Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

ONLINE: Ukrajinci sestřelili desítky ruských dronů. A ovládají tři pětiny pohraničního Vovčansku

Aktualizováno -
20. května 2024
19:24
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Ukrajina ještě ovládá tři pětiny pohraničního města Vovčansk na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, řekl zástupce šéfa oblasti. Dramatické dění sledujeme v podrobné online reportáži.  

Video  Petr Pavel v Hráčích: O zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

 

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česko Česko Evropská unie Evropská unie Ukrajina Ukrajina Vladimir Putin Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj
Zobrazit nové zprávy
19:11
20. 5. 2024

Ukrajinská armáda uvedla, že ruská vojska v Bilohorivce, o kterou se svádějí boje celé měsíce, nadále zadržuje. „Obranné síly dnes už delší dobu zadržují útok nepřítele, který se snaží postupovat v oblasti Bilohorivky,“ uvedl ve své pravidelné svodce ukrajinský generální štáb.

18:26
20. 5. 2024

Moskevský soud uložil pokutu 50.000 rublů (přes 12.000 korun) obyvateli metropole kvůli obarveným vlasům; dříve ho uznal vinným z toho, co ruské úřady nazývají diskreditací armády. Informoval o tom dnes server Mediazona. Pětadvacetiletý Stas Nětěsov měl podle něj vlasy obarvené žlutou, modrou a zelenou barvou, přičemž první dvě jmenované jsou zároveň barvy ukrajinské vlajky.

17:51
20. 5. 2024

Syněhubov podle serveru RBK-Ukrajina dnes uvedl, že frontu v severní části Charkovské oblasti se ukrajinským obráncům podařilo stabilizovat a ruský postup zastavit. Ve Vovčansku podle něj frontová linie nyní vede řekou Vovča.

17:21
20. 5. 2024

Pražský magistrát dá 20 milionů korun na podporu a integraci uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny. Peníze zamíří na projekty týkající se mimo jiné sociální oblasti, bydlení nebo terénních služeb. Rozdělení peněz dnes schválili pražští radní. Některé z projektů musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města.

16:06
20. 5. 2024

Moskevský odvolací soud potvrdil 27 let vězení pro Darju Trepovovou za podíl na loňském atentátu, jehož obětí se stal proválečný bloger známý pod pseudonymem Vladlen Tatarskij. Informoval o tom dnes server Mediazona. Prokuratura žádala zvýšení trestu o rok. Sedmadvacetiletá Trepovová naopak požadovala jeho zmírnění. Její právník argumentoval slovy, že nejpřísnější trest proti ženě v moderní historii Ruska by měl být založen na pevných faktech, ale ve skutečnosti stojí na domněnkách. Soudci nechali původní verdikt beze změny.

14:10
20. 5. 2024

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny.

13:13
20. 5. 2024

Ruské ministerstvo obrany dnes ohlásilo, že ruská vojska dobyla vesnici Bilohorivka. Podle agentury AFP šlo o jednu z posledních obcí v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kterou dosud Rusové neovládali. Tuto oblast spolu se třemi dalšími Moskva předloni na podzim připojila k Rusku, podobně jako ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává.

Zpravodajský kanál DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě, ohlásil ruský postup u desítky obcí v čele s Robotyne na jihovýchodě země.

12:55
20. 5. 2024

V Chersonu na jihu Ukrajiny dnes při ruském ostřelování zemřel jeden člověk v areálu jisté firmy, další utrpěl zranění, informuje ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na ukrajinské úřady. Podotýká, že informace nelze ověřit. Cherson Rusové ostřelují pravidelně. Nachází se u Dněpru, kterým prochází frontová linie.

12:35
20. 5. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský vyrazil do Vídně, kde se koná konference o nešíření jaderných zbraní. Jednal mj. se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaelem Grossim. „Největší hrozbou pro jadernou bezpečnost v Evropě je ruská okupace Záporoží,“ zmiňuje Lipavský největší atomovou elektrárnu v Evropě.

12:11
20. 5. 2024

Ukrajinské síly ještě ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl dnes v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. 

„Ostřelování neustává. Nepřítel pokračuje v útocích. Hlavně se soustřeďuje ve směru na ves Lypci, Vovčansk a levé a pravé křídlo u Vovčansku,“ uvedl Semenucha podle serveru RBK-Ukrajina. „Nepřítel neustává ve snaze vytlačit ukrajinské síly z města, ale to přibližně z 60 procent ovládají ukrajinské jednotky, a tedy útoky neustávají,“ prohlásil.

Naopak ruská vojska podle něj přerušila boje ve směru na Kupjansk a na některých úsecích ukrajinská armáda sama přešla do protiútoku, aby vylepšila své postavení. Nadále pokračuje ruské ostřelování pohraničních obcí.

11:33
20. 5. 2024

Kanál Nexta TV hlásí silný výbuch z okupovaného Luhansku. „Podle předběžných údajů úder zasáhl bývalou Luhanskou akademii vnitřních věcí (osada Jubilejnyj), kde od začátku roku 2014 sídlí ruští okupanti,“ tweetuje Nexta.

10:13
20. 5. 2024

Soud v ruském Novosibirsku poslal na 25 let do vězení mladého muže, který podle vyšetřovatelů plánoval podpalovat sídla armádních odvodových komisí. Žádné ale nakonec nezapálil. Podle ruskojazyčného servisu BBC jde o nejtvrdší trest, jaký soud někomu v souvislosti se žhářskými útoky proti odvodovým centrům udělil.

Ilju Baburina (24) policie zadržela předloni v září kvůli podezření z přípravy teroristického činu v souvislosti s podpálením odvodového centra, které se ovšem nestalo. Později ho vyšetřovatelé obvinili z dalších pěti činů, včetně vlastizrady, podílu na činnosti nezákonné ozbrojené skupiny nebo činnosti teroristické organizace. Soud ho shledal vinným z vlastizrady nebo ze snah o přípravu teroristického útoku. Nařídil, aby si pět let odpykal ve vězení a 20 let v trestanecké kolonii s přísným režimem. 

Baburin pracoval v odvětví IT a před svým zatčením hodně cestoval. Měl manželku na Ukrajině, se kterou se ale ještě před ruskou invazí rozešli. S ruskou válkou proti sousední zemi podle svých přátel nesouhlasil, žádných akcí proti ní se ale neúčastnil.

9:46
20. 5. 2024

Rafinerie ve Slavjansku na jihu evropského Ruska připustila, že nedělní nálet ukrajinských dronů způsobil škody. Uvedla do dnes agentura TASS. Rafinerie je soukromý podnik s kapacitou čtyř milionů tun ropy ročně, tedy přibližně 80 000 barelů denně, poznamenala agentura Reuters. Už v neděli média informovala, že zařízení přerušilo provoz.

„Jsou tu poškození. Jejich rozsah se zjišťuje,“ řekl TASS bezpečnostní ředitel skupiny Slavjansk EKO Eduard Trudněv. Odborníci podle něj zjistili slabiny v obranyschopnosti podniku. „Jsou díry v obraně, přihlédli jsme k tomu a na nápravě budeme pracovat. To je hlavní úkol,“ prohlásil.

Šéf Slavjanského okresu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska Roman Siňagovskij předtím na komunikační platformě Telegram uvedl, že v noci na neděli zasáhlo areál rafinerie šest bezpilotních letounů. Úřady dříve hovořily o dopadu jednoho dronu, který nezpůsobil žádný požár.

8:52
20. 5. 2024

Lotyšská ministryně zahraničí běžela půlmaraton – první ve svém životě – pro Ukrajinu. S dalšími vybrala Baiba Bražeová přes 12 tisíc eur (cca 300 tisíc Kč) na drony pro ukrajinské obránce.

8:03
20. 5. 2024

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dorazil do Kazachstánu na schůzku s protějšky z Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO/ŠOS). Ta sdružuje vedle Ruska ještě Čínu, Indii, Írán, Pákistán a čtyři středoasijské státy. Věnuje se ekonomické i bezpečnostní spolupráci.

7:47
20. 5. 2024

Přejeme dobré ráno. 

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M.

Drony byly zničeny nad Oděskou, Mykolajivskou, Poltavskou a Lvovskou oblastí. Zda způsobily nějaké škody, není známo.

21:00
19. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

20:57
19. 5. 2024

Ruské kanály hlásí, že dnes byl údajně proveden raketový útok ATACMS na další loď třídy Karakurt „Cyclone“ v přístavu Sevastopol. Loď se údajně potopila, zemřelo 6 vojáků, dalších 11 bylo zraněno. 

20:30
19. 5. 2024

A další fotografie z Charkova, kde dnes po dvou ruských útocích zemřelo nejméně 10 lidí.

Následky ruského útoku na Cherson. (19.5.2024)
19:28
19. 5. 2024

Ruská Černomořská flotila se během války ukázala obzvláště zranitelnou, píše Newsweek. Podle odhadu Legion Magazine byla třetina flotily - více než dvě desítky plavidel - zřejmě potopena či vyřazena z boje během 27 měsíců od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. "Nejzranitelnějšími se ukázaly hlídkové a výsadkové lodě, což ukazuje vysokou účinnost ukrajinských prostředků," uvedla v březnu agentura Molfar, specializující se na zpravodajské poznatky z otevřených zdrojů. "Ztráty velkých výsadkových lodní a fregat zmenšily schopnost agresora vést rozsáhlé námořní operace, což má dlouhodobé strategické důsledky pro ruskou flotilu," dodala.

18:33
19. 5. 2024

Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podle listu Izvestija dnes uvedl, že při nočním raketovém útoku ukrajinských sil bylo ve městě poškozeno několik domů, nikdo však nebyl zraněn. Ruský specializovaný server Topwar.ru v noci zveřejnil pod titulkem "Hrůza letící na křídlech noci" článek o úspěšném nasazení ukrajinských bezposádkových člunů, námořních dronů, proti ruské Černomořské flotile jako o zbrani, která může zásadně změnit taktiku příštích námořních válek. Problém autor vidí v tom, že Rusko staví lodě, ale nebuduje loďstvo, a selhalo při vybudování systému, který by velitelům flotily zajišťoval situační přehled.

17:44
19. 5. 2024

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší dnes ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.

17:13
19. 5. 2024

Útoky ohlásila také Moskvou dosazená správa okupované části Chersonské oblasti. Podle ní jeden člověk zemřel a 16 dalších civilistů bylo zraněno v důsledku dronového útoku na mikrobus v obci Radensk, uvedla agentura TASS.

16:11
19. 5. 2024

Agentury přinesly fotografie z Charkova, kde zabíjely ruské rakety.

Následky ruského útoku v Charkově. (19.5.2024) Následky ruského útoku v Charkově. (19.5.2024) Následky ruského útoku v Charkově. (19.5.2024)
15:00
19. 5. 2024

Finsko příští týden předloží návrh zákona, který by umožnil pohraničníkům odmítat žadatele o azyl pokoušející se vstoupit do země z Ruska, uvedl dnes předseda finské vlády Petteri Orpo. Předloha by mohla znamenat, že Helsinky načas budou porušovat své mezinárodní závazky, napsala k tomu agentura Reuters.

JaNat ( 20. května 2024 17:33 )

Neboj, k tomu dojde.

JaNat ( 20. května 2024 17:33 )

kapso, nikomu do fašistů nenadávej, o nikoho se nepostaráš, to spíš jiní se budou muset o tebe postarat pokud nepřestaneš jančit jako zastrašený zajíc. Přesně takové nás chtějí Američané mít, aby jejich zbrojovky vyprodaly sklady zbraní, mohly produkovat nové a proto potřebují někde válku, hlavně hodně daleko od nich.

JaNat ( 20. května 2024 17:29 )

Kapsičko, nemel nesmysly. Žádná válka nebude, nenech se zastrašit americkou zbrojní industrii.

Kapsa Kapsik ( 17. května 2024 23:33 )

Podej trestni oznameni...

Uživatel_5833755 ( 17. května 2024 16:24 )

KDYBY NEEXISTOVALI FALA A ZELENSKY TAK NENI VALKA

UVEDOMUJETE SI TO?

OBA BY MELI BYT SOUZENI ZA VYVRAZDENI STATISICU NEVINYCH LIDI!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud