Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Největší jachtu světa zabavili Němci. Oligarcha Usmanov ji složitě přepsal na sestru

Autor: Mii - 
14. dubna 2022
17:21

Německým úřadům se ve středu podařilo v Hamburku zabavit největší jachtu světa jménem Dilbar, která dříve patřila ruskému oligarchovi Ališeru Usmanovi. Vyšetřování německé policie odhalilo, že v současnosti ji vlastní Gulbakhor Ismailová, Usmanova sestra. Jachta má hodnotu 600 milionů dolarů (13,8 miliardy korun), je dlouhá 152 metrů a obsahuje mimo jiné obří bazén a dva heliporty.

Usmanov, jenž patřil mezi 100 nejbohatších mužů světa, se nachází na sankčním seznamu Evropské unie. V době vyhlášení sankcí ale nebylo jasné, jak mu vlastnictví jachty přisoudit. V oznámení o uvalení postihů stálo, že obrovská loď je vlastněná kajmanskou společností Navis Marine Limited, kterou vlastní kyperská firma Almenor Holdings Limited. A tu vlastní další švýcarská firma Pomerol Capital SA.

Šlo jinými slovy o složité schéma převážně offshorových společností. Němečtí kriminalisté ale celou strukturu prozkoumali a zjistili, že v posledním jmenovaném podniku drží akcie fond Sister Trust, který ovládá Usmanova sestra. To byl podle nich dostatečný důkaz k tomu, aby jachtu zabavili. Zákaz opustit přístav na Dilbar nicméně uvalili už na začátku března, tehdy byla propuštěna i celá posádka lodi.

Sám Usmanov v březnu přiznal skrze svého mluvčího, že většinu svého majetku kvůli sankcím převedl na rodinu. To však nebrání evropským úřadům, aby zasáhly. Usmanov také řekl, že sankční rozhodnutí vnímá jako nespravedlivé a jako „soubor pomlouvačných obvinění poškozujících jeho čest, důstojnost a obchodní pověst“. Avizoval, že se bude chtít právně bránit.

Hodnota majetku Usmanova byla v roce 2019 časopisem Forbes odhadována na 12,6 miliardy dolarů. Oligarcha, jenž kromě ruského občanství vlastní i občanství uzbecké, podniká v oblasti metalurgie. Dříve vlastnil podíl v největším mobilním operátorovi Ruska MegaFon, ruském internetovém prodejci Mail.Ru a ve vydavatelství Kommersant. Do roku 2018 také držel třetinový podíl ve fotbalovém klubu Arsenal a byl prezidentem Mezinárodní šermířské federace. Z postu ale odstoupil kvůli sankcím.

Jachta Dilbar je pak přehlídkou špičkového luxusu. Bazén, jenž se na lodi nachází, pojme ohromných 180 tisíc litrů vody - zřejmě jde o největší bazén, který kdy byl na jakékoliv jachtě instalován. Jachta se také může chlubit saunou, salonem krásy, posilovnou a 12 apartmány, které ubytují až 24 osob.

Video  Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům  - Videohub
Video se připravuje ...

22:38
Dnes

Krymský Džankoj hlásí exploze, podle ruské správy zafungovala protiletecká obrana. Ukrajina tvrdí, že byly zničeny přepravované ruské střely Kalibr.

21:58
Dnes

Ukrajinské velení v minulých dnech deklarovalo úmysl bránit Bachmut i přes hrozící obklíčení. Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová dnes podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že ukrajinská obrana Bachmutu umožňuje snižovat útočný potenciál Ruska, které zde přichází o velké množství vojáků a techniky. Maljarová dnes dále oznámila, že vrchním velitelem ukrajinské obrany Bachmutu je brigádní generál Andrij Hnatov. Přímo ve městě pak má na starost obranu velitel 93. brigády plukovník Pavlo Palisa a velitel 3. brigády národní gardy plukovník Oleksandr Pivnenko.

„Díky odvaze a hrdinství tisíců našich vojáků, jakož i díky obratnému vedení našich generálů a důstojníků, obrana Bachmutu drží a možnosti ještě nejsou vyčerpány,“ citovala Maljarovou agentura Unian.

21:20
Dnes

Část italské opozice tvrdě kritizuje výcvik ukrajinských vojáků nedaleko Říma. Podle informací tisku italská armáda cvičí několik desítek vojáků z Ukrajiny, kteří budou obsluhovat protivzdušný systém SAMP/T. Itálie podle opozice poskytováním čím dál rozvinutějších zbraní přispívá ke zvyšování intenzity konfliktu. Kritické hlasy však zaznívají také od představitelů vládní většiny.

Podle informací médií od začátku března italská armáda cvičí ve městě Sabaudia zhruba 20 vojáků z Ukrajiny, kteří by měli v budoucnu obsluhovat pokročilý protivzdušný systém SAMP/T. Italská vláda se netají záměrem tento systém italsko-francouzské výroby Kyjevu poskytnout, podle dostupných informací se tak ještě nestalo. Italské ministerstvo obrany dlouhodobě dodávky zbraní Ukrajině nekomentuje a neinformuje ani o tom, jaké konkrétní zbraně Řím napadané zemi poskytl.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa