Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Zoufalí Ukrajinci utíkají před válkou: Putin může vyhnat až pět milionů lidí, varuje OSN

Autor: ČTK - 
25. února 2022
20:39

Na Ukrajině po vpádu ruských vojsk dochází pohonné hmoty, zdravotnický materiál i hotovost a invaze by nakonec mohla ze země vyhnat i pět milionů lidí, uvedly dnes humanitární agentury OSN. Odhadují, že do Polska může zamířit více než milion uprchlíků, další až dva miliony do jiných evropských zemí, napsala agentura Reuters. Za první necelé dva dny bojů uprchlo z Ukrajiny přes 50.000 lidí, uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Polsko a Moldavsko od čtvrtečního vypuknutí ruské ofenzívy hlásí příchod desetitisíců Ukrajinců. Zprávy světových médií z Kyjeva a dalších měst hovoří o kolonách aut a plných vlacích mířících pryč od ohnisek konfliktu a o frontách u bankomatů a čerpacích stanic. Na možnou vlnu uprchlíků se připravuje i Slovensko, kam v noci na dnešek dorazily stovky Ukrajinců.

„Více než 50.000 ukrajinských uprchlíků uteklo ze své vlasti za méně než 48 hodin, většina do Polska a Moldavska,“ sdělil odpoledne Grandi na twitteru. „Srdečný dík vládám a lidem v zemích, které nechávají své hranice otevřené a uprchlíky vítají,“ dodal.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Shabia Mantoová uvedla, že po ruském útoku muselo opustit své domovy nejméně 100.000 Ukrajinců. Exodus dnes pokračoval například ve městě Lvov na západě Ukrajiny, kde reportér deníku The New York Times (NYT) na vlakovém nádraží potkal „unavené, vystrašené lidi“ přijíždějící z Kyjeva v „naplněných vagonech se zavřenými okny a vypnutými světly“. Nádraží se podle něj jevilo jako scéna z filmu o dávno minulé éře, kdy Evropu svírala válka.

„Pracujeme s odhady od jednoho do tří milionů (uprchlíků, kteří zamíří) do Polska... a scénářem s jedním až pěti miliony v součtu všech sousedících zemí,“ uvedla mluvčí Mantoová. Kromě Polska, Moldavska a Slovenska míří lidé prchající před válkou také do Rumunska.

OSN se svými odhady přišla ve chvíli, kdy Kyjev podle ukrajinské vlády čelil útoku ruských pozemních jednotek v návaznosti na noční raketovou palbu. „Stále se snažíme zjistit, jaká civilní infrastruktura byla zasažena a kde,“ řekla novinářům oblastní ředitelka Dětského fondu OSN (UNICEF) Asfhan Khanová. Aktuální situaci na Ukrajině označila za „hrůzostrašný moment pro děti po celé zemi“.

„Zatímco tady hovoříme, je Kyjev terčem významných útoků, které vyvolaly velké obavy a paniku mezi obyvateli. A rodiny jsou opravdu vystrašené a přesouvají se společně se svými dětmi do krytů a metra,“ řekla Khanová. UNICEF se podle ní zaměřuje na finanční pomoc rodinám, přičemž bude vyhodnocovat dopady nových západních sankcí uvalených na Rusko.

Děti a ženy tvoří podle zpravodajského webu BBC většinu z tisíců lidí, kterým se v posledních hodinách daří dostat za hranice Ukrajiny. „Bojíme se, že Rusové budou okupovat celou zemi,“ řekla 44letá Eva, která společně se svými dvěma dětmi uprchla ze své vesnice nedaleko hranice do Maďarska, kde pracuje její manžel. „V naší vesnici vládne panika. Lidé se schází na ulici a vydávají se do Maďarska,“ dodala.

Video  Generál Pavel pro Blesk o invazi na Ukrajinu: Západ selhal, Putin se sarkasticky směje  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud