Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Miminko od náhradní matky nemohli odvézt kvůli válce: Dramatický převoz holčičky z Ukrajiny

Autor: jel - 
29. března 2022
11:23

Australský pár Jessica Van Nootenová a Kevin Middleton se těšili na miminko, které jim odnosila náhradní matka na Ukrajině. Vše jim však zkomplikovala krutá válka. Malá Alba se navíc narodila o deset týdnů dříve, a tak nemohla být dlouhou dobu evakuována. Zatímco mnoho lidí prchalo z válkou zmítané země, Jessica a Kevin se ze všech sil snažili dostat naopak na Ukrajinu, aby byli se svou holčičko. Albin stav se nakonec zlepšil, a tak mohla rodina uprchnout do Moldavska. Před sebou mají však ještě dlouhou cestu domů.

Trnitá cesta za vytouženým děťátkem čekala partnery z Melbourne. Jessice se podle deníku Daily Mail dlouho nedařilo otěhotnět, a tak se nakonec rozhodli pro náhradní mateřství. Jejich dcerka Alba se narodila náhradní matce na Ukrajině předčasně, o celých 10 týdnů dříve. Holčička přišla na svět v Oděse pouhé dva dny po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Kevin a Jessica vyrazili ihned na cestu, chtěli se co nejrychleji dostat ke svému miminku a odvézt jej z válečné zóny do bezpečí. 

Jenže Albin zdravotní stav byl nestabilní. Kvůli tomu, že se narodila předčasně, potřebovala intenzivní lékařskou péči a její evakuace nebyla v žádném případě možná. Rodiče tak s dcerkou museli ve válkou zmítané Ukrajině zůstat dlouhý měsíc. Pak přišla konečně naděje, stav malého miminka se stabilizoval natolik, že bylo možné ho převézt.

Rodina je v bezpečí

„K přesunu Alby jsme se rozhodli okamžitě ve chvíli, kdy se její stav dostatečně stabilizoval. Evakuace byla náročná, ale dopadlo to dobře, především díky lidem, kteří neúnavně pracovali, aby Albu dostali do bezpečí,“ stojí v instagramovém příspěvku na profilu věnovaném Albě a jejím rodičům. 

Na sociální síti zveřejnili fotografie s lékaři. Ti se o novorozené miminko starali celou cestu sanitkou z Oděsy až na hranice s Moldavskem. Připojili i snímek s úředníky, kteří jim pomohli usnadnit přechod do jiné země. V příspěvku se také uvádí, že rodiče děkují všem za podporu, které si moc váží. V blízké době chtějí podrobně popsat, jak cesta probíhala, nyní si však potřebují odpočinout po náročné evakuaci a potřebují být se svou dcerkou, která musí být stále připojena na přístrojích.

V Moldavsku budou nyní do té doby, než se zdravotní stav malé Alby zlepší natolik, že bude její převoz do domova v Austrálii zcela bezpečný. 

9:57
Dnes

Moskevský soud dnes uvalil vazbu na třetího muže v rámci kauzy braní úplatků na ruském ministerstvu obrany. Policie zadržela podnikatele Alexandra Fomina, který je obviněn z podplácení náměstka ministra obrany Timura Ivanova, napsala agentura TASS. O Ivanovově zatčení informovala ruská média v úterý večer, ve vazbě je i jeho známý Sergej Borodin.

Fomin, který byl s Ivanovem v důvěrném vztahu, je jeden ze zakladatelů společnosti Olimpsitistroj, který se zabývá výstavbou bytových a nebytových budov a je dodavatelem ruského ministerstva obrany. Podle vyšetřování je moskevský podnikatel podezřelý, že Ivanovovi, Borodinovi a dalším poskytoval zdarma služby související s rekonstrukcí nemovitostí, práce a zboží.

10:40
Dnes

Rusko ve středu v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci proti závodům ve zbrojení ve vesmíru, kterou předložily Spojené státy a Japonsko. Návrh podpořilo 13 z 15 členů rady, Čína se zdržela.

Rezoluce vyzývala všechny státy, „aby aktivně přispěly k mírovému využití vesmíru a k předcházení závodů ve zbrojení ve vesmíru“. Návrh rezoluce dále zdůrazňoval, že je nutné dodržovat kosmickou dohodu, kterou ratifikovalo více než sto zemí, a nedopravovat na oběžnou dráhu kolem Země „žádné objekty s atomovými zbraněmi nebo jinými typy zbraní hromadného ničení“ a „nerozmisťovat takové zbraně ve vesmíru“. Detonace atomové bomby nebo jiné zbraně hromadného ničení by měla dramatický dopad na aktivity ve vesmíru a na planetu Zemi. Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová varovala, že takový výbuch by mohl zničit tisíce satelitů poskytujících životně důležité služby pro komunikaci, vědu, meteorologii, zemědělství nebo národní bezpečnost.

10:10
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 1040 lidí, 13 tanků, 14 obrněných vozidel a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Zobrazit celý online

Video  Další výbuchy a požár Černobylu! Skartoval Vrbětice Mynář? A Oscarová facka  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa