Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Dědeček Valentin (84) zachránil rodinu před bombami i smrtí hladem: S půlroční vnučkou byli měsíc ve sklepě

Autor: VaB - 
15. dubna 2022
05:00

Sedící dědeček v uprchlickém stanu a v náručí svírá spící šestiměsíční Islabellu zabalenou do dětského oblečení. 22 vteřin dlouhý záběr, který vidělo přes milion lidí a všechny úplně dostal. Jde o 84letého Valentina Mykolayoviče, který na Ukrajině zachránil nebohou rodinu. Zažil toho ale daleko víc.

Záběry a fotografie sdílela na sociálních sítích celosvětová organizace UNICEF. Nejdřív šlo jen o krátké video na sociální síti TikTok. Tehdy natočili čtyřiaosmdesátiletého Valentina Mykolayoviče jak v náručí svírá malé spící miminko.

To bylo v uprchlickém stanu v Záporoží, video vidělo přes jeden milion lidí a mnohé to dojalo k slzám. Organizace pak sdílela příspěvek, ve kterém se věnovala přímo Valentinovi. Podle nich ve starém autě zachránil rodinu.

„Téměř měsíc se musela rodina schovávat v suterénu domu před bombardováním obce Štěpovo,“ vyprávějí s tím, že ve sklepě byla maminka Marie s dětmi a dědečkem ze snímků. Postupně rodině začaly docházet zásoby. Nakonec se ale starému pánovi podařilo rodinu zachránit.

Všechny je v autě převezl do bezpečí do Záporoží. On sám jako dítě zažil druhou světovou válku. „Jako dítě jsem si hrál s náboji, nechci, aby moje vnoučata měla podobné dětství,“ dodává s tím, že neví, zda se jim podaří vrátit domů. Pokud ještě nějaký mají.  

22:01
27. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:22
27. 5. 2024

Obrazem: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii.

20:27
27. 5. 2024

Itálie a Španělsko se staví opatrně k výzvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga na uvolnění podmínek pro používání západních zbraní bránící se Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení italské premiérky Giorgii Meloniové a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze. Stoltenberg dnes zopakoval výzvu, aby členové NATO omezení uvolnili. Podle něj je součástí práva Ukrajiny na sebeobranu i možnost útočit na legitimní vojenské cíle na ruském území.

Výroky, které Stoltenberg pronesl v pátečním rozhovoru pro týdeník The Economist, vyvolaly ve vládní koalici v Římě odmítavé reakce. „Nevím, proč Stoltenberg mluví tímto způsobem. Je nutné být hodně opatrní,“ uvedla premiérka Giorgia Meloniová, která ovšem dodávky zbraní Ukrajině podporuje. Stoltenbergův návrh umožnit Ukrajincům používat zbraně dodané Západem i pro útoky na ruské území odmítl také Meloniové blízký spojenec a ministr obrany Guido Crosetto. Vicepremiér Matteo Salvini, který měl před válkou na Ukrajině blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, Stoltenberga vyzval, aby svá slova odvolal a omluvil se, nebo aby opustil funkci.

Zobrazit celý online

Video  Petr Fiala v Blesku: O základně USA, pomoci Ukrajincům i rekordním zdražování v Česku  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa