Uprchlíci? Ať si je vezmou Češi, my je tu nechceme, řekli Blesku běžní Italové

Autor: Zuzana Zelenková, ČTK - 
27. 7. 2018
05:20

V Itálii kvůli migrantům zhoustla atmosféra. A nejen mezi politiky. I místní jsou mnohdy jako na trní a vnímají i to, že Češi odmítli pomoci s migranty, kteří do jejich země připluli na rybářské lodi. Premiér Andrej Babiš řekl ne, jednat se chystá s italským premiérem Giuseppem Contem koncem srpna. Blesk Zprávy se do Itálie vypravily již nyní. Jak běžní Italové vnímají problémy s migranty? Úředník Antonio, který rád jezdí do Česka, je na ně naštvaný. Ať si je vezmou Češi, vyzývá další z Italů Luis.

Úředník Antonio žije ve střední Itálii na Palmovém pobřeží. Hovoří také anglicky, pravidelně přitom jezdí i do Česka. Uprchlíky běžně nepotkává, v celé oblasti se jich tu dle jeho odhadů může pohybovat 100. Pifku na ně ale má. Nelíbí se mu, že každý uprchlík dostává 35 eur denně, ani to, že jde o lidi, kteří prchají ve značkovém oblečení a s drahými telefony.

Štvou je migranti i nesolidarita

Zatímco v Česku migranti takřka nejsou, Itálie se musí potýkat s přílivem dalších a dalších uprchlíků i imigrantů, kteří bojují o své životy při plavbě přes Středozemní moře. Uprchlická krize neutichá. A běžní Italové to těžko skousávají. Stejně tak ale i to, když další země neprojeví dostatek solidarity, aby pomohly. Vina nyní padá i na Česko, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl Italům pomoci s 450 migranty z rybářské lodi a chystá se na jednání s italským protějškem Contem. 

Podle dalšího běžného Itala Luise migranty místní v zemi nechtějí a Česko mělo pomoci. Muži popsali také „kšeftování“ s uprchlíky, na které mají podezření.

Video  Babiš dostal dopis od italského premiéra. Bude s ním řešit pomoc s migranty.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Rozdělte je spravedlivě

„Jsem úředník, nechci o tom moc mluvit, ať je všechny vyhodí a odlifrují do Čech. Každý tenhle člověk stojí italský stát 35 eur každý den, navrch dostávají telefonní karty. Všichni jsme na ně naštvaní,“ vypověděl pro Blesk Zprávy starší muž Antonio, který do Česka rád jezdí. Svoji řeč pronášel v nadsázce, později ale zdůraznil potřebu toho, aby se uprchlíci v Evropě spravedlivě rozmělnili. 

Podle agentury Reuters migranti v Itálii opravdu dostávají 35 eur denně, peníze však jdou do zařízení, které poskytuje ubytování. Uprchlík tak každý den dostává kapesné 2,50 eura.

„Říká, že nám vezmou nějaké dotace, pokud se o ně nepostaráme, ale to mohou být jen řeči. Pořád bojujeme za to, aby si je někdo vzal. Tohle je politický boj. Ale pokud jsme Evropská unie, měli bychom se o ně postarat společně,“ dodal Ital.

Podpora migrantů místo nezaměstnaných

Antonio žije ve střední Itálii v provincii Marche. Blesk Zprávy upozornil, že střední Itálie není žádným nebezpečným územím.

„Nechtějí je tady vykládat, dokud se něco nestane a Evropa se nedomluví, tak my je tady nechceme. Teď se stalo, že nějací vystoupili přes zákaz v přístavu, ale nechceme je tady,“ podotkl další z místních Luis.

Muži se shodují na tom, že se valná většina Italů proti nově příchozím lidem už poměrně bouří. Peníze je prý zapotřebí dávat do něčeho úplně jiného. „Existují i zlí lidé, kteří vydělávají na tom, aby sem migranti šli. Navíc je tady plno nezaměstnanosti, lidé na podpoře a tady se podporují migranti,“ rozčílil se Ital.

Babišova schůzka: Čeká se na termín

Italové upozorňují také na to, že se vlády jednotlivých zemí dohodly, že uprchlíky nemohou nechat zemřít, proto jim také připadá finanční výpomoc. Jedná se totiž o lidi, kteří neumějí místní řeč a nemohou tak pracovat.

„Dneska chce být každý vysokoškolák, oni chtějí studovat, ale nikdo nechce manuálně pracovat. Nikdo z nich není zedník, ale kdyby byl, tak stejně nechce dělat zedníka,“ zdůraznil Antonio. Italové také upozornili na případy znásilnění uprchlíky, které se loni v létě dostaly i do českých médií.

Nová italská vláda imigrační politiku zpřísnila a jen neochotně přijímá uprchlíky zachráněné ve Středozemním moři. Vyzývá členské státy EU, aby si je přerozdělovaly.

Český premiér Babiš naposledy takovou výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho označil za cestu do pekel. Conte poté pozval Babiše do Itálie, aby jednali o migrační problematice – přesný termín schůzky zatím dohodnut nebyl.

Video  Dienstbier se opřel do Babiše: U migrantů víc mluví, než maká. Jak vidí exministr problémy ve Středozemí?  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Zuzana Hozova ( 29. července 2018 10:44 )

 Na jednu stranu mají pravdu, jen ať si je rozdělíme ale pod podmínkami, musí umět základy jazyka,vzít práci která je a chovat se slušně ne jako u sebe doma. Pokud to nechtějí dodržovat tak ať se vrátí odkud přišly.

smeagol ( 27. července 2018 21:22 )

Italove maji co kvakat, vzdyt podnikaji a zkoupili snad tretinu Prahy. Kdyz uprchliky, tak at si je spravedlive rozdeli Praha a Brno, kde je nejvic slunecniku a vitacu. Ne, ze bych to tedy te krasne Praze (jako mestu)prala, ale ono uz to tam stejne zacalo, staci projit vecer Vaclavakem.

Frantisek Novak ( 27. července 2018 16:03 )

Líbivá politika Pirátů....jinak NIC....

Frantisek Novak ( 27. července 2018 16:01 )

Zelenková běžte se raději domu učit vařit a ne rozeštvávat lidi....

aaobcanka ( 27. července 2018 15:53 )

To mě vytočilo, když si zase zlevnili jídlo v poslanecké kantýně. Snad jen Jedině Piráti a SPD to nechtěli zpět zlevnit. Volme SPD, Piráty, popř. KSŠM a hlavně i ANO, z nichž se Babišovi fakt nedá upřít, že byl prvním odvážným bojovníkem proti tzv. PČR-znalecko-SZ-justičně-politické mafii, počínaje Klausovo-Kalouskovým tunelářstvím ! Hanba Klausově amnestii, kterou zachránil sebe a své tzv. tunelářské kámoše s desítkami nakradených mld našich daní !

Zobrazit celou diskusi
Další videa