Úterý 17. září 2024
Svátek slaví Naděžda, zítra Kryštof
Oblačno, déšť 18°C

Biden zmáčknul ekonomické „jaderné tlačítko“. Putina může rázný krok položit na lopatky

Aktualizováno -
28. února 2022
14:42
Autor: amb, ČTK - 
26. února 2022
19:40

Americká vláda v pondělí uvedla do praxe avizované sankce proti ruské centrální bance. S okamžitou platností zakazuje Američanům veškeré transakce jak s ruskou centrální bankou, tak s ruským ministerstvem financí a s ruským státním investičním fondem. Kromě toho uvalilo sankce na Ruský fond přímých investic (RDIF). V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo financí. Podle ministryně Janet Yellenové tato bezprecedentní opatření směřují na finanční prostředky, které Moskva potřebuje k financování války na Ukrajině. Tento krok podle českých ekonomů může položit Putinův režim na lopatky prakticky hned.

Americký vládní činitel podle agentury Reuters uvedl, že kroky mimo jiné „odstraňují pojistku“ v podobě ruských rezerv. Ty jsou v objemu 630 miliard dolarů (14,1 bilionu Kč) a patří k nejvyšším na světě.

Spojené státy krok zvažovaly celý víkend, sankce na ruskou centrální banku jsou bezprecedentní, to se u země velikosti Ruska ještě nestalo. Na základě svých zdrojů o tom informovala agentura Bloomberg

„Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) při ministerstvu financí Spojených států dnes zakázal osobám ze Spojených států provádět transakce s centrální bankou Ruské federace, se státním investičním fondem Ruské federace a s ministerstvem financí Ruské federace. Toto opatření v podstatě ochromí jakákoliv aktiva centrální banky Ruské federace držená ve Spojených státech nebo americkými osobami, ať už jsou kdekoli,“ uvádí ministerstvo financí.

Oznámený krok představuje další eskalaci ekonomických sankcí Západu uvalených na Rusko za jeho rozhodnutí vojensky napadnout Ukrajinu. Podle deníku Financial Times je postup proti ruské centrální bance, avizovaný Spojenými státy a jejich partnery v sobotu, zatím nejsilnějším nástrojem nasazeným ve snaze izolovat Rusko a oslabit jeho ekonomiku. Devizové rezervy označuje list za pilíř ekonomické síly Ruska. Zablokování přístupu k nim by podle něj státu výrazně zkomplikovalo ochranu hodnoty rublu.

„Bezprecedentní kroky, které dnes podnikáme, výrazně oslabí schopnost Ruska používat aktiva k financování svých destabilizujících aktivit a cílí na prostředky, na něž Putin a jeho okruh nejbližších spoléhají při podpoře jeho invaze na Ukrajinu,“ uvedla ministryně Yellenová.

Sankciování rezerv ruské národní banky označil ekonom Lukáš Kovanda za finanční jaderné tlačítko, které by zapříčinilo krach rublu. 

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová už dříve řekla, že krok by prakticky položil Rusko ekonomicky na lopatky. „Rusové si na válku šetřili devizové rezervy a zaříznutí centrální banky znamená rozvrat jejich ekonomiky. Budou jim USD připravované na válku k něčemu? Ne. Jde o bezprecedentní krok a v kombinaci s vypnutím SWIFTu znamená momentální ekonomický konec Putinova režimu,“ vysvětlila dopad případného kroku Nerudová.

Ztráta přístupu k financím v zahraničí může ruskou centrální banku ochromit, protože banka se snaží podpořit rubl na devizovém trhu prodejem tvrdé měny. Přímé intervence, které byly oznámeny tento týden, když Putin nařídil armádě zaútočit na Ukrajinu, znamenají první zásah ruské centrální banky na trhu od roku 2014.

Přestože Rusko neustále snižuje svou závislost na cizí měně, ruská centrální banka na konci června 2021 stále držela 16,4 % svých rezerv v dolarech. Podle posledních oficiálních údajů jde o pokles z 22,2 %, které měla uložené o rok dříve.

Ačkoliv v případě země velikosti Ruska USA ještě centrální banku nesankciovaly, u jiných protivníků k tomu už došlo. V roce 2019 zařadilo na černou listinu Írán a Venezuelu. Důvodem bylo rozdělování peněz na podporu tamních destabilizačních aktivit. Podobný postup zažila také severokorejská centrální banka.

Video  Generál Pavel pro Blesk o invazi na Ukrajinu: Západ selhal, Putin se sarkasticky směje  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa