
Němci darují Čechům 15 tanků Leopard. Černochová: Jsou bojeschopné. Až 50 dalších pak koupíme
Darování 15 německých tanků Leopard 2A4 České republice jako kompenzace za předání českých těžkých zbraní ukrajinské armádě je dobrým příkladem toho, jak Berlín pomáhá Ukrajině bránit se ruské invazi. Dnes to prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Dodala, že Německo chce v budoucnu ve zbrojních otázkách s Českem ještě více spolupracovat.
„Výměna s Českem je dalším velmi dobrým příkladem toho, jak Ukrajině můžeme v jejím statečném boji proti ruské agresi rychle a nekomplikovaně pomoci. Česko dodává těžké zbraně, my (Česku) pomáháme uzavřít mezery tanky Leopard ze zásob německého průmyslu,“ řekla Lambrechtová. „V budoucnu se s českými spojenci budeme na vyzbrojování a také na strukturální spolupráci našich bojových sil podílet ještě úžeji. To je ta správná cesta, jak posílit roli Evropy v NATO,“ dodala.
O bližší zbrojní spolupráci dnes na tiskové konferenci v Praze hovořila i česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česko se podle ní bude snažit s Německem nalézt více společných projektů.
Černochová dnes informovala vládu, že Německo daruje Česku 15 tanků Leopard 2A4 a že Česko jedná s Německem o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací.
Černochová: Jde o bojeschopné tanky
Černochová na tiskové konferenci řekla, že dodávané tanky budou bojeschopné. Do výroby nových strojů by měl být v maximální míře zapojen domácí obranný průmysl, zdůraznila. České firmy by se mohly podílet i na zakázkách pro německou armádu.
Německou výpomoc při nahrazení techniky darované na Ukrajinu na začátku května dohodl s německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Petr Fiala (ODS).
Česká armáda dostane 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. Součástí dodávky, kterou zajistí německý obranný průmysl, budou také náhradní díly a munice. „Obě strany zároveň začnou jednat o možnosti pořídit pro Armádu ČR v dalších letech až 50 tanků nejmodernější verze 2A7+,“ dodal Fajnor.
Němci zajistí výcvik českých vojáků
Patnáctka darovaných tanků nebude ze skladů německé armády, ale ze zásob německých průmyslových podniků. Německá armáda ovšem zajistí výcvik českých vojáků.
Německo se dlouho zdráhalo poskytovat Ukrajině těžké zbraně, nakonec ale takové dodávky Kyjevu přislíbilo. Kvůli západní výzbroji německé armády se však Berlín rozhodl zaměřit na kompenzace těm zemím, které Ukrajině předají svou sovětskou techniku, kterou ukrajinští vojáci umí používat. Česko dodalo na Ukrajinu řadu těžkých zbraní, podle dostupných informací mimo jiné i tanky T-72.
Kvůli darovaným tankům ministerstva připravují smlouvu, která by měla být podepsána v létě. Do šesti měsíců od podpisu by pak měl být dodán první stroj, ostatní budou následovat krátce poté. Obrana počítá s jejich budoucí modernizací na verzi 2A7+.
Černochová označila Německo za klíčového ekonomického partnera. „V oblasti obrany to ale dlouho neplatilo a to chceme změnit, nejen v oblasti tankového vojska, ale v bilaterální spolupráci celkově. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější,“ uvedla k dohodě s Německem.
„Tanky Leopard má ve výzbroji řada spojenců v rámci NATO i naši blízcí sousedé, třeba Maďarsko nebo Polsko. Toto přezbrojení přispěje také k vytvoření těžké brigády v souladu s našimi aliančními závazky,“ dodala Černochová.
Dohodu dnes ocenil i Fiala. Německo označil za klíčového partnera, se kterým ČR spolupracuje v řadě oblastí. Spolupráce v obraně a mezi českou a německou armádou je podle něj důležitá pro bezpečnost ČR i z dlouhodobého hlediska.
MOSKVA VARUJE NATO, že použití munice s ochuzeným uranem posádkami tanků Leopard a Abrams bude považováno za nasazení špinavých jaderných zbraní proti Rusku.
Ochuzený uran (anglicky depleted uranium, zkratka DU) je odpadní produkt přípravy paliva pro jaderné elektrárny.
Využití ochuzeného uranu
DU je využíván hlavně pro svou vysokou hustotu a snadnou dostupnost v civilní i vojenské oblasti. Mezi civilní aplikace patří ochranné štíty proti kobaltovým zářičům v nemocnicích a vyvažovací zátěže v letadlech a v lodních kýlech. Ve vojenské oblasti slouží poněkud paradoxně jak pro výrobu pancířů tanků, tak pro zvyšování průraznosti střel určených právě k prorážení tankových pancířů. DU využívají podle BBC armády následujících států: USA, Velké Británie, Francie, Ruska, Ukrajiny, Turecka, Israele, Pákistánu, Číny, Saúdské Arábie a Řecka.
https://www.enviweb.cz/77266
Použití střel s DU při válce v Perském zálivu v roce 1991
Střely s ochuzeným uranem byly poprvé použity v boji ve válce v Perském zálivu v roce 1991. Podle údajů, které poskytlo americké ministerstvo obrany, zůstalo na bojištích v Iráku a Kuvajtu asi 300 tun ochuzeného uranu, převážně ve formě drobných částeček a prachu.