Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rusové u nás vlastní hotely, zámky a kláštery: 10 nejluxusnějších budov oligarchů v Česku!

 • Autor: pma - 
  17. 4. 2022
  05:00

  V souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině, kterou 24. února odstartovalo Rusko, se čeští novináři pokusili probádat, kolik nemovitostí v tuzemsku vlastně Rusové vlastní. Podle zjištění webu Seznam Zprávy by ruským investorům a oligarchům mělo v Česku patřit 22 historických budov a to převážně na západu země. Mezi nimi jsou kláštery, zámky, ale i lázeňské domy nebo hotely.

 • 1.Proč si Rusové pořizují v Česku honosné nemovitosti?

  Důvodů, proč si Rusové v minulosti pořizovali v Česku zámky, hrady nebo lázeňské domy, je hned několik. Kvůli druhé světové válce šlo v Rusko k zemi mnoho honosných staveb a památek a tamním obyvatelům se po nich zkrátka stýská. Česko je pro ně ideálním místem. Máme přes dva tisíce zámků, zámečků a hradů a navíc si je potencionální zájemci mohou pořídit mnohem levněji než kupříkladu ve Francii.

  Běloruska Natallia Makoviková už v roce 2011 pro Lidové noviny popsala, proč Rusé investují a nakupují právě české památky. „Prostě se tady Rusům líbí. Blízký je jazyk, dobré je letecké spojení s Ruskem. V Česku je krásná architektura, je to centrum Evropy a Schengenského prostoru. Na druhém místě je určitá vypočítavost. Český zámek stojí podstatně míň než ve Francii nebo Německu, Velké Británii. Velmi často si bydlení v ČR kupují starší páry, protože tady není příliš horko, na rozdíl od Španělska nebo Itálie,“ popsala tehdy podnikatelka

  Nejvíce Rusy zajímají menší až středně velké objekty převážně na západu Čech, kde se nachází mnoho lázeňských měst, které Rusy lákají. Líbí se jim také nemovitosti ve Středočeském nebo Jihočeském kraji. Mimo objekt zájmu jsou ale objekty na Moravě a ve Slezsku. Podle zjištění Seznam Zpráv by Rusové v Česku měli vlastnit 22 zámků, hradů, lázeňských domů nebo hotelů.

 • 2.Hotel Savoy v Karlových Varech

  Karlovy Vary nejsou jen dějištěm slavného filmového festivalu, ale také místem, které Rusové naprosto milují. Někteří z nich natolik, že si ve městě pořídili vlastní nemovitost jako oligarcha Vladimir Jevtušenkov, který je údajně jedním z nejbohatších Rusů. Ten si přes firmu Lunisoft a ruskou cestovní kancelář Intourist pořídil celý pětihvězdičkový komplex secesních vil Savoy Westend, z nichž vila Savoy je tou největší a nejluxusnější.

  Objekt byl postaven v roce 1897 a nachází se v něm na čtyřech poschodích celkem 34 pokojů včetně prezidentského apartmá. Noc tu vyjde na zhruba 12 tisíc korun v závislosti na roční době a obsazenosti hotelu. Podle zjištění iRozhlasu se měl Jevtušenkov setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v den začátku války na Ukrajině, tedy 24. února.

  Hotel Savoy v Karlových Varech.

  Hotel Savoy v Karlových Varech - prezidentské apartmá.

  Hotel Savoy v Karlových Varech, interiér.

 • 3.Lázeňský dům Quisisana v Karlových Varech

  V rukou ruských investorů jsou v Karlových Varech i další objekty. Secesní lázeňský dům Quisisana vystavěný v letech 1887-1888, který sídlí hned naproti Grand Hotelu Pupp, by měl být spjat s Jurijí Lužkovovou. Ta by měla být majitelkou dodnes, skrze její kyperské investice. Pětihvězdičkový hotel nabízí 19 luxusních pokojů. Cena jednoho pokoje začíná na necelých 5 tisících korunách, ovšem v současné době není možné si z neznámých důvodů v lázeňském domě rezervovat pokoj.

  Lázeňský dům Quisisana v Karlových Varech.

  Lázeňský dům Quisisana v Karlových Varech.

 • 4.Zámek Radovesnice na Kolínsku

  První tvrz byla v Radovesnicích nedaleko Kolína postavena na počátku 16. století. Tu po třicetileté válce zrekonstruoval Václav Jiří Holický ze Šternberka a připojil i zámecký park a vinici. Zámek měl v průběhu let několik majitelů a v roce 1950 přešel do majetku státu. V 80. letech minulého století patřil objekt kolínskému podniku a počátkem 90. let byl na základě restitucí navrácen posledním majitelům před znárodněním. Poté zámek rychle chátral a před totálním rozpadem ho zachránil další vlivný Rus. V roce 2007 objekt koupila firma ElitProfit, patřící ruskému podnikateli Alexandrovi Sbojevovi, a zahájila generální rekonstrukci. Aktuálně by objekt měl být v rukou bratislavské firmy HC Capital. Zámek ani zámecký park nejsou veřejnosti přístupné.

  Zámek Radovesnice na Kolínsku.

  Zámek Radovesnice na Kolínsku.

 • 5.Klášter v Loděnici na Plzeňsku

  Novorenesanční vilu nechal postavit ve druhé polovině 19. století pražský hoteliér Antonín Cívka. Na blízkém kopci pěstoval vinnou révu a k objektu připadaly i rozsáhle sklepy určené k uskladnění vína. Po první světové válce zámek změnil funkci, mimo jiné se v objektu stáčely likéry a byla zde misijní škola a kanceláře. Po druhé světové válce nebyl řádně udržován a začal chátrat. To se změnilo až v roce 2008, kdy si za desítky milionů zámeček koupil ruský investor Andrej Kruglikovov.

  Rekonstrukci nový majitel pojal v poměrně typicky ruském stylu – zřídil plastová okna, fasádu natřel na fialovo-růžovou barvu a celý objekt doplnily i kýčovité zlaté kříže. V současnosti je ze zámečku ženský klášter – Pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily.

  Klášter v Loděnici na Plzeňsku.

  Klášter v Loděnici na Plzeňsku.

 • 6.Klášter v Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku

  Barokní klášter v Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku byl jako součást komplexu postaven postaven v roce 1767. Klášter v minulosti patřil společnosti Sazka, ale v roce 2014 od ní objekt odkoupila společnost Krása a zdraví. Jejím polovičním spolumajitelem je Rus Stanislav Wagner z  města Marx v Saratovské oblasti. Druhou půlku drží spolek Zámek Bezno.

  Zámek Rabštejn nad Střelou.

  Zámek Rabštejn nad Střelou.

 • 7.Zámek Chotoviny u Tábora

  Novorenesanční zámek s francouzským parkem v Chotovinách nedaleko Tábora byl postaven ve čtrnáctém století. V minulosti patřil rodu Rožmberků, počátkem 20. století na něm pobýval i František Ferdinand D´Este. Zámek byl spjat po celou dobu své existence s rodem Nádherných až do roku 1945, kdy připadl státu. Až po restitucích v 90. letech byl objekt rodině Nádherných vrácen, avšak Jan Nepomuk Nádherný zemřel v roce 2005. V roce 2011 koupil zámek ruský podnikatel původem z Kalingradu Sergey Mayzus, který zde v současnosti žije s rodinou. Objekt není veřejnosti běžně přístupný, je zde však umožněno pořádání svateb a různých firemních akcí.

  Zámek Chotoviny u Tábora.

 • 8.Zámek Savoia ve Středních Čechách

  Původně byl objekt ve Škvorci ve Středních Čechách vystavěn jako hrad, později byl ale přestavěn spíše do podoby zámku. Během třicetileté války byl vypleněn a vypálen švédskými vojsky. Od 19. století až do roku 1939 objekt obývala židovská komunita, která měla v prostorách i synagogu. Začátkem nového tisíciletí byla započata rozsáhlá rekonstrukce, zřejmě na popud současného majitele. Tím je ruský šlechtic z rodu Nostic Dmitrij Jeremejev a jeho manželka Monika, která pochází z šlechtické rodiny z Florencie a severoitalského panství Campoli. Objekt je přejmenován na Savoia a i když není veřejnosti přístupný, je možné v areálu uspořádat svatbu, komentovanou prohlídku nebo soukromou degustaci delikates a vína.

  Zámek Savoia Zámek Savoia | Facebook.com/Savoia Castle - Zámek Škvorec

  Zámek Savoia Zámek Savoia | Savoia.cz

  Zámek Savoia Zámek Savoia | Facebook.com/Savoia Castle - Zámek Škvorec

 • 9.Zámek Býchory na Kolínsku

  Ve druhé polovině 19. století se známý stavebník a zemědělský reformátor František Horský rozhodl postavit si vlastní sídlo v Býchorách nedaleko Kolína. Počátkem 20. století byl majitelem houslista Jan Kubelík. Ten se s rodinou během první světové války odstěhoval na Slovensko o objekt prodal pražskému vinaři Eugenu Tauberovi. Ještě před znárodněním v roce 1948 se v zámku na chvíli ohřál tehdejší generální ředitel Baťových závodů Dominik Čipera. Po válce na zámku sídlila chemická škola, dětský domov a později i výchovný ústav.

  V roce 2007 zámek koupila společnost ElitProfit, která patří ruskému podnikateli Alexandru Sbojevovi. Ten chtěl stavbu zrekonstruovat, ale stavební práce nepostupovaly příliš rychle. V roce 2015 byl zámek nabídnut k prodeji, v roce 2017 ho zakoupil nový majitel. Nyní objekt podle zjištění Seznam Zpráv vlastní firma Rental Property Praha, kterou vlastní Sergej Vishtal a Olga Vištalová z Jevan. Pro veřejnost je objekt dočasně uzavřen.

  Zámek Býchory Zámek Býchory | Cestyapamatky.cz

 • 10.Zámek Stružná na Karlovarsku

  Zámek Stružná stojí ve stejnojmenné obci na Karlovarsku. Pochází z roku 1598, kdy jej nechal vystavět Linhart Colonn z Felsu. V průběhu 17. a 18. století byl zámek postupně rozšířen na rozsáhlý trojkřídlý barokní objekt. Roku 1811 však vyhořel a následně byl koncem 19. století provizorně obnoven do současné podoby pseudorenesančního paláce. Od roku 1948 sloužil zámek jako kasárna československé armády a postupně chátral. Po roce 1990 se měl stát majitelem Bělorus s ruskou národností Timofej Dvoskin. Zámek je ale přes 25 let prázdný, chátrá a je nabízen k prodeji.

  Zámek Stružná Zámek Stružná | Pamatkyaprirodakarlovarska.cz

 • 11.Hotel Bristol v Karlových Varech

  A závěrem zpět do Rusy milovaných Karlových Varů. Hotel Bristol spadá do stejnojmenného komplexu patřící firmě Bristol Group, která má v centru Karlových Varů několik hotelů. Už na konci devadesátých let firmu v Česku založil bývalý kameraman Mosfilmu Boris Kočerov se svou rodinou. Hotely vystavěné na konci 18. století měly v minulosti navštívit i známé osobnosti jako rodina císařovny Sissi, pruský princ Vilém, spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol nebo psycholog Sigmund Freud. Prezidentské apartmá v hotelech aktuálně vyjde zhruba na necelých 7 tisíc korun.

   

  Hotel Bristol v Karlových Varech. Hotel Bristol v Karlových Varech. | Facebook.com/BRISTOL GROUP

  Hotel Bristol v Karlových Varech. Hotel Bristol v Karlových Varech. | Facebook.com/BRISTOL GROUP

  22:01
  27. 5. 2024

  Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

  21:22
  27. 5. 2024

  Obrazem: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii.

  20:27
  27. 5. 2024

  Itálie a Španělsko se staví opatrně k výzvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga na uvolnění podmínek pro používání západních zbraní bránící se Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení italské premiérky Giorgii Meloniové a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze. Stoltenberg dnes zopakoval výzvu, aby členové NATO omezení uvolnili. Podle něj je součástí práva Ukrajiny na sebeobranu i možnost útočit na legitimní vojenské cíle na ruském území.

  Výroky, které Stoltenberg pronesl v pátečním rozhovoru pro týdeník The Economist, vyvolaly ve vládní koalici v Římě odmítavé reakce. „Nevím, proč Stoltenberg mluví tímto způsobem. Je nutné být hodně opatrní,“ uvedla premiérka Giorgia Meloniová, která ovšem dodávky zbraní Ukrajině podporuje. Stoltenbergův návrh umožnit Ukrajincům používat zbraně dodané Západem i pro útoky na ruské území odmítl také Meloniové blízký spojenec a ministr obrany Guido Crosetto. Vicepremiér Matteo Salvini, který měl před válkou na Ukrajině blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, Stoltenberga vyzval, aby svá slova odvolal a omluvil se, nebo aby opustil funkci.

  Zobrazit celý online

  Video  Mírové jednání v Turecku, chtěli Abramoviče otrávit? A Mynářovi shořel podnik  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
  Video se připravuje ...

   

Video se připravuje ...
Další videa