
Němci darují Čechům 15 tanků Leopard. Černochová: Jsou bojeschopné. Až 50 dalších pak koupíme
Darování 15 německých tanků Leopard 2A4 České republice jako kompenzace za předání českých těžkých zbraní ukrajinské armádě je dobrým příkladem toho, jak Berlín pomáhá Ukrajině bránit se ruské invazi. Dnes to prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Dodala, že Německo chce v budoucnu ve zbrojních otázkách s Českem ještě více spolupracovat.
„Výměna s Českem je dalším velmi dobrým příkladem toho, jak Ukrajině můžeme v jejím statečném boji proti ruské agresi rychle a nekomplikovaně pomoci. Česko dodává těžké zbraně, my (Česku) pomáháme uzavřít mezery tanky Leopard ze zásob německého průmyslu,“ řekla Lambrechtová. „V budoucnu se s českými spojenci budeme na vyzbrojování a také na strukturální spolupráci našich bojových sil podílet ještě úžeji. To je ta správná cesta, jak posílit roli Evropy v NATO,“ dodala.
O bližší zbrojní spolupráci dnes na tiskové konferenci v Praze hovořila i česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česko se podle ní bude snažit s Německem nalézt více společných projektů.
Černochová dnes informovala vládu, že Německo daruje Česku 15 tanků Leopard 2A4 a že Česko jedná s Německem o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací.
Černochová: Jde o bojeschopné tanky
Černochová na tiskové konferenci řekla, že dodávané tanky budou bojeschopné. Do výroby nových strojů by měl být v maximální míře zapojen domácí obranný průmysl, zdůraznila. České firmy by se mohly podílet i na zakázkách pro německou armádu.
Německou výpomoc při nahrazení techniky darované na Ukrajinu na začátku května dohodl s německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Petr Fiala (ODS).
Česká armáda dostane 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. Součástí dodávky, kterou zajistí německý obranný průmysl, budou také náhradní díly a munice. „Obě strany zároveň začnou jednat o možnosti pořídit pro Armádu ČR v dalších letech až 50 tanků nejmodernější verze 2A7+,“ dodal Fajnor.
Němci zajistí výcvik českých vojáků
Patnáctka darovaných tanků nebude ze skladů německé armády, ale ze zásob německých průmyslových podniků. Německá armáda ovšem zajistí výcvik českých vojáků.
Německo se dlouho zdráhalo poskytovat Ukrajině těžké zbraně, nakonec ale takové dodávky Kyjevu přislíbilo. Kvůli západní výzbroji německé armády se však Berlín rozhodl zaměřit na kompenzace těm zemím, které Ukrajině předají svou sovětskou techniku, kterou ukrajinští vojáci umí používat. Česko dodalo na Ukrajinu řadu těžkých zbraní, podle dostupných informací mimo jiné i tanky T-72.
Kvůli darovaným tankům ministerstva připravují smlouvu, která by měla být podepsána v létě. Do šesti měsíců od podpisu by pak měl být dodán první stroj, ostatní budou následovat krátce poté. Obrana počítá s jejich budoucí modernizací na verzi 2A7+.
Černochová označila Německo za klíčového ekonomického partnera. „V oblasti obrany to ale dlouho neplatilo a to chceme změnit, nejen v oblasti tankového vojska, ale v bilaterální spolupráci celkově. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější,“ uvedla k dohodě s Německem.
„Tanky Leopard má ve výzbroji řada spojenců v rámci NATO i naši blízcí sousedé, třeba Maďarsko nebo Polsko. Toto přezbrojení přispěje také k vytvoření těžké brigády v souladu s našimi aliančními závazky,“ dodala Černochová.
Dohodu dnes ocenil i Fiala. Německo označil za klíčového partnera, se kterým ČR spolupracuje v řadě oblastí. Spolupráce v obraně a mezi českou a německou armádou je podle něj důležitá pro bezpečnost ČR i z dlouhodobého hlediska.
Najala si na to českého "konzultanta" Jana Vlčka, který měl za nevídaně vysokou provizi - podle dostupných informací až 1,4 miliardy korun - sjednávat "informativní schůzky" s členy české vlády, parlamentu i příslušníky armády.
Smlouvu mezi Steyrem a Vlčkem, která byla podle bodu 6 přísně tajná, má nyní MF DNES k dispozici. Dokument podepsali zástupci Steyru a Vlček v prosinci 2002. Rok na to Špidlova vláda oznámila, že česká armáda potřebuje nové vojenské transportéry, a rozjela se "zakázková mašinerie". Na jejím konci bylo loňské podepsání smlouvy právě s firmou Steyr na dodání 107 vozidel.
Ve smlouvě se mimo jiné praví: "Jan Vlček do února 2003 zařídí následující setkání: schůzku mezi Steyrem a ministrem vnitra Grossem, ministrem průmyslu Rusnokem, velitelem generálního štábu generálem Štefkou nebo náměstkem ministra obrany Škopkem."
Konzultant Jan Vlček, který se netají dobrými kontakty na sociální demokraty, existenci smlouvy potvrdil. "Šlo jim o to, abychom ukázali, že máme dobré konexe," říká k tehdejším požadavkům Steyru. A firma Steyr? Její mediální zástupce Jan Piskáček zaslal stručné vyjádření: "Společnost Steyr se rozhodla vaše otázky nekomentovat."
Původní úmluvu z roku 2002 splnil Vlček jen zčásti. Místo lidí jmenovaných ve smlouvě rakouským obchodníkům přivedl jiného politika ČSSD, tehdejšího šéfa Sněmovny Lubomíra Zaorálka.