Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Masový hrob u Mariupolu se rozrůstá. Těhotná Maria protestovala za záchranu bratra z Azova

Autor: ČTK, Mii - 
12. května 2022
20:22

Ukrajinská strana se s Ruskem snaží vyjednat evakuaci 38 těžce raněných vojáků z mariupolských oceláren Azovstal, oznámila dnes ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Podle ukrajinského generálního štábu Rusko dál Azovstal bombarduje s cílem zabít tamní obránce. Právě za záchrannou misi dnes v Kyjevě protestovala těhotná sestra jednoho z mariupolských obráců Maria. Server Ukrajinska pravda pak s odkazem na satelitní snímky informuje, že masový hrob u města se rozrostl.

„V Mariupolu se hlavní úsilí okupantů zaměřuje na blokování a pokusy o zničení našich jednotek v areálu závodu Azovstal. Nepřítel pokračuje v leteckých úderech,“ uvádí zpráva ukrajinského generálního štábu.

Vereščuková podle agentury Unian oznámila, že z odhadované tisícovky ukrajinských obránců je polovina vážně zraněná.

„V současnosti jednáme o evakuaci 38 těžce zraněných bojovníků, kteří nedokážou stát na vlastních nohou. Postupujeme krok za krokem,“ napsala dnes Vereščuková na telegramu. Zdůraznila, že usiluje o výměnu 38 raněných za ruské válečné zajatce, pak bude vyjednávat o dalších. V současnosti se podle ní nevedou žádná jednání o „výměně 500 nebo 600 lidí“, jak informovala některá média.

Představitelé ukrajinského pluku Azov, který brání Mariupol, věří, že ukrajinská armáda má možnost prolomit blokádu mariupolských oceláren Azovstal a zachránit odtamtud vyčerpané a zraněné obránce. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová naopak ve středu zopakovala dřívější tvrzení Kyjeva, že prolomení blokády Mariupolu vojenskými prostředky není v současné době možné.

Ruská vojska se už řadu týdnů snaží Azovstal dobýt a komplex ostřelují. Přestože v sobotu Vereščuková oznámila, že se z oceláren podařilo evakuovat všechny starší osoby, ženy i děti, podle středečního prohlášení Kyjeva v objektu kromě vojáků, kteří komplex brání, stále zůstává asi stovka civilistů.

Masový hrob skoro zvojnásobil velikost

Podle serveru Ukrajinska pravda v Mariupolu nadále přibývají mrtví. Kvůli tomu roste i plocha místního masového hrobu. V dubnu měl rozlohu 200 metrů, 8. května už byl ale velký 340 metrů. Odhalily to satelitní snímky společnosti Planet Labs.

Podle poradce mariupolského starosty Petra Andrjuščenka Rusové spěchali s odklízením mrtvých před jejich slavnostním dnem 9. května. Nasadili proto i mobilní krematoria, zbytek civilistů pohřbili právě do masových hrobů.

0:15
Dnes

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství k ruské invazi na Ukrajině. Situaci pro vás nadále monitorujeme, prozatím ale přejeme poklidnou noc. 

0:05
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij ve svém videoprojevu rovněž prohlásil, že Severodoněck a další města Donbasu stále zůstávají hlavními cíli okupantů.

23:55
Dnes

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny potvrdil, že posádka v Azovstalu v Mariupolu splnila svůj bojový úkol.

Zobrazit celý online
Video  Lidé vylézají z trosek: Evakuace civilistů z oceláren Azovstal  - David Arakhamia/Pluk Azov
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa