Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Krizový štáb Prahy: Asistenční centrum bude fungovat minimálně do konce května, „hlavák“ končí

Autor: trap - 
18. května 2022
13:43

Krizový štáb Prahy projednal aktuální informace k situaci na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, na hlavním nádraží a ve stanovém městečku v Troji. Asistenční centrum odbavilo už okolo 90 tisíc uprchlíků a nezavře minimálně do konce května. Na hlavním nádraží chtějí neziskovky zavřít už do konce měsíce, zůstat by však měl infokiosek. Ze stanového městečka v Troji se musí vrátit do vlasti zhruba dvě pětiny utečenců.

Vláda prý konečně začala řešit problém velkého návalu uprchlíků v Praze. Podle závěru jednání krizového štábu se Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech nebude zavírat minimálně do konce debaty mezi městem a dalšími kraji. Bude tedy fungovat minimálně do 31. 5. „Nejzásadnější je, aby proběhla diskuze na platformě asociace krajů, tedy mezi hejtmany, a teprve potom se na základě shody postupovalo dále,“ vysvětluje primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Asistenčnímu centru se 17. května podařilo odbavit 450 uprchlíků, v pondělí 16. května jich bylo dokonce 654. Denní počty ukrajinských uprchlíků se snižují. „Dnes, 18. 5., se dostáváme k číslu 90 tisíc odbavených uprchlíků od začátku fungování asistenčního centra,“ říká ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Hlavní nádraží končí

Neziskovky na „hlaváku“ plánují ke konci května skončit s poskytováním služeb. „A také z důvodu, že se aktivita rozvinula do podoby, která nebyla zamýšlená,“ říká Hřib. Původně měl na hlavním nádraží stát pouze infokiosek informující ukrajinské uprchlíky, kam k pokladně pro prodej jízdenek do ciziny, jak se dopravit do asistenčního centra nebo jak cestovat do jiného krajského města.

„Na základě včerejší schůzky se zástupci policie a hasičů i s dalšími zástupci z resortu vnitra přijal dnes krizový štáb doporučení, aby řízeným a koordinovaným způsobem ukončil k 31. 5. poskytování humanitárních i jiných služeb na hlavním nádraží,“ uvedl primátor. Zdeněk Hřib doufá, že se ve spolupráci s neziskovými organizacemi vrátí k režimu infostánku, kde už ale nebudou poskytovat humanitární pomoc a sociální služby.

Spousta stanů v Troji

Ve stanovém městečku Troja se nachází dvě skupiny uprchlíků. „Lidé, kteří tu mají nárok na podporu, budou zprocesováni standardním způsobem přes asistenčním centrum u nás, případně v jiném kraji,“ informuje Zdeněk Hřib. Podle pražského primátora ale zhruba dvě pětiny musí být odeslány do své vlasti. Mají buď dvojí občanství, anebo jim sice bylo nabídnuto ubytování, avšak ho lidé odmítli, případně z něho svévolně odešli. „To jsou také lidé, kterým už nejsme schopni podle stávajících pravidel poskytnout žádnou podporu,“ dodává Zdeněk Hřib.

V Troji se v současné chvíli nachází okolo 150 uprchlíků. „Nyní se odbavuje dvacítka uprchlíků do objektu správy uprchlických zařízení. V okamžiku, kdy budou odbaveni, bude tábor doplněn novými,“ doplňuje primátor. Do 14 dnů by se měl rozhýbat proces s čekárnou ve stanovém městečku. O návazné ubytování po zrušení městečka by se měl postarat stát.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa