Česká vláda by mohla od ledna zvýšit stanovené náklady na bydlení uprchlíků, které se jim zohledňují při výpočtu humanitární dávky. Vládní nařízení se připravuje. O částkách se ještě jedná. Novinářům to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podpora uprchlíků se od července změnila a omezila. Humanitární dávka začala zahrnovat peníze na živobytí i bydlení. Dostat ji mohou jen domácnosti s příjmem pod životním minimem a nařízenými náklady na bydlení. Ty činí 2400 korun na osobu na měsíc, v evidovaném bytě pak 3000 korun. Podle organizací na pomoc příchozím je podpora nízká a uprchlíci se zadlužují.
Resort problém řeší vyplácením dávky mimořádné okamžité pomoci. „Připravujeme nařízení vlády, které by mělo od 1. ledna zvýšit částky započitatelných nákladů, tedy zvýšit tu částku na podporu bydlení. O těch částkách ještě budeme jednat,“ řekl ministr. Humanitární dávka by se tak mohla o něco zvýšit. Dosáhnout by na ni mohlo případně i o něco víc potřebných.
V ubytovacích zařízeních stát příchozím, kteří mohou pracovat, hradí ubytování pět měsíců. Jurečka několikrát zopakoval, že červencová změna podpory měla motivovat uprchlíky k práci a k přestěhování do běžných bytů. Podle nynějšího nařízení vlády se při výpočtu humanitární dávky zohledňuje na bydlení na měsíc 2400 korun na osobu, nejvýše 12 000 korun. V evidovaných bytech je to pak 3000 korun na osobu, maximálně při pěti a více lidech 15 000 korun. K tomu se přičítá životní minimum. Podpora od státu pak odpovídá rozdílu mezi výslednou částkou a nižším příjmem.
😁