Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C

U Charkova řádí ruští sabotéři, říkají Ukrajinci. Při ostřelování Doněcku zemřely dvě děti

Autor: ČTK - 
19. května 2022
11:57

Ruské invazní jednotky se v Charkovské oblasti na severovýchodě země snaží udržet obsazené linie a vést protiútoky s cílem získat zpět ztracené pozice. Ve své ranní zprávě o vývoji bojů to sdělil generální štáb ukrajinské armády. Zároveň tvrdí, že v tomto regionu působí ruské sabotážní a průzkumné skupiny. Tyto informace, podobně jako informace poskytované ruskou stranou, není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské nepřátelské jednotky nadále útočí na východě země - hlavní pozornost je upřena k Doněcké oblasti, konstatuje velení ukrajinských ozbrojených sil, podle něhož invazní síly nezaznamenaly významný postup.

V oblasti města Slovjansk se ruské jednotky snaží zlepšit taktickou situaci, informuje ukrajinský generální štáb. Boje se podle něj odehrávaly u obce Velyka Komyšuvacha, ale ruským jednotkám se nepodařilo postoupit. Naopak v některých oblastech utrpěly významné ztráty a byly nuceny stáhnout se na dříve okupované pozice, tvrdí ukrajinský štáb.

Neúspěšné byly mimo jiné i pokusy ruské armády zaútočit u Severodoněcku a Bachmutu, dodal.

Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko dnes podle agentury Interfax-Ukrajina uvedl, že ve středu při ostřelování ruskými jednotkami zemřelo deset civilistů včetně dvou dětí. Podle něj zahynulo sedm lidí ve městě Lyman a další tři v Bachmutu, sedm dalších osob utrpělo zranění.

Ruské jednotky podle štábu rovněž děly a minomety ostřelovaly obce v Černihivské a Sumské oblasti na severu země. Ukrajinský štáb dnes také uvedl, že ruské síly vyslaly rakety na ves Desna v Černihivské oblasti, o škodách nehovoří. Server Ukrajinska pravda ve středu informoval o 11 mrtvých a také řadě zraněných po úterním útoku na tuto obec.

Podle stanice CNN hlásily přes noc ruské ostřelování a raketové údery také další ukrajinské regiony, například Dnipropetrovská oblast.

Video  Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

21:59
Dnes

Zničení Charkovské univerzity raketovým útokem je 100% charakteristické pro ruskou invazi.Takové věci může udělat jen nepřítel civilizace a lidstva, řekl dnes Zelenskyj během večerního videoprojevu. 

„Dnes v Charkově ruský raketový útok zničil Pedagogickou univerzitu – hlavní budovu, posluchárny, univerzitní muzeum, vědeckou knihovnu. To charakterizuje ruskou invazi se 100% přesností. Pokud jde o definici toho, co je barbarství, tato ztráta se hodí nejvíce. Takové věci může udělat jen nepřítel civilizace a lidstva – zasáhnout univerzitu, pedagogickou univerzitu raketami,“ zdůraznil Zelenskyj.

21:57
Dnes

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny reagovalo na hrozby zástupce předsedy Rady bezpečnosti Ruské federace, bývalého premiéra a prezidenta Ruska Dmytrije Medveděva, že v případě vytvoření zvláštního tribunálu pro ruské zločiny použije na Ukrajině jaderné zbraně. 

Na Facebooku to oznámil Anton Korynevyč, velvyslanec pro zvláštní úkoly Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny. „Občan Ruska, který byl kdysi prezidentem a předsedou vlády největšího porušovatele mezinárodního práva 21. století, není první, kdo v případě ustavení tribunálu zastrašuje svět použitím jaderných zbraní. Budeme pracovat na tom, aby bylo politické vedení Ruské federace přivedeno k trestní odpovědnosti," stojí ve zprávě. 

21:48
Dnes

Rusko vydělává 24 miliard dolarů prodejem fosilních paliv do Číny a Indie, píše Bloomberg. 

Vzhledem k tomu, že ceny energií kvůli ruské invazi na Ukrajinu raketově vzrostly, Rusko do konce května prodalo Číně ropu, plyn a uhlí v hodnotě téměř 19 miliard dolarů, což je dvojnásobek loňského čísla. Indie za stejné období vydělala zhruba 5 miliard dolarů, což je pětkrát více než před rokem. Podle analytika Lauriho Myllyvirta Čína kupuje „v podstatě vše, co může Rusko vyvézt prostřednictvím potrubí a tichomořských přístavů“.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa