Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C

Rusové definitivně přišli o „mekáč“. Firma se zbavuje všech svých provozoven

Autor: ČTK - 
16. května 2022
13:50

Provozovatel restaurací rychlého občerstvení McDonald’s zahájil prodej svých aktiv v Rusku. V zemi má 850 provozoven a zaměstnává tam 62 000 lidí. Informovala o tom dnes v prohlášení americká firma. Poukázala přitom na humanitární krizi, již způsobila ruská invaze na Ukrajinu a která se příčí hodnotám podniku. McDonald’s je poslední z velkých společností, které kvůli ruské agresi odchází ze země, napsala agentura AP.

Řetězec na začátku března oznámil, že dočasně uzavírá provozovny v Rusku, ale bude nadále vyplácet mzdy zaměstnancům. Dnes uvedl, že bude usilovat o to, aby ruský kupec tyto pracovníky zaměstnal a platil jim mzdu až do ukončení prodeje. Jméno potenciálního zájemce firma neuvedla.

Šéf podniku Chris Kempczinski konstatoval, že s ohledem na zaměstnance a stovky ruských dodavatelů nebylo rozhodnutí snadné. „Máme závazek vůči naší globální komunitě a musíme se držet našich hodnot,“ uvedl v prohlášení. Firma v souvislosti s odchodem očekává náklady 1,2 až 1,4 miliardy dolarů (až 33,2 miliardy Kč). Restaurace McDonald’s na Ukrajině jsou také zavřené, ale firma tam dále svým zaměstnancům platí mzdu.

První McDonald’s v Rusku byl otevřen uprostřed Moskvy před více než třemi desetiletími, krátce po pádu berlínské zdi. Stal se výrazným symbolem uvolnění napětí po studené válce mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.

McDonald’s byl prvním americkým řetězcem restaurací rychlého občerstvení, který byl otevřen v Sovětském svazu, jenž se rozpadl v roce 1991. V Rusku kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu v poslední době pozastavila nebo ukončila činnost řada amerických potravinářských a nápojových gigantů včetně Coca-Coly, Pepsi či Starbucks.

McDonald’s má více než 39 000 provozoven ve více než 100 zemích. Většina z nich jsou franšízy, pouze asi pět procent z nich provozuje sama společnost. Firma uvedla, že odchod z Ruska nezmění její aktuální výhled, podle nějž jí v letošním roce přibude 1300 restaurací, které přispějí k růstu tržeb celé společnosti přibližně 1,5 procenty.

McDonald’s v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 28 procent na 1,1 miliardy dolarů, částečně kvůli zavírání provozoven v Rusku. Řetězec zvýšil tržby kvůli růstu cen ve Spojených státech a rovněž díky novému věrnostnímu programu. Celkové tržby v období od ledna do března vzrostly o 11 procent na 5,67 miliardy dolarů. Překonaly tak odhady analytiků, kteří čekali tržby 5,59 miliardy dolarů.

20:25
6. 7. 2022

Ukrajina tvrdí, že ruská tvrzení o zničení dvou dělostřeleckých systémů HIMARS dodaných USA jsou falešná.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že jde o ruskou propagandu, že systémy fungují a „neustále zasahují“ strategicky důležité cíle. Ruské ministerstvo obrany dříve oznámilo, že zbraně byly zničeny při náletu v Doněcké oblasti.

20:16
6. 7. 2022

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba pochybuje o brzké dohodě o ukončení obilné blokády.

Kuleba uvedl, že v rozhovorech mezi Ukrajinou a Ruskem zprostředkovaných Tureckem a OSN je potřeba vypracovat několik logistických detailů. Prolomení blokády podle něj bude obtížné, uvádí Bloomberg. „Nechci se připojit k chóru těch, kteří říkají, že k dohodě dojde příští týden,“ řekl Kuleba Bloombergu.

20:14
6. 7. 2022

Od začátku ruské invaze překročilo hranice Ukrajiny už téměř 9 milionů lidí.

Agentura OSN pro uprchlíky 6. července uvedla, že od 24. února překročilo hranici z Ukrajiny 8,79 milionu jednotlivců, tedy čtvrtina populace země.

Kompletní online

Francouzská automobilka Renault dnes informovala, že převedla veškerá aktiva své ruské pobočky na město Moskva, svůj podíl 67,69 procenta v AvtoVAZu, výrobci automobilů Lada, na ruský výzkumný automobilový institut NAMI. Skupina Renault si vyhradila právo v následujících šesti letech odkoupit svůj podíl v AvtoVAZu zpět.

Video  Ruští oligarchové: Kdo je Putinovi nejblíže?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa