Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Na Ukrajině zemřel Čech Tomáš?! Reportéři našli rozstřílené auto, úřady ho pohřešují

Aktualizováno -
3. května 2022
10:52
Autor: Mii, for, ČTK - 
2. května 2022
15:53

Na Ukrajině mohl zemřít první český dobrovolník. Zprávu přinesl server Voxpot, který kontaktovala manželka Čecha Tomáše, že je už několik týdnů nedostupný a neozývá se. Reportéři identifikovali auto, které mu patřilo, bylo celé rozstřílené, krvavé a vedle něj zůstala teniska, kterou Tomáš nosil. Navíc na stejném místě sami zažili střelbu. Mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do pro Blesk Zprávy uvedla, že informaci o úmrtí nemůže ani potvrdit, ani vyvrátit. O den později uvedla, že jeden český občan se skutečně na Ukrajině pohřešuje.

Manželka Simona kontaktovala server poté, co zveřejnil reportáž z bojů u města Makariv. Právě zde se měl Tomáš pohybovat. Reportéři v březnu na místě zažili střelbu, působily zde ruské jednotky. „Od 2.3. 13.hod.20 min. má mobily nedostupné, do cz nedojel a je nezvěstný,“ psala Simona.

Reportéři ženě odvětili, že o něm informace nemají a Čecha nepotkali. Vzhledem k bojům a přítomným škodám, které viděli, si ale nemyslí, že je velká šance, že je naživu.

Po měsíci se na místo vrátili a fotili mimo jiné rozstřílená auta. Jedno, na které narazili, mělo českou poznávací značku. Po bližším prohlédnutí zjistili, že jde o červený sedan, na který se ptala Simona. Fotka byla pořízena jen pár metrů od místa, kde Rusové dříve po reportérech stříleli. Auto bylo zcela zničené a prostřílené.

Když se k němu druhý den vrátili, už bylo pryč, na cestě však ležela teniska, kterou podle Simony Tomáš nosil. Následně vozidlo našli na místě, kam úřady vraky odtahovaly. „Průstřely procházely přes čelní okno, dveře zboku i opěradlo hlavy u řidiče. Při prohledání auta jsme zjistili, že v něm zůstalo také hodně krve. Šance, že by to Tomáš přežil, byla minimální. V autě samotném zůstal jen technický průkaz, obrázek s pannou Marií a jinak téměř nic,“ uvádí server Voxpot.

Policie v Makarivu informace o těle neměla, stále ale probíhalo prohledávání hrobů, do kterých Rusové pohřbívali civilisty. Ve vedlejším Motyžynu také teprve nacházeli nové civilní oběti. „O informaci víme a aktivně zjišťujeme podrobnosti. V tuto chvíli informaci nemůžeme ani potvrdit, ani vyvrátit,“ uvedla pro Blesk Zprávy mluvčí českého ministerstva zahraničí Lenda Do.

„Můžeme potvrdit, že český občan na Ukrajině je nezvěstný. Avšak informaci o jeho úmrtí stále nemůžeme potvrdit. Jsme v kontaktu s jeho rodinou a poskytujeme standardní konzulární služby,“ sdělila o den později Do.

Nevydržel jen přihlížet

Simona říká, že Tomáš se vydal na Ukrajinu proto, že chtěl pomoci. „Byl to hodně rodinný typ, když slyšel o tom, co se tam lidem a jejich dětem děje, tak to prostě nevydržel,“ popsala. Její muž se živil jako řidič kamionu a autobusů, chtěl odvážet lidi. Rodina mu cestu rozmlouvala, ovšem stejně vyrazil – se dvěma telefony kvůli baterii.

„Prvních pár dní vozil lidi ze Lvova k hranici, ale pak to zřejmě nevydržel a vydal se ke Kyjevu, nám to ale nepřiznal a řekl, že jede jen do Žytomyru,“ pokračovala Simona. Jejich dcera dodává, že Tomáš vždy měl velké cítění. „Když viděl bezdomovce, tak ho hned napadalo, že by mu měl aspoň uvařit něco k jídlu,“ uvedla.

Že se Tomáš ocitl dál, než tvrdil, Simona zjistila skrze spárování telefonu s tabletem. Podle toho se měl naposledy vyskytnout v městě Byšiv. Poslední jeho telefonát do Česka proběhl 2. března krátce po poledni, kdy oznámil, že se do práce vrátí za několik dní. Jak podotýkají reportéři Voxpot, v místě, kde Tomáš zmizel, oni v ten samý den jen o hodinu a půl později zažili střelbu.

22:01
17. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online zpravodajství. O válce na Ukrajině a souvisejících událostech vás budeme informovat zase zítra. Prozatím přejeme dobrou noc. 

21:34
17. 5. 2024

Soud v Petrohradě dnes nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom.

UniCredit v e-mailovém sdělení zaslaném agentuře Bloomberg uvedla, že byla informována o podání žaloby k ruskému soudu v souvislosti s případem ruské společnosti RusChemAlliance, který se týká UniCredit Bank AG se sídlem v Mnichově a UniCredit Bank AO se sídlem v Moskvě. V RusChemAlliance vlastní poloviční podíl ruský plynárenský gigant Gazprom. „Předběžné opatření se vztahuje pouze na aktiva odpovídající tomuto případu, nikoliv na banku UC AO jako celek. Ostatní podrobnosti v současné době prověřujeme,“ dodala banka.

21:09
17. 5. 2024

Obrazem: Ostřelování ukrajinského Charkova

Zobrazit celý online

Video  Epicentrum - Vojtěch Boháč, šéfredaktor Voxpot  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa