Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

V Chersonu chystají Rusové referendum o odštěpení už na květen: Scénář jako Doněck a Luhansk?

Autor: ČTK - 
17. dubna 2022
20:15

Ruští okupanti plánují uspořádat v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny referendum o odštěpení oblasti od 1. do 10. května. Na facebooku o tom informovala ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová. Hlavní město oblasti, Cherson, je jediným větším ukrajinským městem, které ruská armáda ovládla od 24. února, kdy invaze na Ukrajinu začala.

Denisovová podle agentury Ukrinform napsala, že podle svědků se v tiskárně města Nova Kachovka tisknou hlasovací lístky pro „pseudoreferendum“. Protokoly o výsledcích hlasování zřejmě budou připraveny předem a přivezeny do regionálního centra.

Po dobu konání referenda od 1. do 10. května má být Cherson uzavřen pro vjezd a výjezd a přerušena veškerá komunikace.

Podle Denisovové plánuje Rusko použít stejné schéma pseudoreferend, jako v roce 2014 v Luhansku a Doněcku, kde se místo zjištění vůle lidu vytvořil jen obraz pro ruskou televizi. Poznamenala ale, že uspořádání referenda bude pro Rusko obtížné, protože obyvatelé Chersonské oblasti nepřestali v organizování okupačních protestů s hesly Cherson - to je Ukrajina!, přestože ruští okupanti se snaží tato shromáždění rozehnat.

Podle agentury Ukrinform Rusové v Chersonské oblasti blokují koridory pro dodávky potravin a léků a evakuaci a unášejí aktivisty a regionální politiky a poslance. Na dočasně obsazeném území regionu docházejí zásoby a obchod se zastavil. V Chersonu ruské jednotky obsadily humanitární centrum zřízené pro pomoc obyvatelům.

O plánu na uspořádání referenda v Chersonské oblasti již informoval před měsícem člen Chersonské oblastní rady Serhij Chlan. Podle něj je cílem referenda vyhlásit novou odštěpeneckou republiku CHNR, což je obdobná zkratka, jakou se označují dvě proruské separatistické samozvané republiky na východě země - Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR), které se nacházejí na části území Doněcké a Luhanské oblasti.

22:00
1. 12. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:54
1. 12. 2023

Ruský prezident Vladimir Putin svým výnosem zvýšil tabulkový počet ruských vojáků skoro o 170 000, uvedla dnes státní agentura TASS s odvoláním na dokument zveřejněný na internetové stránce Kremlu. Podle agentury AFP to znamená navýšení počtu míst v armádě o 15 procent. Kvůli prezidentově výnosu se nepočítá s mobilizací, ujistilo ruské ministerstvo obrany. Počet vojáků se má podle něj zvýšit postupně, hlavně díky dobrovolným kontraktům s armádou.

TASS připomněl, že předchozím výnosem, platným od letošního 1. ledna, Putin stanovil počet příslušníků ozbrojených sil na 2 039 758 lidí včetně 1 150 628 vojáků. Nový dekret stanovuje početnost ozbrojených sil na 2 209 130 lidí, včetně 1 320 000 vojáků.

21:17
1. 12. 2023

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si dnes na závěr dvoudenního jednání ve Skopji, poznamenaném přítomností šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, zaručila fungování i do dalšího roku. Rusko totiž spolu s dalšími členskými zeměmi schválilo předsednictví Malty na rok 2024 a prodloužilo mandáty čtyř vedoucích zastupitelů, napsala agentura Reuters.

Spor o další předsednickou zemi byl zásadní. Předsednictví v OBSE mělo příští rok převzít Estonsko, ale Rusko, které má právo veta, tento krok zablokovalo. Nástup neutrální Malty do vedení nakonec ministři vyjednali na poslední chvíli. „Ruská agrese na Ukrajině narušila samotné základy a zásady naší organizace,“ uvedl Bujar Osmani, ministr zahraničí Severní Makedonie, která momentálně organizaci předsedá. „Ohrozila také samotnou existenci naší organizace. Proto jsou výsledky tohoto setkání tak úžasné,“ řekl. „Všichni můžeme být hrdí na to, čeho jsme letos dosáhli... OBSE není a nikdy nebyla setkáním podobně smýšlejících zemí, a proto potřebujeme, aby nadále sloužila jako platforma pro dialog,“ dodal.

Kompletní online

Video  Epicentrum - Martin Vondrášek  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud