Aplikace sloužící pro přivolání pomoci usnadňuje práci nejen záchranářům, ale také lidem, kteří se vyskytují v situaci, kdy potřebují nebo poskytují zdravotnickou pomoc. Pomocí SOS tlačítka mohou uživatelé nejen záchranáře přivolat, ale také jim poskytnout základní informace o situaci. Aplikace zároveň záchranářům umí poslat přesnou polohu místa, kam mají přijet, což velmi usnadní situaci v místech, kde je orientace komplikovaná například v přírodě, na horách nebo v neznámém prostředí.

Operátoři, kteří na místo vysílají pomoc, potom mohou mnohem lépe záchranáře na situaci připravit, jelikož mají k dispozici více informací. Díky aplikaci je také možné kontaktovat příslušnou záchrannou službu, podle toho, kde se volající nachází. Pokud se nachází v horách, informace o incidentu jsou rovnou předány i horské službě, stejně tak je tomu u vody s vodní záchrannou službou.

Jazykové rozšíření

„Nápad přijít s vietnamskou verzí aplikace vznikl zhruba před rokem na popud Česko-vietnamského vzdělávacího institutu, který kontaktoval zdravotnickou záchrannou službu a nabídl pomoc s překladem, aby pomohlo překlenout jazykovou bariéru pro volající z této významné komunity žijící v Česku,“ řekl Blesku autor aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Aplikace Záchranka je neodmyslitelným partnerem zdravotnických záchranných služeb, Prahu nevyjímaje. Obzvlášť v hlavním městě budou nyní cenné nové jazykové verze, které usnadní přístup k informacím o první pomoci oběma početným komunitám,“ míní ředitel pražské ZZS Petr Kolouch. Jen za loňský rok pražští záchranáři vyjížděli k více než milionu případů. U mnohých byla nápomocna právě aplikace.

V souvislosti s přílivem ukrajinských uprchlíků se tak nabízelo, aby vznikla verze také v ukrajinském jazyce i pro tuto početnou skupinu, která momentálně pobývá na území Česka. Spolu s ní se zde pohybuje také velké množství Vietnamců - pomoc si tak nyní mohou přivolat i lidé z těchto dvou jazykových skupin, respektive národností. Ne že by tedy dosud nemohli, ale díky jazykovému rozšíření se v mobilní aplikaci snáze vyznají.

Den zdravotnické záchranné služby

Aktualizace je zveřejněna k příležitosti výročí dne zdravotnické záchranné služby, které je symbolicky stanoveno na 15. 5., podle čísla tísňové linky. Kromě aktualizace aplikace Záchranka, pořádá ZZS HMP po dvouleté koronavirové pauze také slavnostní akci pro veřejnost.

V neděli 15. 5. bude od 9 do 17 před areálem Výstaviště Praha v Holešovicích k vidění nejmodernější technika, kterou ZZS využívá, jako například Golem a Fénix. Záchranáři zde zároveň budou předvádět svou práci, například jak se správně resuscituje, představí ale také právě práci operátorů tísňových center.

Video
délka: 01:11.77
Video se připravuje ...

Hlavní město poskytlo na Ukrajinu i speciální záhranářskou techniku. Do válkou zmítané země odjel např. záchranářský speciální vůz Atego, tři terénní vozy nebo dva repatriační vozy. Václav Burian

Fotogalerie
29 fotografií