do kanceláře, všem pomáhala a nikdy nikoho neodmítla,“ vzpomínala zdrcená žena pro deník The Kyiv Independent

Její otec Igor vlastnil ve vesnici dva obchody s potravinami a místním pomáhal s elektrikařinou. „Měli spolu krásný život,“ potvrdila Olena. S bráchou tvořili šťastnou rodinu. To vše až do začátku invaze 24. února 2022. O možnosti ruské totální invaze na Ukrajinu se v jejich rodině diskutovalo měsíce. Olenina matka se okamžitě za války aktivně podílela na koordinaci života ve vesnici. Otec Igor a bratr Alexandr se brzy přidali k místní jednotce územní obrany.

13:48
Dnes

Média: 70 vyhoštěných ruských diplomatů opustilo Bulharsko. Dvě ruská vládní letadla převezla diplomaty a jejich rodinné příslušníky do Moskvy poté, co je Bulharsko 30. června prohlásilo za personu non grata za „vměšování do bulharských domácích záležitostí“, uvedla bulharská média.

13:38
Dnes

V Rusy okupovaném Lysyčansku zůstává více než 10 000 civilistů. Z města odešlo asi 90 % obyvatel, poškozeno je 90 % infrastruktury, chybí voda a plyn, také problémy s elektřinou.

13:33
Dnes

Bezpečnostní služba zatkla ruské agenty, kteří prozrazovali polohu ukrajinských jednotek. SBU oznámila zatčení tří lidí v Mykolajivské oblasti, kteří údajně prováděli průzkum bojových pozic a pohybů ozbrojených sil. Také lokalizovali kritickou infrastrukturu, uvádí SBU.

Zobrazit celý online

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa