Rusové u nás vlastní hotely, zámky a kláštery: 10 nejluxusnějších budov oligarchů v Česku!

  • Rusové v Česku vlastní luxusní hotely ale i zámky či kláštery! Blesk přináší výběr 10 z nich.
    Autor: pma - 
    17. 4. 2022
    05:00

    V souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině, kterou 24. února odstartovalo Rusko, se čeští novináři pokusili probádat, kolik nemovitostí v tuzemsku vlastně Rusové vlastní. Podle zjištění webu Seznam Zprávy by ruským investorům a oligarchům mělo v Česku patřit 22 historických budov a to převážně na západu země. Mezi nimi jsou kláštery, zámky, ale i lázeňské domy nebo hotely.

  • 1.Proč si Rusové pořizují v Česku honosné nemovitosti?

    Důvodů, proč si Rusové v minulosti pořizovali v Česku zámky, hrady nebo lázeňské domy, je hned několik. Kvůli druhé světové válce šlo v Rusko k zemi mnoho honosných staveb a památek a tamním obyvatelům se po nich zkrátka stýská. Česko je pro ně ideálním místem. Máme přes dva tisíce zámků, zámečků a hradů a navíc si je potencionální zájemci mohou pořídit mnohem levněji než kupříkladu ve Francii.

    Běloruska Natallia Makoviková už v roce 2011 pro Lidové noviny popsala, proč Rusé investují a nakupují právě české památky. „Prostě se tady Rusům líbí. Blízký je jazyk, dobré je letecké spojení s Ruskem. V Česku je krásná architektura, je to centrum Evropy a Schengenského prostoru. Na druhém místě je určitá vypočítavost. Český zámek stojí podstatně míň než ve Francii nebo Německu, Velké Británii. Velmi často si bydlení v ČR kupují starší páry, protože tady není příliš horko, na rozdíl od Španělska nebo Itálie,“ popsala tehdy podnikatelka

    Nejvíce Rusy zajímají menší až středně velké objekty převážně na západu Čech, kde se nachází mnoho lázeňských měst, které Rusy lákají. Líbí se jim také nemovitosti ve Středočeském nebo Jihočeském kraji. Mimo objekt zájmu jsou ale objekty na Moravě a ve Slezsku. Podle zjištění Seznam Zpráv by Rusové v Česku měli vlastnit 22 zámků, hradů, lázeňských domů nebo hotelů.

  • 2.Hotel Savoy v Karlových Varech

    Karlovy Vary nejsou jen dějištěm slavného filmového festivalu, ale také místem, které Rusové naprosto milují. Někteří z nich natolik, že si ve městě pořídili vlastní nemovitost jako oligarcha Vladimir Jevtušenkov, který je údajně jedním z nejbohatších Rusů. Ten si přes firmu Lunisoft a ruskou cestovní kancelář Intourist pořídil celý pětihvězdičkový komplex secesních vil Savoy Westend, z nichž vila Savoy je tou největší a nejluxusnější.

    Objekt byl postaven v roce 1897 a nachází se v něm na čtyřech poschodích celkem 34 pokojů včetně prezidentského apartmá. Noc tu vyjde na zhruba 12 tisíc korun v závislosti na roční době a obsazenosti hotelu. Podle zjištění iRozhlasu se měl Jevtušenkov setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v den začátku války na Ukrajině, tedy 24. února.

    Hotel Savoy v Karlových Varech.

    Hotel Savoy v Karlových Varech - prezidentské apartmá.

    Hotel Savoy v Karlových Varech, interiér.

  • 3.Lázeňský dům Quisisana v Karlových Varech

    V rukou ruských investorů jsou v Karlových Varech i další objekty. Secesní lázeňský dům Quisisana vystavěný v letech 1887-1888, který sídlí hned naproti Grand Hotelu Pupp, by měl být spjat s Jurijí Lužkovovou. Ta by měla být majitelkou dodnes, skrze její kyperské investice. Pětihvězdičkový hotel nabízí 19 luxusních pokojů. Cena jednoho pokoje začíná na necelých 5 tisících korunách, ovšem v současné době není možné si z neznámých důvodů v lázeňském domě rezervovat pokoj.

    Lázeňský dům Quisisana v Karlových Varech.

    Lázeňský dům Quisisana v Karlových Varech.

  • 4.Zámek Radovesnice na Kolínsku

    První tvrz byla v Radovesnicích nedaleko Kolína postavena na počátku 16. století. Tu po třicetileté válce zrekonstruoval Václav Jiří Holický ze Šternberka a připojil i zámecký park a vinici. Zámek měl v průběhu let několik majitelů a v roce 1950 přešel do majetku státu. V 80. letech minulého století patřil objekt kolínskému podniku a počátkem 90. let byl na základě restitucí navrácen posledním majitelům před znárodněním. Poté zámek rychle chátral a před totálním rozpadem ho zachránil další vlivný Rus. V roce 2007 objekt koupila firma ElitProfit, patřící ruskému podnikateli Alexandrovi Sbojevovi, a zahájila generální rekonstrukci. Aktuálně by objekt měl být v rukou bratislavské firmy HC Capital. Zámek ani zámecký park nejsou veřejnosti přístupné.

    Zámek Radovesnice na Kolínsku.

    Zámek Radovesnice na Kolínsku.

  • 5.Klášter v Loděnici na Plzeňsku

    Novorenesanční vilu nechal postavit ve druhé polovině 19. století pražský hoteliér Antonín Cívka. Na blízkém kopci pěstoval vinnou révu a k objektu připadaly i rozsáhle sklepy určené k uskladnění vína. Po první světové válce zámek změnil funkci, mimo jiné se v objektu stáčely likéry a byla zde misijní škola a kanceláře. Po druhé světové válce nebyl řádně udržován a začal chátrat. To se změnilo až v roce 2008, kdy si za desítky milionů zámeček koupil ruský investor Andrej Kruglikovov.

    Rekonstrukci nový majitel pojal v poměrně typicky ruském stylu – zřídil plastová okna, fasádu natřel na fialovo-růžovou barvu a celý objekt doplnily i kýčovité zlaté kříže. V současnosti je ze zámečku ženský klášter – Pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily.

    Klášter v Loděnici na Plzeňsku.

    Klášter v Loděnici na Plzeňsku.

  • 6.Klášter v Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku

    Barokní klášter v Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku byl jako součást komplexu postaven postaven v roce 1767. Klášter v minulosti patřil společnosti Sazka, ale v roce 2014 od ní objekt odkoupila společnost Krása a zdraví. Jejím polovičním spolumajitelem je Rus Stanislav Wagner z  města Marx v Saratovské oblasti. Druhou půlku drží spolek Zámek Bezno.

    Zámek Rabštejn nad Střelou.

    Zámek Rabštejn nad Střelou.

  • 7.Zámek Chotoviny u Tábora

    Novorenesanční zámek s francouzským parkem v Chotovinách nedaleko Tábora byl postaven ve čtrnáctém století. V minulosti patřil rodu Rožmberků, počátkem 20. století na něm pobýval i František Ferdinand D´Este. Zámek byl spjat po celou dobu své existence s rodem Nádherných až do roku 1945, kdy připadl státu. Až po restitucích v 90. letech byl objekt rodině Nádherných vrácen, avšak Jan Nepomuk Nádherný zemřel v roce 2005. V roce 2011 koupil zámek ruský podnikatel původem z Kalingradu Sergey Mayzus, který zde v současnosti žije s rodinou. Objekt není veřejnosti běžně přístupný, je zde však umožněno pořádání svateb a různých firemních akcí.

    Zámek Chotoviny u Tábora.

  • 8.Zámek Savoia ve Středních Čechách

    Původně byl objekt ve Škvorci ve Středních Čechách vystavěn jako hrad, později byl ale přestavěn spíše do podoby zámku. Během třicetileté války byl vypleněn a vypálen švédskými vojsky. Od 19. století až do roku 1939 objekt obývala židovská komunita, která měla v prostorách i synagogu. Začátkem nového tisíciletí byla započata rozsáhlá rekonstrukce, zřejmě na popud současného majitele. Tím je ruský šlechtic z rodu Nostic Dmitrij Jeremejev a jeho manželka Monika, která pochází z šlechtické rodiny z Florencie a severoitalského panství Campoli. Objekt je přejmenován na Savoia a i když není veřejnosti přístupný, je možné v areálu uspořádat svatbu, komentovanou prohlídku nebo soukromou degustaci delikates a vína.

    Zámek Savoia Zámek Savoia | Facebook.com/Savoia Castle - Zámek Škvorec

    Zámek Savoia Zámek Savoia | Savoia.cz

    Zámek Savoia Zámek Savoia | Facebook.com/Savoia Castle - Zámek Škvorec

  • 9.Zámek Býchory na Kolínsku

    Ve druhé polovině 19. století se známý stavebník a zemědělský reformátor František Horský rozhodl postavit si vlastní sídlo v Býchorách nedaleko Kolína. Počátkem 20. století byl majitelem houslista Jan Kubelík. Ten se s rodinou během první světové války odstěhoval na Slovensko o objekt prodal pražskému vinaři Eugenu Tauberovi. Ještě před znárodněním v roce 1948 se v zámku na chvíli ohřál tehdejší generální ředitel Baťových závodů Dominik Čipera. Po válce na zámku sídlila chemická škola, dětský domov a později i výchovný ústav.

    V roce 2007 zámek koupila společnost ElitProfit, která patří ruskému podnikateli Alexandru Sbojevovi. Ten chtěl stavbu zrekonstruovat, ale stavební práce nepostupovaly příliš rychle. V roce 2015 byl zámek nabídnut k prodeji, v roce 2017 ho zakoupil nový majitel. Nyní objekt podle zjištění Seznam Zpráv vlastní firma Rental Property Praha, kterou vlastní Sergej Vishtal a Olga Vištalová z Jevan. Pro veřejnost je objekt dočasně uzavřen.

    Zámek Býchory Zámek Býchory | Cestyapamatky.cz

  • 10.Zámek Stružná na Karlovarsku

    Zámek Stružná stojí ve stejnojmenné obci na Karlovarsku. Pochází z roku 1598, kdy jej nechal vystavět Linhart Colonn z Felsu. V průběhu 17. a 18. století byl zámek postupně rozšířen na rozsáhlý trojkřídlý barokní objekt. Roku 1811 však vyhořel a následně byl koncem 19. století provizorně obnoven do současné podoby pseudorenesančního paláce. Od roku 1948 sloužil zámek jako kasárna československé armády a postupně chátral. Po roce 1990 se měl stát majitelem Bělorus s ruskou národností Timofej Dvoskin. Zámek je ale přes 25 let prázdný, chátrá a je nabízen k prodeji.

    Zámek Stružná Zámek Stružná | Pamatkyaprirodakarlovarska.cz

  • 11.Hotel Bristol v Karlových Varech

    A závěrem zpět do Rusy milovaných Karlových Varů. Hotel Bristol spadá do stejnojmenného komplexu patřící firmě Bristol Group, která má v centru Karlových Varů několik hotelů. Už na konci devadesátých let firmu v Česku založil bývalý kameraman Mosfilmu Boris Kočerov se svou rodinou. Hotely vystavěné na konci 18. století měly v minulosti navštívit i známé osobnosti jako rodina císařovny Sissi, pruský princ Vilém, spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol nebo psycholog Sigmund Freud. Prezidentské apartmá v hotelech aktuálně vyjde zhruba na necelých 7 tisíc korun.

     

    Hotel Bristol v Karlových Varech. Hotel Bristol v Karlových Varech. | Facebook.com/BRISTOL GROUP

    Hotel Bristol v Karlových Varech. Hotel Bristol v Karlových Varech. | Facebook.com/BRISTOL GROUP

    9:54
    Dnes

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes označil rekordně velký ruský útok na Kyjev a další ukrajinská města za jasný důkaz, že bez velkého tlaku Rusko nezmění své hloupé destruktivní chování. Změna k lepšímu závisí hlavně na Spojených státech, napsal na sociální síti X. Ukrajina se brání ruské agresi čtvrtým rokem.

    9:02
    Dnes

    Kyjev zažil jednu z nejhorších nocí od začátku ruské invaze, napsal dnes na sociální síti X ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha v reakci na rozsáhlé dronové a raketové útoky, kterým ukrajinské hlavní město čelilo. Připomněl, že Rusko útočilo hned po telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Dnes bude Trump mluvit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

    „Naprosto strašná a bezesná noc v Kyjevě. Zatím jedna z nejhorších. Na ukrajinské hlavní město se snesly stovky ruských dronů a balistických raket,“ napsal Sybiha. Putin podle něj úmyslně tento útok nařídil krátce po telefonátu s Trumpem, a ukazuje tak, že naprosto ignoruje Spojené státy a všechny, kdo volají po konci války. Vyzval, aby na Rusko byly bez otálení uvaleny ty nejtvrdší sankce a aby Ukrajina získala všechny prostředky nutné k tomu, aby se mohla bránit.

    7:38
    Dnes

    Rusko v noci na dnešek nasadilo k útoku na Ukrajinu 539 dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze. Proti sousední zemi ruské síly odpálily také 11 balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Informuje o tom ukrajinské letectvo.

    Jednotky ukrajinské protivzdušné obrany sestřelily 270 dronů, dalších 208 se jich ztratilo v důsledku nasazení elektronického boje nebo šlo o atrapy, které nenesly hlavice. Ukrajinská letectvo také uvádí, že sestřelilo dvě střely s plochou dráhou letu.

    Hlavním cílem útoku byl Kyjev, uvádí letectvo. Podle úřadů je v hlavním městě po útoku více než 20 zraněných. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu v únoru 2022.

    Zobrazit celý online

    Video  Mírové jednání v Turecku, chtěli Abramoviče otrávit? A Mynářovi shořel podnik  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
    Video se připravuje ...

     

Video se připravuje ...
Další videa