Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Ostřelování v Oděse stihlo i šéfa Evropské rady. Zelenskyj kvůli potravinové krizi žádá otevřít přístavy

Aktualizováno -
9. května 2022
21:04
Autor: ČTK - 
9. května 2022
17:39

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k okamžitému otevření ukrajinských přístavů, které blokují ruská vojska. Upozornil, že současná situace může vyvolat potravinovou krizi ve světě. Napsal o tom na sociální síti Telegram po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který přicestoval do ukrajinského přístavního města Oděsa.

„Je důležité předejít potravinové krizi ve světě, která hrozí kvůli agresivnímu jednání Ruska. Musejí být přijata okamžitá opatření pro odblokování ukrajinských přístavů, aby mohla být vyvážena pšenice,“ sdělil Zelenskyj.

V pátek zástupce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) podle agentury Reuters uvedl, že na Ukrajině uvázlo kvůli blokádě černomořských přístavů včetně Mariupolu a problémům s infrastrukturou téměř 25 milionů tun obilí.

Zelenskyj podle agentury AFP při jednání s Michelem podtrhl, že Ukrajina dodává obilí 400 milionům lidí na planetě a že blokáda vývozu obilí již vedla ve světě ke zvýšení cen potravin. Podle nejmenovaného evropského činitele, na něhož se AFP odvolává, Michel během své návštěvy Oděsy konstatoval „dopad ruské války na globální dodavatelské řetězce“ a podotkl, že kvůli blokádě Černého moře leží „mnoho tun“ obilí v oděském přístavu.

13:12
Dnes
!

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu na Krymském poloostrově, uvedl dnes na komunikační platformě Telegram gubernátor města Michail Razvožajev. O možných obětech nebo škodách zatím neinformoval. V dalším příspěvku občany Sevastopolu varoval, že hrozí další útok, a vyzval je, aby se schovali do krytů. K sídlu Černomořské flotily podle telegramových informačních kanálů mezitím dorazilo nejméně deset sanitek, uvedl portál Meduza. V médiích se také šíří videozáznamy hustého dýmu, které údajně zachycují dnešní útok. Sevastopol leží na ukrajinském poloostrově Krymu, který od roku 2014 Rusko okupuje.

12:31
Dnes

Ruský vliv na Kavkaze a v celém postsovětském světě eroduje, míní Zdeněk Kříž z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Ukázala to podle něj krize v Náhorním Karabachu, kterou v úterý vyostřila rozsáhlá vojenská operace Ázerbájdžánu, po níž se arménské síly v oblasti vzdaly. Kříž, který se specializuje na mezinárodní bezpečnostní organizace či bezpečnostní politiku, to napsal v analýze pro ČTK.

11:43
Dnes

Mezinárodní Výbor na ochranu novinářů (CPJ) vyzývá české úřady, aby konaly – poté, co dvě ruské opoziční novinářky žijící v Praze dostaly řadu výhrůžek. České úřady by podle CPJ měly bezodkladně vyšetřit výhrůžky, které obdržel ruský opoziční a investigativní portál istories.media (Važnyje istorii) a které se týkaly novinářek Alesji Marochovské a Iriny Dolininové.

Zobrazit celý online

Ukrajina byla podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny v loňské sezóně čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým vývozcem pšenice. Blokování obilí se považuje za jednu z příčin vysokých cen potravin, které v březnu podle FAO v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dosáhly rekordního maxima, než v dubnu mírně polevily.

Michel se podle AFP vydal do Oděsy bez ohlášení. Zelenskyj, který s ním mluvil prostřednictvím videokonference, mu podle prohlášení své kanceláře poděkoval za odvahu. Jednání Michela s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem v Oděse přerušilo ruské ostřelování a oba politici se museli uchýlit do krytu.

Britský list The Guardian dodal, že k bombardování došlo uprostřed schůzky. Ukrajinský úředník pro list doplnil, že podle informací z námořnictva byly rakety cílící na Oděsu vypáleny z moře. Michel tak byl podle úředníka svědkem „svévolného ničení obytných budov a dopadů na nevinné civilisty“.

Video  Rusům se to s*re, velení kupí chyby! Putinův náčelník podtrhl narůstající napětí, říká Martin Svárovský  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud