Neděle 13. října 2024
Svátek slaví Renáta, zítra Agáta
Oblačno, déšť 13°C

Smyčka se stahuje, Rusko čeká odpojení od systému SWIFT. Klíčové země otočily

Aktualizováno -
26. února 2022
05:20
Autor: ČTK - 
26. února 2022
16:25

Evropská komise (EK) se společně s lídry nejlidnatějších zemí Evropské unie, Spojenými státy, Kanadou a Británií dohodla na snaze odpojit vybrané ruské banky od globálního systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce. Oznámila to v sobotu předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, která v projevu označila počínání ruské armády na Ukrajině za barbarské. Krok podporuje i Německo, které se zpočátku stavělo proti odstřižení Ruska od systému SWIFT. Brusel a západní země představily i další opatření mířící proti ruské centrální bance a „ruským oligarchům“.

„Zavazujeme se zajistit, že vybrané ruské banky budou odstraněny z komunikačního systému SWIFT. To zajistí, že tyto banky budou odpojeny od mezinárodního finančního systému, což zasáhne jejich schopnost operovat globálně,“ píše se ve společném prohlášení EK, Německa, Francie, Itálie, Británie, Kanady a Spojených států.

Von der Leyenová zároveň představila další nové sankce, které mají oslabit schopnost Moskvy financovat válku a dál izolovat Rusko od globální ekonomiky. Na neděli bylo svoláno další setkání unijních ministrů zahraničí.„SWIFT je jen otázkou času, velmi krátké doby, dní,“ řekl guvernér centrální banky, který si nepřál být jmenován. „Je to dostatečné? Ne. Je to nezbytné? Rozhodně. Sankce mají smysl pouze tehdy, pokud to bude pro obě strany znamenat náklady. A toto bude nákladné,“ dodal.

Západ v sobotu večer zároveň ohlásil další opatření, která mají zvýšit izolaci Ruska od globální ekonomiky a oslabit schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině po čtvrtečním útoku ruských jednotek. Konkrétně je cílem nových sankcí je paralyzovat aktiva ruské centrální banky a zabránit ruským oligarchům ve využívání svých majetků na západních trzích. FT podotýká, že USA v minulosti uvalily sankce pouze na centrální banky KLDR, Íránu a Venezuely.

„Tato opatření uvedeme do praxe v následujících dnech,“ uvádí společné prohlášení EK a šesti západních zemí. „Zavazujeme se uvalit restriktivní opatření, která budou bránit ruské centrální bance v tom, aby nasazovala své mezinárodní rezervy způsoby, které podkopávají dopady našich sankcí. (...) Zavazujeme se přijmout opatření omezující prodeje občanství, takzvaných zlatých pasů, které umožňují majetným Rusům napojeným na ruskou vládu stát se občany našich zemí a získat přístup do našich finančních systémů,“ pokračuje komuniké.

Mezinárodní platební systém SWIFT se připravuje na zavedení nových opatření západních zemí zaměřených proti některým ruským bankám. Uvedl to v dnešním prohlášení provozovatel systému. „Spolupracujeme s evropskými orgány, abychom pochopili podrobnosti o subjektech, na které se budou vztahovat nová opatření, a připravujeme se na splnění zákonných pokynů,“ uvádí se v prohlášení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím sdělil, že italský premiér Mario Draghi během společného telefonátu odpojení Ruska od systému SWIFT podpořil. Řím byl dosud proti. Italský premiér to zatím sám takto otevřeně neřekl, nicméně lídr italské Demokratické strany Enrico Letta na twitteru napsal, že „Mario Draghi potvrdil, že Itálie podpoří vyloučení Ruska ze systému SWIFT.“

Německo se dnes podle Reuters vyslovilo pro cílené a funkční omezení přístupu Ruska ke globálnímu mezibankovnímu platebnímu systému. „Urychleně pracujeme na tom, jak omezit vedlejší škody vyplývající z oddělení od SWIFT tak, aby to mělo dopad na ty správné lidi. Potřebujeme cílené a funkční omezení SWIFT,“ uvedli ve společném prohlášení ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a ministr hospodářství Robert Habeck.

List The Guardian dnes napsal, že odříznutí Ruska od systému SWIFT se stalo pravděpodobnějším poté, co s návrhem souhlasil Kypr. Podle litevské premiérky Šimonytéové se zdá, že proti tomuto kroku už nezbývá žádný silný odpor.

Podporu unijním sankcím proti Rusku dnes vyjádřil i maďarský premiér Viktor Orbán. „Podporujeme všechny sankce, takže nebudeme nic blokovat. To, na čem se premiéři Evropské unie dokážou dohodnout, přijmeme a podpoříme,“ řekl novinářům na maďarsko-ukrajinské hranici Orbán, kterého citovala agentura Reuters. „Teď je čas být jednotní, je to válka,“ dodal. Nejdůležitější je podle něj mírové úsilí. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó na facebooku napsal, že jeho země neblokuje žádné sankce, a to ani opatření týkající se vyloučení Ruska ze systému SWIFT.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je nadnárodní společnost se sídlem v Belgii. Zajišťuje platební styk mezi zahraničními bankami, její službu využívá zhruba 11.000 bank a finančních společností z 200 zemí, ve světě nemá odpovídající alternativu. Každá banka je v této síti identifikována jedinečným kódem, nejvíce transakcí v systému se uskutečňuje v dolarech.

Podle listu Financial Times jde o zatím nejsilnější sankce dohodnuté v návaznosti na ruskou ofenzívu proti Ukrajině, která začala ve čtvrtek a pravděpodobně už si vyžádala stovky obětí včetně civilistů. Deník The New York Times nicméně podotýká, že Západ nesáhl po „jaderné variantě“ v podobě úplného odpojení Ruska od SWIFTu, takže Rusko může alespoň prozatím dál vydělávat na prodeji plynu do Německa, Itálie a dalších evropských zemí.

Video  Boje v Kyjevě. Lidé prchají, prezident zůstává. A pomoc od Česka  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa