Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Čína podporuje Rusko a neodsoudila ani masakr v Buči, jaká je perspektiva jejích vztahů s EU?

Autor: kso, ČTK - 
11. dubna 2022
05:00

Čína zatím neodsoudila ruskou invazi Ukrajiny a není jasné, zda Putinovo počínání nějak ovlivní její spolupráci s Ruskem. Vztahy Číny a Ruska se zdají neohrožené, míní experti. V souhrnné reportáži o čínské politice v Eurasii o tom informoval Reid Standish, reportér rozhlasové stanice Svobodná Evropa.

Před týdnem se objevily drastické záběry z ukrajinského města Buča. Po ústupu ruské armády se na místě našla těla zastřelených civilistů, někteří z nich například se svázanýma rukama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přišlo ve městě o život nejméně 300 civilních obyvatel.

Peking se však ohledně masakru v Buči zatím nevyjádřil. A zdá se, že Čína nemá v plánu přerušit podporu Ruska, míní Standish. Čínští politici zatím převážně mlčí. Některé ambasády Číny na sociálních sítích přesdílely příspěvky ruských ambasád, ve kterých zpochybňovaly důvěryhodnost záběrů z Buči. Čínská média záběry buď nesdílí vůbec, nebo zdůrazňují vyjádření Moskvy, která vinu ruských vojsk odmítá.

Na čínských sociálních sítích se ale záběry šíří. V diskusích na toto téma lidé stojí na straně Ruska, většina sdílí vyjádření Ruska, někteří dokonce masakr v Buči označují za hoax. Čínskou síť Weibo zaplnily příspěvky blogerů, kteří zpochybňují nejen to, že jsou ruská vojska za vraždy civilistů zodpovědná, ale také to, že jsou záběry věrohodné. Několik blogerů z masakru zase obviňují ukrajinská vojska.

Standish říká, že události v Buči byly zkouškou čínské podpory Ruska. Podle Steva Tsanga z Londýnské univerzity SOAS, jednoho z expertů na čínskoruské vztahy, se kterým Standish mluvil, čínskou politiku udává prezident Si Ťin-pching, a ten Putina podporuje.

Čína řeší diplomacii

V Pekingu také proběhly diplomatické schůzky ohledně situace v Afghánistánu se zástupci Ruska, Spojených států, hnutí Talibán a zemí jižní a střední Asie. Giulia Scioratiová z Italského Institutu pro mezinárodní politická studia řekla, že konflikt v Afghánistánu je pro Čínu nebezpečný, protože je geograficky velmi blízko. 

„Afghánistán má přímé spojení s bývalými státy Sovětského svazu, ve kterých by také kvůli ruské invazi Ukrajiny mohla panovat nestabilita,“ uvedla Scioratiová. Domnívá se, že schůzky, které Čína pořádala, jsou způsob, jak najít s dalšími státy společný cíl v době, kdy jsou rozdělené kvůli konfliktu na Ukrajině, který Čína nadále odmítá odsoudit.

Čína, Rusko a OSN

Čína byla například proti vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), které tento týden schválilo Valné shromáždění OSN. Čínský velvyslanec Čang Ťün navrhovanou rezoluci odsoudil jako „zpolitizovanou“ a „kvapnou“. „Nesouhlasíme s dvojím metrem a nesouhlasíme s vytvářením tlaku na jiné země ve jménu lidských práv,“ uvedl, aniž by kritizoval ruský útok na sousední zemi.

6:12
Dnes

Na celém území Ukrajiny v noci na dnešek po několik hodin znovu platil protiletecký poplach kvůli ruskému útoku drony a raketami. Všechny, které mířily na oblast Kyjeva, se ale zdejší protivzdušné obraně podařilo sestřelit, uvedla podle ruskojazyčné verze BBC zdejší vojenská správa. Úřady na Ruskem okupovaném Krymu zase sdělily, že nad poloostrovem sestřelily dron.

"Podle předběžných informací žádný letecký cíl nedosáhl hlavního města. Vše, co směřovalo k městu, bylo protivzdušnou obranou zničeno," napsal na telegramu šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko. Agentura Reuters předtím informovala, že se v oblasti Kyjeva ozývaly výbuchy a nasazena byla protivzdušná obrana.

6:09
Dnes

Výbuch u ukrajinského města Dnipro včera zasáhl dvoupatrový obytný dům a zranil nejméně 20 lidí, včetně pěti dětí, z nichž tři jsou ve vážném stavu. S odkazem na šéfa oblastní správy Serhije Lysaka smutnou statistiku upřesnila agentura Reuters. Agentura Ukrinform píše o ruském útoku.

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

Zobrazit celý online

Maďarsko a EU

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týden opět vyhrál volby. Čína si tak uchová svého spojence v Evropské unii. Orbánův protivník Péter Márki-Zay měl totiž v plánu vřelé vztahy Maďarska s Čínou trochu oslabit. V plánu měl začít rušit některé Čínou financované projekty. Podpora Maďarska se stává pro Čínu čím dál důležitější poté, co se její vztahy s Evropskou unií oslabily kvůli válce na Ukrajině.

Čína 1. dubna s EU vedla jednání. Brusel při té příležitosti Peking varoval, že pokud bude nadále podporovat Rusko v invazi na Ukrajině, bude to pro ni znamenat následky. Čína uvedla, že bude usilovat o mír na Ukrajině, ale svým vlastním způsobem, informoval Standish.

Česko a Čína

Náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN) ve čtvrtek chargé d'affaires Číny v ČR Čangovi Mao-mingovi sdělil, že podpora Ruska v konfliktu s Ukrajinou by měla dopad na vztahy Evropské unie s Čínou. Ministerstvo zahraničí to uvedlo na twitteru. Čang Mao-ming podle úřadu Dvořáka opakovaně ujistil, že Rusko není spojencem Číny.

Náměstek na schůzce podle ministerstva „zdůraznil, že Česko pozorně sleduje čínskou reakci na ruskou agresi a že jakákoli podpora Ruska bude mít dopad na vztah EU-Čína.“ „Chargé Čang pana náměstka opakovaně ujistil, že Rusko není spojencem Číny,“ dodal resort.

Čang Mao-ming v březnu na briefingu s novináři uvedl, že situace na Ukrajině dospěla do fáze, které čínská strana hluboce lituje. Mezinárodní společenství by podle něj mělo podpořit mírové vyjednávání s cílem uklidnit situaci a ukončit konflikt. Zároveň kritizoval sankce vůči Rusku, jež podle Číny nejsou účinným nástrojem k řešení problémů.

 

Video  Putinův sen o Evropské říši. A Petr Kramný chce obnovu procesu!  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa