Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

„Na civilisty neútočíme,“ hlásá Moskva: Tohle jsou důkazy ruských lží

 • Autor: tsv - 
  27. 2. 2022
  05:00

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov opakovaně ujišťoval, že ruské vojenské jednotky neútočí a v žádném případě nebudou útočit na ukrajinské civilisty, jejich činy ovšem potvrzují opak. V hustě zalidněných civilních oblastech se nacházejí zbytky raket, několik mateřských školek a obytných domů bylo téměř srovnáno se zemí a denně umírají nevinní lidé. Organizace pro lidská práva Amnesty International v pátek obvinila ruskou armádu z „necílených útoků na civilní čtvrti a náletů na chráněné budovy, jako jsou například nemocnice“.

  „Nikdo nebude útočit na ukrajinský lid,“ řekl novinářům z CNN Lavrov a dodal, že nedošlo k „žádným náletům na civilní infrastruktury“. Fotografie, videa a hrůzné záběry ze zasažených míst, které kolují po internetu, ovšem akorát dokazují, že vedení Ruska nehodlá přebírat zodpovědnost za způsobené škody.

  Ozbrojené jednotky útočí na nemocnice, mateřské školky a další instituce, které se nijak nezapojují do probíhajícího válečného konfliktu. Po ulicích se prohání ruské tanky, které neváhají přejet a zcela zdemolovat projíždějící auta civilistů. Jedno takové video v pátek obletělo sociální sítě, postarší řidič útok zázračně přežil.

 • 1.Zničená bytovka v Kyjevě

  V noci z pátku na sobotu ruská armáda zasáhla obytnou budovu v jedné z hustě obydlených kyjevských čtvrtí. Fotografie domu zveřejnili na twitteru ministr zahraničí Dmytro Kuleba a předseda vlády Denys Šmyhal. Oba ve svých příspěvcích požádali Západ, aby vytáhl proti Rusku a zastavil jeho agresi.

  Útok si vyžádal minimálně dva lidské životy. Podle záchranných jednotek se dosud nepodařilo zjistit konečné číslo, celé sousedství se teď postupně evakuuje, píše server NDTV.

  Podle starosty Kyjeva má město za sebou velmi náročnou noc. V metropoli se sice nevyskytují žádní ruští vojáci, po ulicích ale běhají „sabotážní skupiny“ a vojenské jednotky se snaží do města dostat hned z několika stran najednou, sdělil. Z fotografií se dá usoudit, že raketa zasáhla minimálně pět pater.

  Panelový dům v Kyjevě se stal terčem ostřelování. Panelový dům v Kyjevě se stal terčem ostřelování. | Twitter - Denys Šmyhal

  „Kyjev, naše krásné, mírumilovné město, přežilo další noc pod útokem ruských pozemních jednotek a raket. Jedna z nich zasáhla obytný komplex,“ napsal ministr. „Žádám svět: zcela izolujte Rusko, vyhostěte velvyslance, odstavte pohonné hmoty, zničte jeho ekonomiku. Zastavte ruské válečné zločince!“

  Podobný příspěvek zveřejnil premiér, který na twitter napsal: „Žádáme od světa, aby přišel s jasným rozhodnutím a izoloval Rusko kvůli jeho kriminálním činům.“

 • 2.Školka v Ochtyrce a sirotčinec ve Vorzelu

  Mateřskou školu ve městě Ochtyrka v pátek zasáhly střely z ruských děl, podle starosty Pavla Kuzmenka bylo při útoku zraněno několik dětí. Zásah školky ještě ten den potvrdil také šéf místní vojenské administrativy Dmytro Zhyvytskyj.

  Na twitteru se objevilo video, na kterém lze před vchodem do školky vidět ležící zkrvavená těla zraněných civilistů. Ministr zahraničí Kuleba v reakci na bombardování školky obvinil Rusko z válečných zločinů.

  „Dnešní ruské útoky na školku a sirotčinec jsou válečnými zločiny a porušují Římský statut Mezinárodního trestního soudu,“ napsal na twitter. „Spolu s nejvyšším státním zástupcem sbíráme tyto a další instance a posíláme je do Haagu. Odpovědnost je nevyhnutelná.“

  K bombardování sirotčince ve Vorzelu se vyjádřila místní ombudsmanka Ljudmila Denisova. „V důsledku těžkého ostřelování sirotčince v městečku Vorzel v kyjevském regionu nyní bojuje 51 dětí o holý život. Tři z nich mají navíc vážné zdravotní problémy a 15 z nich jsou kojenci,“ řekla. „Poničené byly dvě budovy instituce.“

  Mateřskou školu v Ochtyrce zasáhly střely z ruských děl Mateřskou školu v Ochtyrce zasáhly střely z ruských děl | Reprofoto twitter

 • 3.Rakety v Buče a Charkově

  Na ulice v některých městech dopadají střepy nebezpečných střel. Jeden takový střep našel uživatel facebooku před vchodovými dveřmi svého domu v Buče. Podle Marka Hiznaye, ředitele vojenské divize organizace pro lidská práva Human Rights Watch, se jedná o střep z kazetové pumy.

  Kazetová puma při dopadu „zasáhne širokou oblast, na všechny strany vyšle 9milimetrové kulky,“ vysvětlil Hiznay. „Je to pěkně hnusné,“ dodal.

  Na ukrajinské ulice dopadají střepy z ruských raket a válečných pum Na ukrajinské ulice dopadají střepy z ruských raket a válečných pum | Facebook

  Další výbušnina nedávno dopadla na přechod pro chodce ve městě Charkov, část velké střely ale zřejmě nikoho nezranila. Hiznay předmět identifikoval jako motor rakety BM-30 Směrč, která podle něj v tuto chvíli už nepředstavuje žádné nebezpečí.

 • 4.Zdemolovaný blok v Čuhujivu

  Rusko se ve čtvrtek zaměřilo na východoukrajinské město Čuhujiv, kde vážně poničilo blok obytných domů. Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova se město stalo terčem bombardování hned první den ruské ofenzivy.

  Světové tiskové agentury zveřejnily fotografie poškozených bytových domů, na snímcích lze vidět plakající poraněné civilisty a nejednu oběť ležící na chodníku. Na místo přijeli hasiči, kteří se o místní postarali, než dorazily sanitky. Na fotkách je dále vidět jeden mohutný kráter v zemi, který naznačuje, že Rusko k útoku použila jednu jedinou střelu nebo raketu, uvedla Amnesty International.

  Původním cílem útoku mělo zřejmě být nedaleké letiště. Střely zde poškodily sklady s palivem i další letištní infrastruktury.

  Letiště Čuhujiv: Ze satelitu jsou vidět poničené nádrže. Letiště Čuhujiv: Ze satelitu jsou vidět poničené nádrže. | Reuters

  Video  Generál Pavel pro Blesk o invazi na Ukrajinu: Západ selhal, Putin se sarkasticky směje  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud