Pondělí 4. července 2022
Jasno 28°C

Kamioňák (†38) padl při obraně Ukrajiny: Loučili se s ním vojáci, manželka i jeho děti

Autor: rc - 
21. května 2022
08:30

Salvy zazněly a ukrajinské vlajky zavlály u obce Zorja Truda. Rodina, přátelé i spolubojovníci se naposledy rozloučili s Volodymyrem Losevem (†38), který zahynul v bitvě s Ruskem. Ačkoliv Volodymyr nebyl voják z povolání a před invazí Ruska pracoval jako kamioňák, při posledním rozloučení hrála vojenská kapela a smuteční hosté svírali v rukou ukrajinské vlajky. Jeho manželka Julia měla nehty namalované modrou a žlutou barvou.

Ve vesnici Zorja Truda, která leží poblíž přístavního města Oděsa, se 16. května sešli blízcí Volodymyra Loseva, aby mu dali poslední sbohem. Osmatřicetiletý otec od rodiny, který se svou manželkou Julii vychovával dva sny Hrehorije (13) a Denyse (15), pracoval jako kamioňák a příležitostně bral práci jako jeřábník. Ovšem poté, co 24. února ruská vojska vtrhla na Ukrajinu a vypukla válka, rozhodl se narukovat. „Nikdy nebyl v armádě, ale zapsal se první den války,“ řekl jeho švagr Viktor Chesolin pro ABC News.   

Odjel proto na západní Ukrajinu, kde podstoupil trénink a stal se z něj odstřelovač. Proti okupantům bojoval ve východní Ukrajině. Bojoval i nedaleko města Severodoněck. Zrovna řídil vojenské vozidlo, když najel na minu. Volodymyr byl na místě mrtvý. Dobrovolný voják zemřel 7. května. Nějaký čas trvalo, než rodina dostala jeho ostatky, aby ho mohla pohřbít, a tak se pohřeb konal až v pondělí.

Ačkoliv nebyl voják z povolání, na pohřbu se mu dostalo několik vojenských poct. Nechyběli tam ani jeho spolubojovníci, kteří nesli otevřenou rakev se zesnulým vojákem. Smuteční hosté drželi v rukou ukrajinské vlajky a při posledním rozloučení hrála vojenská kapela. Zaznělo i šest čestných salv. Manželka Julia měla nehty nalakované lakem modré a žluté barvy podle ukrajinské vlajky a svého manžela naposledy políbila na rozloučenou.

7:22
Dnes

Ruská vojska se snaží proniknout ke Slovjansku od Izjumu, hlásí ukrajinský generální štáb. Rusové upevňují své pozice v Severodoněcku a Lysyčansku.

7:22
Dnes

Město Pardubice vypsalo výběrové řízení na opravu pěti desítek bytů v Husově ulici, které budou sloužit ukrajinským uprchlíkům. V současné době běží lhůta na podávání nabídek. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Náklady se zatím odhadují vzhledem k rostoucím cenám ve stavebnictví na 30 milionů korun, tedy na dvojnásobek původně odhadované ceny. Byty by měly být k dispozici na podzim. „Věřím, že byty co nejdříve začnou sloužit těm, kteří je skutečně potřebují,“ dodal Nadrchal. Část bytů v Husově ulici po nezbytných úpravách město poskytlo běžencům záhy po vypuknutí války na Ukrajině, dodal.

7:14
Dnes

Takhle vypadá Severodoněcko a Luhanská oblast po „osvobození“ Ruskem.

Zobrazit celý online

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa