Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Příkop smrti dlouhý 25 metrů: V Mariupolu pohřbívají mrtvoly do hromadného hrobu

Autor: rc - 
10. března 2022
14:35

Masivnímu bombardování už několik dní čelí ukrajinský Mariupol. Právě v přístavním městě vznikly šokující fotografie, které zachycují hrobaře, jak kopou pětadvacet metrů dlouhý příkop, do nějž pohřbívají těla. Hromadný hrob vznikl u jednoho ze starých hřbitovů a vztyčen byl u něho kříž. Při bombardování bylo údajně zabito 1 200 lidí.

Až 1200 lidí údajně zemřelo při masivním bombardování ukrajinského Mariupolu, které bylo domovem 430 tisíců lidí. V přístavním městě na pobřeží Azovského moře ruští vojáci nedbají na dohodu o humanitárních koridorech a střílí po civilistech. Podle informací britského deníku Daily Mail obyvatelům Mariupolu dochází jídlo, voda a potřebné léky. 

V době, kdy na chvíli přestalo ostřelování, hrobaři narychlo pohřbili sedmdesát lidí. Poblíž jednoho ze starých hřbitovů vykopali pětadvacet metrů dlouhý příkop, do něhož mrtvé pohřbili. Smuteční obřad uprostřed bojů se konal bez hostů. Těla civilistů i vojáků zabalená do koberců a v pytlích dali do hromadného hrobu, k němuž umístili kříž. Jedna žena se přišla k bráně hřbitova zeptat, zdali je mezi mrtvými i její matka. Podle výše zmíněného deníku mezi nimi bohužel byla.

Ruská armáda v Mariupolu bombardovala také porodnici. Zraněným nevinným pomáhali policisté a vojáci. Na nosítkách byla vynesena krvácející těhotná žena, zatímco další plakala, když svírala své dítě. Útok na nemocnici odsoudily západní země. Z Bílého domu zaznělo, že se jedná o „barbarský“ útok a britský premiér Boris Johnson ho nazval „zvráceným“. Zvěrstva páchá ruská armáda i v dalších městech Ukrajiny, které čelí masivnímu ostřelování. Civilisté z kyjevského předměstí Irpiň museli utéci po kluzkých dřevěných prknech, jež tvořila provizorní most.

22:04
25. 5. 2024

Vážení čtenáři,

pro dnešek končíme online reportáž z válečného konfliktu. Za redakci Blesk zpráv vám přejeme dobrou noc. Ve zpravodajství budeme pokračovat opět zítra v ranních hodinách.   

21:44
25. 5. 2024

Nejméně čtyři lidé zahynuli a čtyři desítky utrpěly zranění při ruském vzdušném útoku na hypermarket se stavebními potřebami v ukrajinském Charkově. Na platformě Telegram to dnes uvedli starosta města Ihor Terechov a šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Oba činitelé zároveň vpodvečer informovali o dalším ruském úderu, který zasáhl centrum druhého největšího ukrajinského města a vyžádal si dvě desítky zraněných včetně třináctiletého chlapce.

Ruská armáda při prvním vzdušném úderu zaútočila na Charkov podle oblastní prokuratury pomocí řízených leteckých bomb UMPB D-30 z ruské Belgorodské oblasti. Syněhubov dříve informoval o ruském útoku dvěma naváděnými leteckými pumami KAB.

Na místě úderu vypukl požár a prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že v hypermarketu mohlo být tou dobou přes 200 lidí. Původní informace hovořily o dvou zabitých, kteří byli podle Syněhubova pracovníci hypermarketu, a 25 zraněných.

20:32
25. 5. 2024

K 21:00 místního času byli během ruského útoku na hypermarket se stavebním materiálem v Charkově zabiti nejméně čtyři lidé a 38 jich bylo zraněno.

Zobrazit celý online

VIDEO: Dětská nemocnice v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny se stala terčem ruského náletu.

Video  Dětská nemocnice v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny se stala terčem ruského náletu.  - reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa