Václav Klaus exkluzivně v Hráčích: Babišova trojkoalice vydrží! Předčasné volby nebudou

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica - 
20. října 2025
05:00

Z výsledků voleb měl Václav Klaus radost minimálně proto, že vyřadily ze hry vládu Petra Fialy, kterou považoval za zoufalou a nepřijatelnou. Jak to bude vypadat, až bude mít ruce na kormidlu Andrej Babiš (ANO) spolu s SPD a Motoristy, jimž šéfuje Klausův dlouholetý spolupracovník Petr Macinka? To exprezident nastínil v Hráčích na Blesk.cz!  

Hned na začátek rozhovoru exprezident odmítl premisu, že Andreji Babišovi trvá sestavování vlády dlouho i s ohledem na to, že prohlásil, že hotovo bude mít až v prosinci.

„Sestavování vlády není jednoduché, zejména v situaci, kdy se jedná o vládu koaliční. Sám jsem to zažil, sestavování (mých – pozn. red.) dvou vlád trvalo měsíce a běžné je to i v okolních zemích. V Rakousku to vždycky trvá půl roku. Andrej Babiš po volbách řekl, že bude mít vládu do pátku, a najednou to nejde. Vytvořil očekávání, která jsou zklamaná. Já zklamaný nejsem. Takhle složitě se to rodit má,“ tvrdí Klaus.

Odmítá také spekulace o tom, že vláda na půdorysu ANO, SPD a Motoristů nevznikne a země bude vystavena předčasným volbám. „Je to přání, které je otcem myšlenky zkrachovalé ODS. Ta by si to samozřejmě přála, protože pro ni volby dopadly tragicky a má nejméně poslanců v historii,“ komentuje Klaus, který byl sám předsedou dvou vlád. Dodává, že nepůjde ani o koalici, která by byla nějak zvlášť vratká a která by nedovládla čtyřleté období s tím, že „…zájem vládnout převáží jakékoliv rozpory.“

Motoristé jsou pro Babiše důležití

Podle Klause je důležité si uvědomit, že Motoristé, jejichž předseda Petr Macinka byl jeho dlouholetým spolupracovníkem, netahají za žádný kratší konec a mají sílu na to si v Babišově kabinetu vyjednat silné pozice.

„Pro Babiše je obrovská výhoda mít 108 hlasů (společně s SPD a Motoristy – pozn. red.), aby mohl o něco klidněji vládnout, a bude se to snažit udržet. Když máte poslanců 101, pak se strachujete, že někdo onemocní, zmešká hlasování… Samozřejmě víme, že bývalá vládní koalice bude dělat vše pro to, aby tuhle jednotu zbourala. A jedním z těch klínů, které už mezi ně vráží, je pokus sdělit, že budou předčasné volby. Babiš, Okamura a Macinka by byli strašlivě hloupí, kdyby tohle té vládní koalici umožnili,“ říká Klaus rezolutně.

Mračím se a zlobím na Turka

Vnímá ale kauzu dominanta Motoristů na ministra zahraničí, Filipa Turka, kdy Deník N přinesl pestrou sbírku smazaných statusů na sociálních sítích – v tom nejzávažnějším, jehož pravost Turek popírá, měl tvrdit, že popálení romské holčičky Natálky měla být pro žháře polehčující okolnost.

Podle Klause ministrem zahraničí Turek nakonec nebude. Tvrdí ale také, že „…vládní koalice, která je koalicí pěti stran a jednoho prezidenta, dělá všechno možné, aby tu koalici (SPD, ANO a Motoristů – pozn. red.) rozbila a umožnila, aby bylo jednáno s nějakou další stranou o vstupu do vlády. To je jejich obrovský zájem.“

Od svojí analýzy neodděluje odsudek toho, čeho se Turek měl dopustit. „Já se na Turka mračím, zlobím a nadávám mu. A zároveň je to pro mě velmi překvapivé, protože on je v rozhovoru měkký a relativně tichý člověk, je neuvěřitelně uctivý, nesnaží se dominovat. O autentičnosti těch výroků žádný soud nevyslovuju, ale nejsou určitě všechny vykonstruovány nějakou umělou či neumělou inteligencí,“ komentuje a dodává, že by byla škoda, aby Česko touto cestou přišlo o člověka, kterého on sám považuje za „jednoho z nejnadějnějších politiků dnešní doby.“

Chcete vědět víc o tom, jak Klaus přemýšlí o politice, proč už k ODS nemá absolutně žádný vztah a jak přemýšlí o svém věku, zdraví a odkazu? Pusťte si celý rozhovor!

Klikejte ve videu na témata, která vás zajímají nejvíc

00:00 – 11:36 O sestavování vlády ANO, SPD a Motoristů a o tom, jak stabilní bude.

11:37 – 21:49  O kauze kolem Filipa Turka a o tom, proč by si s ním i nadále sedl v hospodě, i o tom, jak se zachová prezident republiky.

21:50 – 27:06 O tom, proč mu nevadí být jako komentátor dění mimo mainstream.

27:07 – 34:38 O tom, proč by strany jako TOP 09 a STAN neměly podle Klause existovat.

34:39 – 39:11 O tom, jak moc je pro něho důležité, co si o něm lidé myslí, a jak jeho vystupování ovlivnily události známé jako Sarajevský atentát.

39:12 – 42:07 O tom, co se nyní bude dít s ODS, a o tom, proč on se stranou, kterou zakládali, necítí už žádné vnitřní spojení.

42:08 – 44:36 O tom, proč nechtěl říci, koho volil.

44:37 – 48:02 O tom, jak vnímá svoje zdraví a věk.

48:03 – 52:23 O budoucnosti Institutu Václava Klause.

Pořad Hráči: Pravidelně v Blesku ti, co vládnou Česku!

Blesk už čtvrtým rokem přináší čtenářům a divákům exkluzivní pořad Hráči, v němž se střídají ti, kdo v Česku něco znamenají ve sféře byznysu, politiky, managementu či showbyznysu. Pořad letos získal stříbrnou příčku v soutěži Podcast roku (kategorie: Zprávy a souvislosti).

Zhruba hodinové rozhovory, které vede zkušená moderátorka politických debat i rozhovorů s vrcholnými ústavními činiteli, Vera Renovica (40), si můžete vychutnat nově každý týden na webu Blesk.cz. V tentýž den si pak jejich písemnou podobu přečtete v tištěném deníku Blesk. To vše, abychom našim čtenářům umožnili podívat se za oponu, za níž se rozhoduje o našich životech, peněženkách či budoucnosti našich dětí. Jestli chcete vědět víc o těch, kteří skutečně vládnou zemi, v níž žijete, dívejte se na Hráče na Blesk.cz! 

Petr Hoflinger ( 20. října 2025 07:33 )

A estébák provaz! (kdyby byl)

Keypi ( 20. října 2025 07:25 )

Václav je russáckej kolaborant, srovnatelnej s Fierlingerem, či Emmanuelem Moravcem. Nechte ho v klidu spát....

Uživatel_5670511 ( 20. října 2025 07:17 )

V tom případě Fiala doživotí

Dagmar Andersova ( 20. října 2025 07:05 )

Ale jděte,má pravdu.

hanz dittrich ( 20. října 2025 07:00 )

Klause by meli normálně po 20 letech propustit z kriminálu

Zobrazit celou diskusi