Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Němci darují Čechům 15 tanků Leopard. Černochová: Jsou bojeschopné. Až 50 dalších pak koupíme

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
18. května 2022
20:51
Autor: ČTK - 
18. května 2022
17:56

Darování 15 německých tanků Leopard 2A4 České republice jako kompenzace za předání českých těžkých zbraní ukrajinské armádě je dobrým příkladem toho, jak Berlín pomáhá Ukrajině bránit se ruské invazi. Dnes to prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Dodala, že Německo chce v budoucnu ve zbrojních otázkách s Českem ještě více spolupracovat.

„Výměna s Českem je dalším velmi dobrým příkladem toho, jak Ukrajině můžeme v jejím statečném boji proti ruské agresi rychle a nekomplikovaně pomoci. Česko dodává těžké zbraně, my (Česku) pomáháme uzavřít mezery tanky Leopard ze zásob německého průmyslu,“ řekla Lambrechtová. „V budoucnu se s českými spojenci budeme na vyzbrojování a také na strukturální spolupráci našich bojových sil podílet ještě úžeji. To je ta správná cesta, jak posílit roli Evropy v NATO,“ dodala.

O bližší zbrojní spolupráci dnes na tiskové konferenci v Praze hovořila i česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česko se podle ní bude snažit s Německem nalézt více společných projektů.

Černochová dnes informovala vládu, že Německo daruje Česku 15 tanků Leopard 2A4 a že Česko jedná s Německem o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací.

Černochová: Jde o bojeschopné tanky

Černochová na tiskové konferenci řekla, že dodávané tanky budou bojeschopné. Do výroby nových strojů by měl být v maximální míře zapojen domácí obranný průmysl, zdůraznila. České firmy by se mohly podílet i na zakázkách pro německou armádu.

Německou výpomoc při nahrazení techniky darované na Ukrajinu na začátku května dohodl s německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Petr Fiala (ODS).

Česká armáda dostane 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. Součástí dodávky, kterou zajistí německý obranný průmysl, budou také náhradní díly a munice. „Obě strany zároveň začnou jednat o možnosti pořídit pro Armádu ČR v dalších letech až 50 tanků nejmodernější verze 2A7+,“ dodal Fajnor.

Němci zajistí výcvik českých vojáků

Patnáctka darovaných tanků nebude ze skladů německé armády, ale ze zásob německých průmyslových podniků. Německá armáda ovšem zajistí výcvik českých vojáků.

Německo se dlouho zdráhalo poskytovat Ukrajině těžké zbraně, nakonec ale takové dodávky Kyjevu přislíbilo. Kvůli západní výzbroji německé armády se však Berlín rozhodl zaměřit na kompenzace těm zemím, které Ukrajině předají svou sovětskou techniku, kterou ukrajinští vojáci umí používat. Česko dodalo na Ukrajinu řadu těžkých zbraní, podle dostupných informací mimo jiné i tanky T-72.

13:48
Dnes

Média: 70 vyhoštěných ruských diplomatů opustilo Bulharsko. Dvě ruská vládní letadla převezla diplomaty a jejich rodinné příslušníky do Moskvy poté, co je Bulharsko 30. června prohlásilo za personu non grata za „vměšování do bulharských domácích záležitostí“, uvedla bulharská média.

13:38
Dnes

V Rusy okupovaném Lysyčansku zůstává více než 10 000 civilistů. Z města odešlo asi 90 % obyvatel, poškozeno je 90 % infrastruktury, chybí voda a plyn, také problémy s elektřinou.

13:33
Dnes

Bezpečnostní služba zatkla ruské agenty, kteří prozrazovali polohu ukrajinských jednotek. SBU oznámila zatčení tří lidí v Mykolajivské oblasti, kteří údajně prováděli průzkum bojových pozic a pohybů ozbrojených sil. Také lokalizovali kritickou infrastrukturu, uvádí SBU.

Zobrazit celý online

Kvůli darovaným tankům ministerstva připravují smlouvu, která by měla být podepsána v létě. Do šesti měsíců od podpisu by pak měl být dodán první stroj, ostatní budou následovat krátce poté. Obrana počítá s jejich budoucí modernizací na verzi 2A7+.

Černochová označila Německo za klíčového ekonomického partnera. „V oblasti obrany to ale dlouho neplatilo a to chceme změnit, nejen v oblasti tankového vojska, ale v bilaterální spolupráci celkově. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější,“ uvedla k dohodě s Německem.

„Tanky Leopard má ve výzbroji řada spojenců v rámci NATO i naši blízcí sousedé, třeba Maďarsko nebo Polsko. Toto přezbrojení přispěje také k vytvoření těžké brigády v souladu s našimi aliančními závazky,“ dodala Černochová.

Dohodu dnes ocenil i Fiala. Německo označil za klíčového partnera, se kterým ČR spolupracuje v řadě oblastí. Spolupráce v obraně a mezi českou a německou armádou je podle něj důležitá pro bezpečnost ČR i z dlouhodobého hlediska.

Video  Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

tom999 ( 20. května 2022 19:33 )

Najala si na to českého "konzultanta" Jana Vlčka, který měl za nevídaně vysokou provizi - podle dostupných informací až 1,4 miliardy korun - sjednávat "informativní schůzky" s členy české vlády, parlamentu i příslušníky armády.

Smlouvu mezi Steyrem a Vlčkem, která byla podle bodu 6 přísně tajná, má nyní MF DNES k dispozici. Dokument podepsali zástupci Steyru a Vlček v prosinci 2002. Rok na to Špidlova vláda oznámila, že česká armáda potřebuje nové vojenské transportéry, a rozjela se "zakázková mašinerie". Na jejím konci bylo loňské podepsání smlouvy právě s firmou Steyr na dodání 107 vozidel.

Ve smlouvě se mimo jiné praví: "Jan Vlček do února 2003 zařídí následující setkání: schůzku mezi Steyrem a ministrem vnitra Grossem, ministrem průmyslu Rusnokem, velitelem generálního štábu generálem Štefkou nebo náměstkem ministra obrany Škopkem."

Konzultant Jan Vlček, který se netají dobrými kontakty na sociální demokraty, existenci smlouvy potvrdil. "Šlo jim o to, abychom ukázali, že máme dobré konexe," říká k tehdejším požadavkům Steyru. A firma Steyr? Její mediální zástupce Jan Piskáček zaslal stručné vyjádření: "Společnost Steyr se rozhodla vaše otázky nekomentovat."


Původní úmluvu z roku 2002 splnil Vlček jen zčásti. Místo lidí jmenovaných ve smlouvě rakouským obchodníkům přivedl jiného politika ČSSD, tehdejšího šéfa Sněmovny Lubomíra Zaorálka.

tom999 ( 20. května 2022 19:32 )

Další možností by mohl být projekt německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) a Evropskou obrannou agenturou EDA (European Defence Agency) v rámci kterého by byla vytvořena flotila tanků Leopard 2A7EU, které by pak formou leasingu poskytovala dalším zemím EU (podobně jako to funguje u VzS AČR u stíhaček Gripen).

Roční leasingová cena za jeden tank, a to včetně kompletního balíku služeb, má být 1 milion až 1,3 milionu euro ročně (25,8 milionů Kč). Při pronájmu dvou praporů tanků na 10 let tak AČR, tak bude muset uvolnit 15 miliard Kč.

KMW byla také jedinou firmou, která představila svůj tank na veletrhu IDET 2021. Tank Leopard 2A7+ si přišli prohlédnout také důstojníci 72. tankového praporu.

TAKZE TO s valkou na UKRAJINE to nema nic s p o l e c n e h o . . . . . uz davno predtim se soudruzi snazi o poradny K S E F T . . . .

jooooooooooooo m i l i a r d y P R O V I Z I !!!!!!


pamatujete - jen na Pandurech , kdy soudruzi z CSSD se poradne nakapsovali ....... V únoru 2010 se v českých médiích objevily zprávy o nejasnostech a možné korupci ohledně výběrového řízení na nákup obrněných transportérů pro Armádu ČR.

Vyšlo najevo, že výrobce Pandurů, rakouská firma Steyr, uzavřela tajnou smlouvu s lobbistou Janem Vlčkem, který měl zajistit kontakt mezi firmou a českými politiky.

!!! Rakouská firma vyplatila lobbistům za jejich služby provizi ve výši 7 % ceny zakázky (cca 1,4 miliardy Kč). !!!

v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) schválila nákup 199 transportérů (a opce na 40 dalších) za 20,8 miliardy korun.

P R O V I Z E 7 % - 1,4 miliary korun

horaIysa ( 20. května 2022 19:30 )

Qeen, vždyť ty ani nevíš co to je. Jak Leopard, tak orgasmus. Tak nevím o čem tady meleš hubou.

horaIysa ( 20. května 2022 19:28 )

Proti ruskýmu šrotu, kterýmu lítaj věže po zásahu kulometem a který maj panceřový návěsy ze dřeva, protože ty železný rozkradli budou stačit.

tom999 ( 20. května 2022 19:25 )

V souvislosti s náhradou tanků T-72M4 CZ se nejčastěji mluví o nákupu dvou praporů nových tanků, s největší pravděpodobností tanků Leopard 2. Zástupci AČR navštívili v červenci 2016 španělskou vojenskou základnu u Zaragozy, kde se zajímali o uskladněné tanky Leopard 2A4, které chtěla Španělská armáda prodat. Později vyšlo najevo, že z nákupu sešlo, protože španělské leopardy byly ve špatném technickém stavu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa