Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Okupanti donutili Ukrajince v Mariupolu kopat masové hroby výměnou za jídlo a pití, říká starosta

Autor: rix, ČTK - 
28. dubna 2022
17:04

Zkáza v Mariupolu je strašlivá. Tamní Ukrajinci byli okupanty nuceni kopat masové hroby výměnou za jídlo a vodu. Kopali tak jámy i pro své nejbližší zemřelé, jen aby neumřeli hlady. Obětí ruského řádění v přístavním městě budou desítky tisíc. O šílených zvěrstvech ve městě promluvil jeho starosta Vadym Bojčenko.

Nálezy masových hrobů poblíž Mariupolu neustávají. Tentokrát se i díky satelitním snímkům podařilo najít další z těchto hrůzných mement ruské invaze na Ukrajinu. Hrob měří na délku 182 metrů a mají v něm být pohřbeny tisíce lidí. Starosta zbídačeného města promluvil o šílených praktikách ruských vojáků.

„My o těch hrobech víme, protože tito fašisté, a já pro ně nemám jiné označení, zapojují do kopání hrobů i místní obyvatele,“ uvedl Vadym Bojčenko. „Ti lidé nám řekli, že musí kopat hroby, aby dostali jídlo a vodu, jsou do toho nuceni,“ popsal starosta dle webu The New York Post, co se stalo.

Mrtvých civilistů jen v Mariupolu bohužel budou desetitisíce. Masové hroby jsou takřka všude. Zjevný hromadný hrob se nachází i na Starém krymském hřbitově, jižně od města Staryi Krym na okraji Mariupolu. Další možné masové hroby byly také spatřeny na satelitních snímcích mariupolských předměstí Manhuš a Vynohradne.

Ofenziva na východě

Situace na Ukrajině je stále kritická, ruská vojska se soustředí primárně na ovládnutí Donbasu. Okupanti dál útočí na východě Ukrajiny s cílem ovládnout celý východ a udržet pozemní přístup na Krym, uvedl ukrajinský generální štáb v ranním hlášení, ve kterém připustil dobytí několika obcí ruskými silami.

Ukrajina si udržuje kontrolu nad většinou svého vzdušného prostoru, ruské síly neuspěly ve snaze zničit ukrajinské letectvo či potlačit protivzdušnou obranu země, upozornila britská vojenská rozvědka. Ukrajinské síly ostřelovaly ruské pozice na Hadím ostrově v Černém moři, který Rusové zabrali na počátku války.

8:45
Dnes

Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley serveru Defense One, podle kterého tak chmurně okomentoval cíle a ambice politiků, diplomatů a vedoucích představitelů obrany od Washingtonu po Kyjev.

„(Ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj mnohokrát veřejně prohlásil, že ukrajinským cílem je vykopnout každého Rusa z Ruskem okupované Ukrajiny. A to je významný vojenský úkol. Velmi, velmi obtížný vojenský úkol,“ řekl nejvýše postavený americký generál. „Neříkám, že to nejde. Jen říkám, že je to velmi obtížný úkol. Ale je to jejich cíl. Určitě na to mají právo, je to jejich země. A oni zde mají morální převahu,“ dodal.

8:20
Dnes

Na twitteru bylo zveřejněno další video z ukrajinské fronty.

6:41
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři, 

Ministerstvo vnitra ode dneška převzalo od krajů starost o provoz a koordinaci asistenčních center pro uprchlíky z Ukrajiny. Na fungování center to nebude mít vliv, uvedlo vnitro na svém webu. V krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU) budou moci lidé z Ukrajiny, které z domova vyhnal ruský vojenský útok, nadále požádat o dočasnou ochranu, vyřídit ubytování či na vybraných místech přenocovat.

"Pro lidi, kteří k nám utíkají před válkou na Ukrajině, se nic zásadního nemění. Stále budou moci požádat o dočasnou ochranu ve všech krajích," sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Naopak nově budou v Brně, Ostravě a Praze navíc zřízena místa pro krátkodobé přístřeší. Budou je moci využít lidé, kteří budou čekat na otevření KACPU nebo na udělení dočasné ochrany.

Zobrazit celý online

Video  Epicentrum - Jiří Šedivý  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa