Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 23°C

Příspěvek na ubytování Ukrajinců bude 3000 Kč, schválila vláda. A požádá o delší stav nouze

Aktualizováno -
23. března 2022
20:53
Autor: ČTK, for, Mii - 
23. března 2022
07:03

Vláda schválila návrh na prodloužení nouzového stavu do konce května. Návrh nyní posoudí Sněmovna. Kabinet dnes také rozhodl o solidárním příspěvku pro lidi v Česku, kteří zdarma ubytují běžence. Bude činit 3000 Kč na osobu za měsíc, nejvýš 12 000 Kč. V neposlední řadě vláda schválila další vojenskou a materiální pomoc Ukrajině.

Co vláda schválila

  • Česko poskytne Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob policie. Hasiči darují šest vozů s žebříky a další vybavení.
  • Vláda schválila také dodávku dalšího vojenského materiálu Ukrajině. Podrobnosti o hodnotě i podobě daru ministři nesdělili.
  • Návrh na prodloužení nouzového stavu do konce května.
  • Příspěvek na ubytování uprchlíků bude 3000 Kč, na měsíc nejvýš 12 000 Kč.
  • Post vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi obsadí mediální manažer Michal Klíma.

Horší než černý scénář

„Pan místopředseda vlády navrhl prodloužení nouzového stavu,“ potvrdil premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že debata probíhala o tom, na jak dlouho tento stav má být prodloužen. Nakonec padla shoda o dva měsíce až do konce května. 

„My jsme řekli, že je to klasický instrument krizového řešení,“ argumentoval vicepremiér Vít Rakušan (STAN), proč byl tento stav zaveden. Podle něj je nouzový stav nadále nutný kvůli přilivu uprchlíků z Ukrajiny, kterých je tolik, že s tím nepočítal ani černý scénář.

Ústavní právníci nemají jasno

Ústavní právníci oslovení, které se neshodují na tom, zda je žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o tři měsíce v souladu s předpisy. Podle právníka Jana Kysely by měl kabinet opakovaně žádat o prodloužení maximálně o 30 dní kvůli zachování kontrolní role Sněmovny. Také podle právníka Ondřeje Preusse žádost o delší období oslabuje kontrolní úlohu poslanců, protiústavní postup však v rozhodnutí vlády nespatřuje.

Právník Jan Wintr nepovažuje žádost o tři měsíce za evidentně nelegální. „Ale myslím, že je to odklon od dobré praxe, která lépe respektovala důležité ústavní principy, jako jsou demokratická kontrola moci či dělba moci,“ řekl. Princip opakovaných žádostí maximálně o 30 dní podle něj lépe respektuje princip, že nouzový stav je něco zcela mimořádného, co by mělo být pod kontrolou Sněmovny.

11:15
Dnes
!

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, při kterém v roce 2014 zemřeli dva lidé. Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Chtěli zabránit dodání munice do oblastí, kde provádělo Rusko vojenské operace. Protože se podezřelí pohybují v Rusku, které odmítlo s českou policií spolupracovat, nemohli kriminalisté zahájit jejich trestní stíhání. Na webu policie to uvedl ředitel NCOZ Jiří Mazánek.

Policie v souvislosti s výbuchem pátrala po mužích, kteří jsou podezřelí také z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Údajně se objednali na prohlídku muničního areálu. V té době se ve skladu patrně nacházely zbraně obchodníka, který dodával munici na Ukrajinu. Kromě smrti dvou lidí způsobily výbuchy podle policie škodu přesahující miliardu korun.

Video Exploze muničního skladu ve Vrběticích. Jak do toho bylo zapojené Rusko? - Videohub
Video se připravuje ...
Video Kdo jsou agenti Čepiga a Miškin, kteří spáchali teroristický útok ve Vrběticích? - Czech News Center
Video se připravuje ...
10:48
Dnes

Velké evropské banky, které nadále působí v Rusku, zaplatily v loňském roce do ruského rozpočtu na daních zhruba 800 milionů eur (přes 20 miliard Kč). To představuje čtyřnásobek ve srovnání s obdobím před ruskou invazí na Ukrajinu, a to navzdory slibům bank, že budou své aktivity v Rusku minimalizovat, informuje list Financial Times (FT).

Sedm evropských bank s největšími aktivy v Rusku vydělalo v loňském roce v Rusku dohromady přes tři miliardy eur (zhruba 75,5 miliardy Kč). Jde o Raiffeisen Bank International (RBI), UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intensa Sanpaolo a OTP. Jejich zisky se tak více než ztrojnásobily proti roku 2021. Zčásti je vytvářela finanční aktiva, která banky nemohou z Ruska stáhnout.

V důsledku nárůstu ziskovosti tak tyto banky loni podle analýzy FT zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur, zatímco v roce 2021 to bylo pouze 200 milionů eur. Téměř polovina z loňských daní připadá na rakouskou společnost Raiffeisen Bank International, která má v Rusku ze západních bank největší zastoupení.

10:08
Dnes

Dva Ukrajinci, kteří zemřeli v sobotu po útoku nožem v nákupním centru v Bavorsku, byli členy ukrajinské armády. V Německu si léčili zranění, jež utrpěli v boji. Podle portálu Ukrajinska pravda to uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Podezřelý z vraždy je 57letý Rus, policie ho zadržela ve městě Murnau am Staffelsee. Bavorská policie zatím nemá důkazy o tom, že by čin souvisel s ruskou invazí na Ukrajinu.

Ukrajinska pravda v neděli večer napsala, že pracovníci ukrajinského konzulátu zjišťují, u jakých jednotek muži sloužili a že navážou kontakt s jejich příbuznými.

Muži ve věku 23 a 36 let žili v okrese Garmisch-Partenkirchen, ve kterém leží i město Murnau. V sobotu byli s bodnými ranami nalezeni v areálu tamního nákupního centra. Jeden z nich zranění podlehl na místě, druhý krátce nato v nemocnici. Muže podezřelého z dvojnásobné vraždy policie ještě ten den večer zadržela u něj doma. Podle dosavadních zjištění se s oběťmi znal.

Zobrazit celý online

Peníze pro domácnosti, které ubytují uprchlíky

Ministři dnes rozhodli i o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Začne se vyplácet po 11. dubnu, získají ho lidé, kteří ubytovali příchozí zdarma na déle než 16 dní v měsíci. Za osobu dostanou od státu 3000 korun na měsíc, nejvýš ale 12 000 korun. „Solidarita je neuvěřitelná,“ ocenil Čechy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Jednotlivá ministerstva dají k dispozici ubytovací kapacity, které mají,“ řekl k dalšímu ubytovávání Ukrajinců ze strany státu Rakušan.

Fiala zmínil také nadcházející summit NATO v Bruselu. „Česká republika bude a tak tomu odpovídá i schválený mandát (…) prosazovat jednotný postup Západu,“ uvedl premiér. 

Posléze Fiala sdělil, že vláda dnes vybrala osobu, která obsadí post vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi, bude jím mediální manažer Michal Klíma, uvedl Fiala. Premiér věří, že funkce zajistí účinný boj s dezinformacemi.

„Pokud jde o pomoc Ukrajině, vláda schválila to, že poskytneme Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob Policie České republiky. Hasičský záchranný sbor daruje ukrajinským kolegům šest hasičských vozů s žebříky a další hasičské vybavení,“ uvedl Fiala. O vybavení pro hasiče požádal ve čtvrtek kyjevský starosta Vitalij Kličko. 

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa