Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Takhle se žije v okupovaných městech: Klobásy z Krymu zdražily desetinásobně, pleny chybí

Autor: amb - 
1. května 2022
05:00

Jaký je každodenní život v okupovaných východních oblastech Ukrajiny? Ceny jsou více než desetinásobné a k dostání je hlavně ruské či krymské zboží. Regionální jídlo, léky či benzín vojáci často zabaví a přeprodávají. Někdy dojde i na bizarní situace. „Přede mnou vyšel voják se samopalem a koupil si od babičky tulipány,“ řekla Maria. K jiné ženě, pedikérce, si zase Rusové se zbraněmi přišli nechat ostříhat nehty.

Podle obyvatel okupovaných oblastí vstupovali Rusové do jejich obcí často děsivými způsoby. V Chersonu například vystříleli místní obranu a zabili i syna místní ředitelky, který si jen šel pro jídlo. Ženy prosily muže, aby nechodili ven, sami se schovávali ve sklepích a děti ukrývaly do tašek.

„Rusové teď klidně chodí po našem městě, do našich obchodů a lékáren, a platí hřivnami. Přede mnou vyšel z drogerie voják se samopalem a koupil si od babičky tulipány... Jsme v šoku, žijí zde svůj život,“ vypověděla Maria z Chersonu. 

Když vidí někoho vycházet z kanceláře, řeknou: „Pracujte dál, nestřílíme.“ Po událostech v Buči se navíc vojáci začali lidí v Chersonu hromadně ptát, jestli se mají také „léčit“ (pravděpodobně z nacismu) nebo ne. Lidé odtud začali hromadně odjíždět.

V Kyjevské, Černihovské a Sumské oblasti se Rusové usídlili v cizích ložnicích a administrativních budovách. Dál na východě ale obývají prázdné ubytovny vzdělávacích institucí a rekreační střediska. V ulicích mají kontrolní stanoviště, kde pečlivě kontrolují doklady a někdy i tetování civilistů. Během noci absolvují okružní jízdu.

Krymské a ruské zboží za násobky předválečné ceny 

Podle Marie jsou chersonské supermarkety už dlouho prázdné, nic se sem nedodává. Agrární kraj ale dokáže poskytovat maso a zeleninu. Spolu s ruskou invazí se do zabraných oblastí začalo dovážet ruské a krymské zboží, ceny hodně stouply. Lidé bez práce mají problém za jídlo platit.

„V blízkosti naší budovy byl otevřen velkoobchod, je tam zboží z Krymu. Důkladně ho střeží 8-10 mužů se samopaly,“ uvedla Svitlana z Melitopolu pro Ukrajinskou Pravdu. Podobnou zkušenost má i Cherson.

„Byly přivezeny klobásy z Krymu. Odmítáme je, protože nemají etikety, jsou úplně bez ničeho. Párky u nás stojí 480 hřiven, ty před válkou byly asi za 40. Klobásy jsou od 400,“ řekla Maria. Nově v Chersonu vidí také hodně prodejen například s ruskými cigaretami. Někteří Ukrajinci si ale pošetřili své cigarety a nyní je za 200 hřiven prodávají, stejně jako tabákové náplně IQOS za 150 hřiven.

„Část ruských humanitárních potravin se rozdává, část se prodává, a to za takové ceny... Balení párků o hmotnosti 400 gramů stojí 200 hřiven. Sýr za 680 hřiven za kilo, balíček těstovin za 70, vejce nejprve za 100 hřiven, pak jsme je našli za 40. Koupil jsem si pytlík sladkých arašídů za 90 hřiven,“ uvedl Vyktor z Nové Kachovky.

Do Chersonu začali Rusové postupně propouštět regionální obchodníky s masem, mlékem a zeleninou z oblasti. Často od nich ale vzali zboží, aby ho pak sami mohli prodat. Podobně to dělají i s léky od některých dobrovolníků a s benzínem. Ukradnou ho a pak prodají jinde. Cokoliv, co potřebují, si také odnáší z domů na okrajích měst.

Chybí plenky i vložky, zatímco Rusové si vynucují pedikúru

V Chersonu bydlí také Dáša, která se snaží pomáhat jako dobrovolnice. Stojí ve frontách, kupuje jídlo a rozdává ho babičkám nebo rodinám. To se ale vojákům nelíbí, chtějí, aby lidé přijímali pomoc od Rusů.

Anna, rovněž obyvatelka Chersonu, popsala, jak se 27. února objevil na dveřích lékárny seznam věcí, které nebyly k dostání. Na nákup antibiotik se čekalo i celý den. Teď už některé z lékáren fungují, ale prodávají hlavně to, co zbylo. Především to jsou různé masti nebo krémy.

Prakticky nesehnatelné anebo za vysokou cenu jsou v Berďansku i Mychajlivce vložky, pampersky nebo dětský pudr. „Moje matka nedávno koupila léky a vložky, vše vyrobené v Rusku. Na ulicích se stojí dlouhé fronty, abyste dostali alespoň tisíc hřiven měsíčně. Privatbanka je na pokraji svých sil. Je to škoda, ale někteří vesničané žádají o půjčku v řádu stovek dolarů,“ řekla Vika ze záporožské Mychajlivky.

Bizarní zkušenost má s ruskými vojáky Vyktor z Nové Kachovky. Jeho známá pracuje jako pedikérka a jednou za ní přišli dva vojáci, jeden měl samopal. „Nemám peníze, ale ostříhejte mě,“ zavelel a žena mu musela ostříhat nehty. Vyktor byl u toho, voják alespoň vybil zbraň a naznačil, že nebude střílet. Klidnější chování obou těchto Rusů přisuzoval přítomnosti ruské policie Rosgvardie, která přišla do města po armádě.

Rusové nutí kolaborovat babičky, kterým došlo jídlo 

Od začátku okupace nevysílala v Chersonu a Záporoží žádná ukrajinská televize. Naopak ruské vysílání místní obyvatelé podle vlastních výpovědí ignorují a raději si na internetu hledají prohlášení prezidenta Ukrajiny a generálního štábu.

Někdy mají pocit, že na ně zbytek Ukrajiny zapomněl, pak se ale rychle vzpamatují a dál čekají na osvobození. Opustit město znamená podle Marie z Chersonu vzdát se. Po zkušenostech s rozehnáním a represemi už se uchylují k méně viditelným formám protestů, například vylepují ukrajinské plakáty. Také se snaží předat Ukrajincům polohu ruské techniky, to je ale čím dál obtížnější.

Lidé z východních oblastí se doslechli o plánovaném „referendu“ o vytvoření „Doněcké lidové republiky“, přípravy ale zatím nezaznamenali. Kolují řeči, že v den referenda okupanti přeruší dopravu i telefonní spojení. Podle Dáši z Chersonu se Rusové snaží přimět lidi ke kolaboraci. Často jde o babičky, kterým došlo jídlo i peníze.

Obyvatelé slyší, jak po okolí Chersonu, Mykolajivu a dalších dopadají granáty. Obzvlášť špatně je na tom podle místních ostřelovaná Černobajivka, chersonským se při tamních bojích třesou dveře i okna. Vidí to ale pozitivně – vykládají si to tak, že se blíží ukrajinská armáda a vítězství. V opačném případě se bojí, že by Rusové donutili místní muže bojovat za Rusku.

Také v Kyjevské oblasti měli místní zkušenost s okupanty, naštěstí už odjeli. Někde mleli pšenici na mlýnku, aby si udělali chléb a nemuseli o něj prosit Rusy. Jinde muž jménem Anton nosil klobouk a hned ho nařkli, že je „nácek“. Sice ho nechali žít, ne každý měl ale takové štěstí. 

V Berestjance řekli jednomu muži, ať svou ženu odveze nebo schová, jinak ji další znásilní. Jinde tvrdil ruský voják místním, ať se nebojí, vždyť tuhle válku „začala Amerika“. Také v sumském Trosťanci v továrně zanechali Rusové v továrně nápis: „Promiň, trochu jsme to tu zaneřádili, ale s úklidem ti pomůžou Američané.“

23:13
23. 3. 2023

Ne každá bomba svržená na Ukrajinu vybuchne. Pyrotechnici takto odstraňovali třeba leteckou pumu FAB-500, jež bez exploze dopadla na městečko Preobraženka v Záporožské oblasti.

Odstraňování nevybuchlé letecké pumy v Preobražence v Záporožské oblasti (23. 3. 2023). Odstraňování nevybuchlé letecké pumy v Preobražence v Záporožské oblasti (23. 3. 2023). Odstraňování nevybuchlé letecké pumy v Preobražence v Záporožské oblasti (23. 3. 2023).
22:51
23. 3. 2023

Lídři EU se na zasedání Evropské rady také zabývali snahou dohnat Moskvu k odpovědnosti za válečné zločiny, přičemž přivítali nedávnou dohodu na zřízení mezinárodního střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA).

„Je to hrozná připomínka nejtemnějších časů našich dějin. Tyto zločinné skutky zcela ospravedlňují vydání zatykače,“ řekla večer k ruským únosům ukrajinských dětí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim hodlá zorganizovat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návratu do rodné vlasti. Počet unesených ukrajinských dětí vyčíslila na 16.200, domů se jich podle ní podařilo navrátit jen 300. Generální tajemník OSN Antonio Guterres, který dnes s lídry sedmadvacítky poobědval, podle von der Leyenové slíbil v této věci spolupráci agentur mezinárodního společenství.

22:15
23. 3. 2023

Španělské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že počítá s dodávkou šesti tanků Leopard 2A4 na konci příštího týdne. Stroje potřebovaly generální opravu, protože je armáda 15 let nepoužívala. Podle španělské ministryně obrany Margarity Roblesové se podařilo tanky opravit „v rekordním čase“. Španělsko v příštích dnech začne pracovat na zprovoznění dalších čtyř tanků Leopard 2A4, které chce rovněž dodat Kyjevu. Již dříve Madrid oznámil, že skončil výcvik prvních ukrajinských vojáků, kteří budou tanky německé výroby používat.

Zobrazit celý online

Video  Ministr Baxa o ukrajinských památkách, ruské kultuře i restartu po covidu  - Jakub Tomek, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa