Loď s uprchlíky odmítnutá v Itálii nemá na cestu dál zásoby, bojí se i vln

12. 6. 2018
07:19

Loď neziskové organizace SOS Méditerranée s více než šesti sty migranty na palubě, kterou v neděli odmítly přijmout Itálie i Malta, může podle španělského premiéra zakotvit ve Valencii. Itálii a Maltu za jejich postup kritizovala Evropská komise i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Posádka lodi zatím cestu do Španělska odmítá, obává se nedostatku zásob, přeplněné lodi i dvoumetrových vln.

Na palubě lodi Aquarius je 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, dalších 11 dětí a sedm těhotných žen. Loď má kapacitu 550 osob a zásoby na jeden den. Itálie ji do přístavu nepustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby uprchlíky přijala ona. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie, takže případ nespadá do kompetence Malty.

Sánchez dal pokyn, že loď může zakotvit v přístavu Valencie na jihovýchodě Španělska, uvedla premiérova kancelář. „Je naší povinností předejít humanitární katastrofě a nabídnout těmto lidem bezpečné místo k zakotvení, abychom dostáli svým závazkům v oblasti lidských práv,“ uvedl Sánchez, který se úřadu ujal zhruba před týdnem.

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini naznačil, že Itálie hodlá znemožnit vjezd do svých přístavů i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch a která v noci na pondělí vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů, informoval server deníku La Repubblica.

Salviniho podpořila Le Pen, zásoby se uprchlíkům tenčí

„Dobře udělal,“ komentovala rozhodnutí Salviniho uzavřít přístavy lodím s migranty na palubě vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Pen. „Jen velmi přísná politika nám umožní učinit přítrž masovému přílivu lidí bez dokladů,“ dodala.

„Zvýšit hlas, něco co Itálie už léta neudělala, se vyplatí,“ prohlásil podle agentury ANSA Salvini poté, co Sánchez oznámil souhlas s přistáním lodi Aquarius ve Valencii. „Vítězství. 629 migrantů na palubě Aquaria míří do Španělska. První cíl dosažen,“ dodal.

Protiimigrační Liga, kterou Salvini vede, chce mimo jiné prosadit hromadnou deportaci migrantů, kteří v Itálii žijí bez potřebných dokumentů.

„Znamená to, že budeme muset plout ještě nejméně další dva dny, což se 629 lidmi na palubě dnes není možné,“ řekl podle agentury AP ředitel operací SOS Méditerranée Antoine Laurent. Zásoby na palubě nestačí a podle Organizace Lékaři bez hranic (MSF) mezi migranty na plavidle narůstá znepokojení a zoufalství. Jeden muž hrozil, že se vrhne do moře kvůli strachu, že bude vrácen do Libye. Posádka proto považuje cestu do této země za příliš dlouhou a riskantní, uvedla agentura AFP. 

„Prioritou musí zůstat bezpečnost všech přeživších a je na italských námořních úřadech, aby našly bezpečné a rychlé řešení,“ dodala nevládní organizace. Podle novinářky zpravodajské televize Euronews Anelise Borgesové, která je na palubě Aquariusu, posádka považuje za příliš nebezpečné s přeplněnou lodí čelit dvoumetrovým vlnám.

Plavidlo, které bylo v pondělí večer několik desítek kilometrů od Malty, dostalo od maltského námořnictva zásoby potravin a vody. Ty ale postačí jen do úterý. Do Španělska, vzdáleného asi 1300 kilometrů, to jsou přitom nejméně čtyři dny cesty. Aquarius by tak během úterka měl obdržet další zásoby a v pohotovosti by pro migranty byl připraven i lékařský tým.

beztedoprdele ( 12. června 2018 17:02 )

 Poslat je okamžitě zpět, žádné vylodění.

klimap ( 12. června 2018 16:39 )

Do vody a plavat zpátky!

krista2018 ( 12. června 2018 15:07 )

se.e mě, že se furt píše o uprchlících, jakýpak uprchlíci, mladí, zdraví, nadupaní chasníci, že by doma přidali ruku k práci, to jim nevoní. Zadaro EURO a bílé ženy.

corsa ( 12. června 2018 14:47 )

Proč si nevyberou demokratický stát v Africe, proč musí zrovna do Evropy? Protože by na tom neziskovky nevydělaly! A o tom to je!!!....Je to kšeft s lidma a neziskovky by se z toho měly zodpovídat stejně jako převaděči.....Žádný rozdíl mezi nima není....Neziskovky by se měly angažovat v místě bydliště, když už chtějí konat dobro, ale to by jim nevynášelo...... Najmout loď a nechat si zaplatit, to je ten správný džob! A Merekl a Brusel jim zobe z ruky....

kapturek ( 12. června 2018 13:57 )

 to je ale komedie , at se vrati tam odkud vypluli ale to ne , vedi ze tam jim zadarmo nikdo nic neda, at zustanou na mori chytraci

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa