Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Studenti v Praze: To, že jsme Rusové, neznamená, že podporujeme Putina. Je sociopat a diktátor, zaznělo

Autor: jza - 
4. března 2022
05:15

Invaze na Ukrajinu vyvolává v celé české společnosti nejen ostrou kritiku režimu Vladimira Putina, ale vyvolává i protiruské nálady, což často končí i nenávistnými útoky na Rusy žijící v Česku. Skupina studentů z Ruska, kteří studují na pražských uměleckých školách, natočila společné prohlášení, kde mluví o tom, že být součástí ruského národa rozhodně neznamená, že podporují tamní režim.

O tom, že by se konflikt neměl přenášet do prostředí škol, mluvil nedávno i ministr školství Petr Gazdík (STAN), šikanu ruských studentů důrazně odmítli i pražští radní. Rusové studující na pražské FAMU, DAMU nebo UMPRUM ve svém vzkazu mluví hlavně o svém odporu proti válce. „Odjela jsem z Ruska za svým snem studovat na umělecké univerzitě a svobodně tvořit bez žádného tlaku ze strany státu,“ říká v něm Anastasia Seryuk, která studuje na UMPRUM. Mluví v něm také o tom, že se teď necítí bezpečně kvůli rostoucí agresivitě lidí vůči Rusům i v prostředí vysokých škol.

Elvira Dulskaia z FAMU zase upozorňuje na to, že v Rusku se lidem od mala opakuje, jaké hrůzy přinesla 2. světová válka, jak je důležitý mír a proč nemělo by se nic takového opakovat. „Ale válka se stala,“ poznamenala. Nejhorší jí na této válce přijde to, že Ukrajina je Rusku svojí kulturou velmi blízká a Rusové tam mají také mnoho přátel. „Jsem přesvědčena, že neexistuje žádná výmluva pro někoho, kdo začne válku,“ říká.

„Nikdy mě nenapadlo, že ve 21. století bude svědkem války ve východní Evropě, ale nejvíc mě šokuje a znechucuje, že tuhle vyvolala země, jejíž jsem občanem, “ říká další ze studentů FAMU Vadim Kuskov. Mluví také o tom, že Putinova propaganda označuje Ukrajince za fašisty a nepřátele. „Vidím, že spousta Rusů je proti válce, ale Putina nezajímá jejich názor,“ dodává.

Je to neštěstí pro všechny

Obavy Rusů v Česku zmínila také Varva Shatunova, podle které je válka neštěstím pro všechny, jak pro Ukrajince, tak pro Rusy nebo Bělorusy. „Být součástí určitého národa, neznamená souhlasit s režimem,“ říká. Mezi jejími krajany v Česku teď podle ní panují obavy, že jim například nebudou prodloužená víza a upozorňuje na to, že v Rusku se poskytnutí humanitární pomoci oficiálně označuje za velezradu a trestá se 20 lety vězení.

Studenti také chtějí upozornit na to, že se rozhodně nejedná o válku Rusů proti Ukrajincům a spousta lidí v Rusku válku odmítá. Další ze studentů Savva Dolomanov podobně jako ostatní říká, že sám Putina nikdy nevolil. „Považuji jeho diktaturu za katastrofu pro naši zemi,“ dodal.

Je to sociopat, říká o Putinovi

Ostrá slova na adresu ruského prezidenta zvolil také Efim Groutsky, který ho považuje za sociopata a diktátora, kterému také v životě nehodil hlas ve volbách. „Už jen to, že mluvím a píšu Rusky, tak se za to neskutečně moc stydím. Nemůžu za to, ale stejně mě to s*re. Chtěl bych všem svým spolužákům, kamarádům známým kolegům z práce, zkrátka všem, co pochází Ukrajiny, strašně moc omluvit a říct, že na ně a jejich rodiny a blízké neskutečně moc myslím,“ řekl.

Akademie múzických umění v Praze zřídila transparentní účet pro dary na podporu stávajících ukrajinských studujících AMU a studentů a akademiků nově příchozích na AMU ze země zasažené válečným konfliktem. 

22:16
23. 9. 2023

S tímto se pro dnešek loučíme, online zpravodajství k Ukrajině pokračuje zase od rána. Dobrou noc.

22:13
23. 9. 2023

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že prosazovaný ukrajinský mírový plán ani nejnovější návrhy OSN na oživení černomořské obilné dohody „nejsou realistické“. Současně obvinil Západ, že na Ukrajině vede přímo válku proti Rusku, a označil jej za „říši lží“. Informovaly o tom tiskové agentury.

Lavrov vystoupil na tiskové konferenci po týdnu intenzivní globální diplomacie na každoročním setkání světových lídrů v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Kyjev a jeho západní spojenci se během 78. zasedání Valného shromáždění OSN snažili získat další podporu pro Ukrajinu, která se už 19 měsíců brání ruské agresi na svém území.

„Je to naprosto neproveditelné,“ řekl Lavrov podle agentury Reuters na adresu desetibodového plánu, který prosazuje Kyjev. „Toto není možné realizovat. Není to realistické a každý to chápe, ale zároveň říkají, že je to jediný základ k jednání.“ Dodal, že pokud Kyjev a jeho západní spojenci budou na tomto postoji trvat, konflikt se rozhodne na bojišti.

20:31
23. 9. 2023

„Ukrajinská ekonomika poprvé od začátku invaze rostla,“ tweetuje kanál Nexta TV s odkazem na agenturu Bloomberg. „Národní banka očekává, že v roce 2023 ekonomika poroste o 2,9 %.“

Kompletní online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud