Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Jaderné zbraně použijeme v případě ohrožení vlastní existence, vzkázal Putinův mluvčí

Autor: ČTK, swp - 
29. března 2022
02:00

Rusko použije jaderné zbraně jen v případě ohrožení vlastní existence. Operace na Ukrajině, ať už bude mít jakýkoliv výsledek, důvodem k jejich použití není, řekl americké veřejnoprávní stanici PBS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Zvláštní vojenská operace je oficiální kremelský termín pro ruskou invazi na Ukrajinu.

„Jakýkoli výsledek operace (na Ukrajině) samozřejmě není důvodem pro použití jaderné zbraně,“ řekl Peskov.

„Máme bezpečnostní koncepci, která zcela jasně říká, že pouze v případě ohrožení existence státu, v naší zemi, můžeme použít a skutečně použijeme jaderné zbraně, abychom odstranili ohrožení existence naší země,“ dodal.

Peskov minulý týden opakovaně odmítl vyloučit, že by Rusko mohlo zvažovat použití jaderných zbraní proti tomu, co Moskva vnímá jako „existenční ohrožení“.

Na otázku, za jakých podmínek by ruský prezident Vladimir Putin nasadil jaderné síly, Peskov stejně jako nyní odpověděl, že jaderné zbraně lze použít, pokud je ohrožena existence země.

14:28
Dnes

Ruské ostřelování si ve východoukrajinském Slovjansku vyžádalo nejméně dva mrtvé a desítky zraněných, uvedla místní správa. V okupovaném Melitopolu se dnes ráno ozvaly výbuchy ve dvou budovách, kde byli umístěni ruští vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. Podle serveru RBK-Ukrajina to dnes uvedl starosta města jihoukrajinského města Ivan Fedorov. Okupační správa hovoří o zásahu vysokoškolských kolejí.

13:55
Dnes

Západ by měl s klidem reagovat na oznámení Ruska, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně. Dnes to řekl polský ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Senk.

„Jde o prvek eskalace,“ řekl Szynkowski vel Senk novinářům. „Reakce by měla být klidná, ale rozhodná. Nemůžeme se nechat zastrašit ruskými propagandisty a ruský prezident propagandu používá velmi často,“ dodal. Moskva se podle něj snaží zastrašit Západ, aby se bál pomáhat Ukrajině a byl ochotný k ústupkům. „Musíme s chladnou hlavou pokračovat v naší velmi silné podpoře Ukrajiny,“ uvedl.

13:27
Dnes

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

Zobrazit celý online

Moskva se o jaderných zbraních zmínila během války proti Ukrajině několikrát. Sám Putin 27. února nařídil uvést jaderné síly do „zvláštního režimu“ bojové pohotovosti, což odůvodnil „agresivními vyjádřeními“ představitelů členských zemí NATO a „nelegitimními“ sankcemi, které Západ uvalil na Rusko v reakci na invazi.

Americký prezident Joe Biden minulý týden varoval, že Spojené státy by zareagovaly, pokud by Rusko na Ukrajině použilo jaderné zbraně.

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa