Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Městský soud v Praze zamítl žalobu Rostislava Zorikova kvůli zařazení na vnitrostátní sankční seznam. ČTK to dnes řekla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Vláda Zorikova zařadila na sankční seznam loni v srpnu společně s jeho manželkou Olgou a ruským podnikatelem Borisem Obnosovem, jehož jsou Zorikovovi příbuzní. Obnosova mezitím na svůj seznam přidala Evropská unie, proto už není na českém.
Na českém sankčním seznamu souvisejícím s ruskou invazí na Ukrajinu je nyní pět fyzických osob a dvě společnosti. Jsou jimi patriarcha Kirill, ruský podnikatel Vladimir Jevtušenko a jeho syn Felix, Zorikovovi, ruský Podnik pro správu majetku v zahraničí Goszagransobstvennosť a mediální platforma Voice of Europe.

Rusko s podporou vojáků ze Severní Koreje vede už třetím dnem intenzivní protiofenzivu v ruské Kurské oblasti proti ukrajinským jednotkám. Dnes to oznámil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Jednotky severokorejské armády podle Syrského utrpěly těžké ztráty. Přesné údaje o nich však neposkytl, píše agentura AFP. V pondělí Kyjev informoval, že o víkendu v Kurské oblasti padlo nebo bylo zabito nejméně 30 Severokorejců.

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že rozkryla síť 12 agentů, kteří pro Rusko shromažďovali informace o stíhačkách F-16 a systémech protivzdušné obrany. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.
"Prováděli průzkum palebných postavení ukrajinských systémů protivzdušné obrany a snažili se zjistit místa tajných vojenských letišť, kde by (...) mohly být umístěny letouny F-16," uvedla SBU, která na Ukrajině plní funkci kontrarozvědky. Podle ní zjišťovali také adresy firem, které na Ukrajině vyrábějí zařízení pro elektronický boj.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.