Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Příkop smrti dlouhý 25 metrů: V Mariupolu pohřbívají mrtvoly do hromadného hrobu

Autor: rc - 
10. března 2022
14:35

Masivnímu bombardování už několik dní čelí ukrajinský Mariupol. Právě v přístavním městě vznikly šokující fotografie, které zachycují hrobaře, jak kopou pětadvacet metrů dlouhý příkop, do nějž pohřbívají těla. Hromadný hrob vznikl u jednoho ze starých hřbitovů a vztyčen byl u něho kříž. Při bombardování bylo údajně zabito 1 200 lidí.

Až 1200 lidí údajně zemřelo při masivním bombardování ukrajinského Mariupolu, které bylo domovem 430 tisíců lidí. V přístavním městě na pobřeží Azovského moře ruští vojáci nedbají na dohodu o humanitárních koridorech a střílí po civilistech. Podle informací britského deníku Daily Mail obyvatelům Mariupolu dochází jídlo, voda a potřebné léky. 

V době, kdy na chvíli přestalo ostřelování, hrobaři narychlo pohřbili sedmdesát lidí. Poblíž jednoho ze starých hřbitovů vykopali pětadvacet metrů dlouhý příkop, do něhož mrtvé pohřbili. Smuteční obřad uprostřed bojů se konal bez hostů. Těla civilistů i vojáků zabalená do koberců a v pytlích dali do hromadného hrobu, k němuž umístili kříž. Jedna žena se přišla k bráně hřbitova zeptat, zdali je mezi mrtvými i její matka. Podle výše zmíněného deníku mezi nimi bohužel byla.

Ruská armáda v Mariupolu bombardovala také porodnici. Zraněným nevinným pomáhali policisté a vojáci. Na nosítkách byla vynesena krvácející těhotná žena, zatímco další plakala, když svírala své dítě. Útok na nemocnici odsoudily západní země. Z Bílého domu zaznělo, že se jedná o „barbarský“ útok a britský premiér Boris Johnson ho nazval „zvráceným“. Zvěrstva páchá ruská armáda i v dalších městech Ukrajiny, které čelí masivnímu ostřelování. Civilisté z kyjevského předměstí Irpiň museli utéci po kluzkých dřevěných prknech, jež tvořila provizorní most.

15:44
Dnes

Obvodní soud pro Prahu 1 bude řešit případ muže, který měl na protivládní demonstraci v polovině března na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Dnes to uvedla Česká televize (ČT), podle které je muž podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia. Státní zástupce Jan Lelek ČT řekl, že v případu byl podán návrh na potrestání minulý týden.

15:30
Dnes

V Polsku minulé úterý zadrželi cizince, který je podezřelý ze špionáže ve prospěch Ruska. Dnes o tom podle portálu Onet.pl informovala mluvčí prokuratury v Gdaňsku Gražyna Wawryniuková.

14:51
Dnes

Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Čína vyzvala ke snížení rizika konfliktu mezi jadernými mocnostmi.

Zobrazit celý online

VIDEO: Dětská nemocnice v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny se stala terčem ruského náletu.

Video  Dětská nemocnice v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny se stala terčem ruského náletu.  - reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa