Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Starosta Buči píše po ruském krveprolití Čechům: Potřebujeme sanitky, bagry i traktory

Aktualizováno -
17. dubna 2022
11:57
Autor: simao, ČTK - 
17. dubna 2022
10:43

Starosta ukrajinské Buči, kde se děla šílená zvěrstva Rusů, se obrátil skrze velvyslance v ČR Jevhena Perebyjnise na česká města s prosbou o pomoc. Anatolij Fedoruk v dopise napsal, že město potřebuje mj. bagry, cisterny, hasičské vozy, traktory či sanitky. Na českém twitteru vzbudila jeho výzva nemalou pozornost. A brzy se začali vyjadřovat i hejtmani krajů. Solidarita Čechů s Ukrajinou se tak projevuje i dál. V ČR se už navíc na pomoc vybralo přes 3 miliardy korun.

„Dostal jsem dopis od starosty Buči A. Fedoruka. Město potřebuje pomoc: bagry, rypadla, cisternová vozidla, dodávky, traktory, sanitky, hasičské vozy, autobusy, policejní auta. Najde se české město / města, které by mohlo Buči s něčím pomoct?“ vyzval v sobotu ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis na twitteru.

Zájemci se brzy začali hlásit. „Jako Jihočeský kraj můžeme do Buči určitě darovat tři sanitní vozy. Další techniku nechávám prověřit na SÚS kraje. Jakmile zjistím, budu Vás informovat. Ve čtrtek máme zastupitelstvo, takže bychom to na konci týdne mohli realizovat,“ reagoval jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

„U nás přichází v úvahu jen sanitky. Zjistím po Velikonocích,“ uvedl hejtman Jhomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) během následující debaty o pomoci poznamenal: „Jen Vám připomenu, že jsme hned na začátku válečného konfliktu, úplně jako první, odeslali na Ukrajinu 5 našich sanitek. Bagry ani traktory nemáme, stejně jako policejní auta.“

Ostrava chce darovat tramvaje

Město Ostrava chce na Ukrajinu darovat tramvaje. Mělo by se jednat o provozuschopné stroje. Tramvaje jsou součástí souboru vozidel, které se nyní rozhodl prodat Dopravní podnik Ostrava (DPO). Na twitteru o tom dnes informoval primátor Tomáš Macura (ANO).

Mluvčí DPO Tereza Šnoblová dnes ČTK potvrdila, že dopravní podnik je s městem na daru dohodnut. Bližší podrobnosti ale zveřejní až v příštím týdnu. Primátor uvedl, že už se s ředitelem DPO Danielem Morysem dohodl, že část provozuschopných tramvají bude z prodejního souboru vyčleněna. Podle Macury chce město na Ukrajinu v rámci jiného daru poslat i autobusy a požární techniku. Tento dar už se administrativně připravuje.

Češi vybrali už přes 3 miliardy

Od začátku ruské invaze přitom vybrali Češi na pomoc Ukrajině ve sbírkách nejméně 3,4 miliardy korun. Zhruba třetinu celkové částky lidé poslali právě na účet ukrajinské ambasády v Praze, určený na nákup vojenského vybavení pro ukrajinskou armádu a domobranu.

Do sbírky na podporu ukrajinských ozbrojených sil lidé v Česku poslali přes jednu miliardu korun. Zhruba devět desetin z této částky už velvyslanectví využilo. Na kontě tak aktuálně zůstává přibližně 100 milionů korun, uvedla ukrajinská ambasáda v Praze na dotaz ČTK.

Částkou 100 milionů korun přispěl do sbírky ukrajinské ambasády miliardář a zakladate Seznamu Ivo Lukačovič, který počátkem dubna reagoval právě na záběry z města Buča, kde po odchodu ruských vojáků zůstaly podle ukrajinských zdrojů stovky mrtvých civilistů.

Video  Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

Vlaky a kamiony s humanitární pomocí

Téměř 1,67 miliardy korun vybrala na pomoc Ukrajincům nezisková organizace Člověk v tísni. Z vybrané částky dosud využila přibližně 300 milionů Kč, uvedla mluvčí Adriana Černá.

„Od počátku současné ruské invaze jsme vypravili 11 vlaků a 26 kamionů, naložených humanitární pomocí,“ uvádí Člověk v tísni na svém webu. Kromě pomoci přímo na Ukrajině organizace pomáhá také ukrajinským uprchlíkům v Česku a v Moldavsku.

Na Ukrajinu zamířily i helmy a zdravotnický materiál

Sbírku na pomoc napadené zemi vyhlásila po začátku ruské invaze také organizace Paměť národa. Dosud od dárců vybrala 268 milionů Kč. „Materiál v hodnotě 223 milionů korun už jsme nakoupili a odeslali,“ sdělila ČTK mluvčí Kristýna Bardová. Paměť národa za vybrané peníze nakupuje zdravotnický materiál, ochranné vesty či helmy.

Na 232 milionů korun vybral na podporu válkou postižené zemi a jejím obyvatelům Český červený kříž. Přímo na Ukrajinu dosud poslal pomoc téměř za 50 milionů Kč. „Z veřejné finanční sbírky bylo na tento účel čerpáno 32 milionů korun, část materiálu je získána darem,“ řekl ČTK ředitel organizace Marek Jukl.

Pomoc se soustředí především na podporu zdravotní péče zraněným a nemocným, zahrnuje proto zdravotnický materiál a přístroje, stany, ochranné pomůcky jako vesty a přilby, ale i vozidla pro zdravotnické týmy. „Celkem jsme díky donorům poskytli 410 palet materiální pomoci,“ uvedl Jukl. Dalších 17,4 milionu korun ze sbírky použil Český červený kříž na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Česku.

Veřejnou sbírku na pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům pořádá rovněž Charita ČR. Od začátku války lidé poslali podle posledních údajů na webu organizace 121,6 milionu Kč.

Díky dárcům vypravila Charita na Ukrajinu několik kamionů a jeden vlak s humanitární pomocí. Mimo jiné poslala potraviny a hygienické potřeby do Záporoží nebo elektrocentrály do města Ťačiv.

Dodávky potravin a vody do válečných oblastí

Na konto humanitární organizace Adra, určené na pomoc Ukrajině, lidé dosud poslali 77,6 milionu korun. Vyčerpáno bylo 25 milionů, sdělila ČTK mluvčí Karolina Emanuelová.

Adra pomáhá jak ukrajinským uprchlíkům v Česku, tak přímo ve válečných oblastech, kam vozí potraviny, vodu nebo zdravotnické potřeby. Z ohrožených oblastí také evakuuje lidí, často zdravotně handicapované, kteří by se vlastními silami nedokázali z těchto míst dostat.

17:49
Dnes

Ukrajinský parlament přijal návrh zákona, který umožňuje znárodnit banky vlastněné sankcionovanými osobami, informoval 29. května zákonodárce Jaroslav Zhelezniak. Návrh zákona umožní Národní bance znárodnit banku Sense (dříve Alfa-Bank), kterou vlastní ruský oligarcha Michail Fridman, napsal zpravodajský server Ukrajinska pravda. Zákon musí ještě podepsat předseda Nejvyšší rady a prezident Volodymyr Zelenskyj.

17:32
Dnes

Zbytek ruské rakety z dnešního náletu dopadl v Kyjevě přímo na rušnou silnici. Bezpečnostní kamery v tomto úseku komunikace zmíněný incident zachytily.

17:19
Dnes

Ruské síly 29. května kolem půl dvanácté dopoledne zaútočily leteckými pumami na město Toretsk v Doněcké oblasti, přičemž zabily nejméně jednoho člověka a nejméně devět osob zranily, uvedla regionální prokuratura. Jedna z bomb, podle odhadu pravděpodobně model FAB-250, zasáhla místní čerpací stanici, kde zabila 28letého zaměstnance a dalších osm lidí zranila.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa