Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Ruského velvyslance zlili rudou barvou. Premiér má jasno: Provokoval

Autor: ČTK - 
10. května 2022
15:39

Ruské zločiny na Ukrajině jsou pro mnoho lidí tak hrozným zážitkem, že příchod ruského velvyslance na hřbitov sovětských vojáků byl jasnou provokaci, řekl dnes novinářům polský premiér Mateusz Morawiecki v odpovědi na otázky k pondělnímu incidentu. Při něm demonstranti proti válce na Ukrajině polili rudou barvou ruského velvyslance, který 9. května přišel položit věnec k pomníku na varšavském hřbitově sovětských vojáků. Premiér zdůraznil, že velvyslanec se měl řídit výstrahou polského ministerstva zahraničí, které jej odrazovalo od tohoto způsobu oslav.

Rusko 9. května tradičně slaví jako den vítězství sovětské armády nad nacistickým Německem. Letos ale demonstranti s ukrajinskými i polskými vlajkami nedovolili velvyslanci Sergeji Andrejevovi dojít až k pomníku, vykřikovali protiruská hesla a polili velvyslance červenou barvou.

Ministerstvo zahraničí v předstihu poslalo ruskému velvyslanci nótu s výzvou, aby se neúčastnil uctění 9. května způsobem, jaký avizoval, a to s ohledem na provokativní charakter takového počínání, řekl premiér Morawiecki podle rozhlasové stanice RMF. Dodal, že se měl velvyslanec podle této výstrahy chovat, ale „Rusové jsou známí tím, že se dopouštějí nejrůznějšího provokování na nejrůznějších místech po celém světě, což jsme taky zažili“.

Polsko se snaží co nejvíce omezit diplomatické styky a také jako jeden z prvních států vyhostilo desítky ruských diplomatů - a nejen diplomatů - z ruského velvyslanectví, připomněl premiér v narážce na březnové vyhoštění 45 pracovníků ruského velvyslanectví pro podezření z vyzvědačství.

Stanice připomněla, že polský ministr zahraničí Zbigniew Rau v pondělí označil polití velvyslance barvou za politováníhodný incident, který se neměl stát, protože diplomaté se těší zvláštní ochraně bez ohledu na politiku svých vlád.

„Ať ruský velvyslanec odjede do Moskvy. Chráníme někoho, kdo ve Varšavě jen vyvádí a k ničemu není zapotřebí,“ prohlásil na velvyslancovu adresu opoziční poslanec Pawel Kowal ze zahraničního výboru sněmovny. Namísto velvyslance by ve Varšavě podle jeho názoru úplně stačil chargé d'affaires.

7:44
Dnes

Ruské jednotky jsou na frontě nejaktivnější v oblasti východoukrajinských měst Avdijivka a Marjinka, uvedl ráno podle listu Ukrajinska pravda generální štáb ukrajinské armády. Rusové za posledních 24 hodin podle něj na ukrajinské území v celkem 28 případech zaútočili raketami, skoro v 60 případech použili raketomety a provedli 27 leteckých úderů. Podobné informace nelze bezprostředně ověřit z dalších zdrojů.

Ruský postup v blízkosti Avdijivky, o kterou se tvrdě bojuje už delší dobu, potvrzuje také americký Institut pro studium války (ISW). Ten s odkazem na ruské proválečné internetové blogery uvádí, že okupační síly se dokázaly posunout kupředu v oblasti vsi Krasnohorivka na severozápad od Avdijivky a také byla zaznamenána jejich přítomnost v okolí obce Novokalynove, tedy severovýchodně od města.

6:30
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera pozdě večer podepsal tři protikorupční zákony, jen krátce poté, co je schválil ukrajinský parlament. Jde o právní normy, které mají naplnit doporučení Evropské unie, uvedl server Ukrajinska pravda.

Schválené zákony se týkají Národního protikorupčního úřadu, Národní agentury pro prevenci korupce a Speciální protikorupční prokuratury.

21:40
8. 12. 2023

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025. Na svém webu to dnes napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Deník připomíná, že nákladná několikaměsíční ukrajinská protiofenziva, jejímž cílem bylo vytlačit ruské invazní jednotky, vyvrcholila malým posunem na frontové linii. U další ekonomické a vojenské podpory ze strany Spojených států i Evropy se objevily otazníky, na Ukrajině se prohlubují vnitropolitické spory a morálka národa klesá, píše list.

Prezident Zelenskyj podle něj minulý týden nařídil vybudování rozsáhlé sítě bojových opevnění, která mají vojákům pomoci udržet linie. Ve středu - na Den ozbrojených sil - potvrdil obtíže v boji a vyzval k vytrvalosti. „Existuje skutečně nějaká alternativa? Ne,“ řekl. To je výrazný posun v náladě oproti dřívějšku, kdy se Kyjev - povzbuzen předchozími úspěchy při odvracení ruských postupů a přílivem západních zbraní - rozhodl vypudit invazní jednotky z téměř 20 procent ukrajinského území, které okupují, píše WSJ.

Ukrajinská vojenská operace ztroskotala na ruských obranných opevněních, politická jednota USA ohledně Ukrajiny se rozpadá uprostřed stranických sporů a pozornost světa si přitáhla válka mezi Izraelem a Hamásem. Putin mezitím přeorientovává ekonomiku země na válečnou, konstatuje list, podle něhož Rusko nejeví známky toho, že by se vzdalo svého původního cíle sousední zemi ovládnout.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud