Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

O uprchlíky se staral ve dne i v noci, teď mu pláchli do Německa. Čech je rozhořčen

Autor: Jiří Čada - 
5. dubna 2016
05:00

Vděk nečekal, ale ani takové zklamání. O irácké běžence se Radim Fiedler (38) z Centra multimediálního vzdělávání ve středisku Okrouhlík staral od ledna, kdy dorazila první skupina iráckých křesťanů. Teď je z jejich odchodu do Německa rozčarován.

Přestože s běženci trávil dlouhé dny i noci, tvrdí, že o jejich úmyslu odjet z Česka nevěděl. „Netušili jsme to, ty přípravy se děly tajně, za našimi zády,“ řekl včera Blesku Radim Fiedler.

Blesk byl u toho, když se mnozí z uprchlíků bezprostředně poté, co dorazili na Jihlavsko, z vděčnosti, že jsou v bezpečí, s ním dokonce z radosti objímali. „Když jich pak pětadvacet zažádalo o navrácení pasů, byl to pro mne šok,“ říká.

Pracovníci centra se minulý čtvrtek narychlo před jednáním jihlavské městské rady, která byla Iráčanům připravena předat v Jihlavě 16 bytů, rozhodli stáhnout žádosti o ně. „Hrozilo, že z toho bude pořádná ostuda,“ vysvětluje Fiedler.

Do Jihlavy vzápětí přispěchal pracovník ministerstva vnitra, který všem iráckým žadatelům o azyl na místě vysvětloval, co pro ně bude znamenat přerušení azylového řízení. Marně! Nečekaná návštěva jejich příbuzných z Německa, která na Okrouhlík dorazila autem, rozhodla.

„Pět hodin jsem vedl rozhovor s otcem jejich rodinného klanu,“ zdůrazňuje Fiedler. „Cítil jsem jejich určitou bezradnost. Argumentoval například tím, že v bytech, které jsou jim nabízeny, není nábytek, a kde ho seženou. V rodině s nimi byli dva svobodní synové, kteří je patrně všechny k odjezdu do Německa přesvědčili,“ domnívá se nyní Fiedler.

Fiedler pomáhal 24 hodin denně

● S příjezdem uprchlíků na Okrouhlík pro ně zařizoval veškeré spojení s civilizací.

● Zpočátku pomáhal připravovat i stravu.

● Učil je první česká slova.

● Zajišťoval zdravotní prohlídky.

● Vyřizoval veškerou administrativu.

● Jednal s úřady, policií, psal žádosti o byty.

● Sháněl dobrovolníky, kteří přijížděli na Okrouhlík pomáhat.

fouk.si ( 29. května 2016 09:10 )

Jenom ať jedou do p.r.d.e.l.e všichni..Oni si myslí že v Evropě dostanou všechno a zadarmo.

rumungro ( 5. dubna 2016 11:40 )

Kdepak se vzalo najednou volných 16 bytů ? Zřejmě neevidují žádné české zájemce.

naidka ( 5. dubna 2016 11:38 )

A co jako tento sluníčkářský slouha a počišťovač čekal? Nějaký vděk nebo uznání od vychcaných čmoudů? Kdyby se tento případ vyvíjel jak měl, už by byli na cestě zpátky, ale Němci to celé shodili a z našich sluníčkářů udělali voly. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale v každém případě je to blití.

Lucio1 ( 5. dubna 2016 07:19 )

Tak jsem se po ranu i zasmal, v bytech ktere dostali uprchlici od mesta nebyl nabytek,je to tedy spise smutne. V byte ktery mam na hypoteku take nebyl nabytek..ze bych take nekam vzal "drahu" .? 

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud