Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Oblačno, bouřka 24°C

Exploze na jihu Ukrajiny: Partyzáni vyhodili do povětří ruský obrněný vlak?!

Autor: ČTK - 
18. května 2022
19:45

Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný vlak. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní média a štáb obrany Záporožské oblasti, kde se Melitopol nachází. Toto tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

„Očití svědci v Melitopolu oznámili, že slyšeli hluk výbuchů a přestřelky u masokombinátu. Následně místní novináři potvrdili, že ukrajinští partyzáni vyhodili do povětří obrněný vlak,“ napsal deník.

Nálož pod vlakem, čítajícím deset vagonů, byla odpálena na dálku a explodovala ve chvíli, kdy soupravu přejížděl vagon s ruskými vojáky, tvrdí Ukrajinska pravda. Dodala, že šlo o vojáky z jednotek střídajících se na frontě.

Výbuch poškodil koleje v obou směrech. Kromě obrněného vlaku útok zablokoval i následující vlak s pohonnými hmotami a mazivy.

Deník připomněl dnešní zprávu záporožských úřadů, podle kterých melitopolští partyzáni zlikvidovali skupinu vysoce postavených ruských velitelů, a dubnovou zprávu ukrajinského generálního štábu, podle které partyzáni v Melitopolu za tři týdny zabili asi 70 nepřátelských vojáků.

7:49
Dnes

Starosta Kyjeva Kličko uvedl, že po ranním ruském útoku na obytný dům v tamní čtvrti Ševšenkivskij zůstalo v troskách několik lidí. Raketa zasáhla horní patra 9patrového bytového domu. "Několik lidí bylo evakuvováno, dva lidé jsou v nemocnici," uvedl. "Záchanné práce stále probíhají," dodal na svém telegramovém účtu. 

Poradce ministra vnitra Geraščenko podle agentury Nexta uvedl, že jedna raketa zasáhla školku.

7:44
Dnes

Rusové spálili vzácné knihy přímo na nádvoří kostela v Mariupolu. Uvedl to náměstek tamního primátora. „Náboženská pomsta. Po návštěvě moskevských agentů FSB v talárech vyšlo najevo, že celá velká knihovna shromážděná dobrovolníky a filantropy byla zabavena a spálena na nádvoří kostela Ruské pravoslavné církve v Mariupolu. Knihovna obsahovala několik unikátních kopií tisků v ukrajinském jazyce, které jsou nyní navždy ztraceny. Kostel Petra Velikého byl postaven s podporou obyvatel města a zapsán do Guinessovy knihy rekordů Ukrajiny, jelikož se v něm nachází největší ornamentální malba vzoru Petrykivka. Nyní se okupanti rozhodují, zda jej zbourají nebo přebudují podle kánonů Ruské federace,“ uvedl na Telegramu.

7:34
Dnes

Šéf vojenské administrativy Kyjevského regionu Oleksij Kuleba uvedl, že ráno byla protiraketovou obranou sestřelena ruská raketa, která na hlavní město. „Zbytky střely dopadly na okraj jedné z vesnic v oblasti. Žádná zranění ani škody nebyly zaznamenány,“ uvedl na telegramovém kanálu.

Zobrazit celý online

Melitopol je druhým největším městem Záporožské oblasti, před válkou měl asi 150.000 obyvatel.

Ukrajinský generální štáb se ve večerním hlášení o situaci na bojišti o akci melitopolských partyzánů nezmínil. Zdůraznil, že ukrajinské jednotky osvobodily severně od Charkova další vesnici, zatímco na východě země Rusové pokračují v útočných operacích, dosud ale neúspěšných.

Na jižní frontě v Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti se podle štábu bojové operace nevedou, pokračuje ostřelování.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa