Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Za propuštění z tábora v Bělé zaplatili tisíce eur. Uprchlíky podvedl tlumočník

Autor: sou - 
4. března 2016
10:44

Pro dva Iráčany z Bagdádu se jejich cesta přes Česko stane nezapomenutelným zážitkem. Nejen že pro ně znamenala půlroční zdržení, ale během ní vyhodili tisíce eur úplně zbytečně. Hned na začátku pobytu v detenčním zařízení Bělá-Jezová jim podle informací serveru Ihned.cz totiž tlumočník ve službách české policie Walid Mreihil za úplatu slíbil protekci u policie a to, že je dostane ven. V detenci ale oba nakonec strávili půl roku. Jeden z nich byl dokonce poslán zpět do své vlasti. Oba na tlumočníka podali trestní oznámení.

„Řekl nám, ať mu dáme peníze, že zná lidi na policii a zařídí i dobrého právníka,“ uvedl pro server Ihned.cz čtyřicetiletý irácký uprchlík před několika týdny v detenčním zařízení v Drahonicích. Za svou nabídku si tlumočník řekl o 2250 eur (necelých 61 tisíc korun), které mu nakonec poslal Iráčanův bratr, který žije ve Švédsku. Poté se za běžencem skutečně stavil právník, který muže ujistil, že do deseti dnů bude z detence venku. To bylo ale naposledy, kdy s ním byl právník v kontaktu. 

Poté byl  Iráčan půl roku nejen v detenčním zařízení v Bělé-Jezové, ale také v Drahonicích. Na konci února byl deportován zpět do Iráku. Ze své vlasti přitom utekl kvůli pronásledování šíitskými milicemi. „Spolupracoval jsem s americkou firmou, oni se mi pak pokusili unést syna. Chytili je, ale po čtyřech letech zase pustili a vyhrožování začalo znovu, upřesňuje Iráčan.  Ve své vlasti se setkal se svou ženou a třemi dětmi, ti se také neúspěšně pokusili utéct za jeho bratrem do Švédska. 

Podobný je i příběh třicetiletého Kurda z Bagdádu, který kvůli pronásledování šíitských milic přišel o malého syna. Podle trestního oznámení také on kývl na Mreihilovu nabídku, jeho žena z Iráku na účet tlumočníka poslala „jen“ 1200 eur (necelých 32,5 tisíce korun). Ani ten se žádné protislužby nedočkal. Z detence byl propuštěn kvůli tomu, že se české policii nepodařilo potvrdit jeho totožnost a lhůta pro jeho zadržení vypršela. Kde je nyní, není známo, ale nejspíš se vydal za svým bratrem do Finska.  

Podle organizace pomáhající uprchlíkům existují doklady o provedení plateb  

Věrohodnost obou výpovědí potvrdila i právnička Beáta Mátheová z Organizace na pomoc uprchlíkům. Podle ní mají oba nejen doklady o odeslání plateb, ale i další důkazy, jež podvod potvrzují, ale které nyní nebudou zveřejňovat. Kopie příkazů má i jeden z dobrovolníků organizace.

Trestní oznámení podala pražská advokátní kancelář Martiny Houžkové na lounské okresní zastupitelství, což potvrdila i tamní policie. V souvislosti navíc organizace podala podnět i na Českou komoru advokátů na vyšetření role advokátů Vratislava Polky a Jiřího Puchmeltra, jejichž jména v případu figurují.

Oba se k celé věci odmítli vyjádřit. Nepodařilo se získat ani reakci tlumočníka Walida Mreihila, který žije v Teplicích a je spolumajitelem firmy SAMO Dubai. Neexistuje na něj veřejný kontakt a na sídle firmy si prý pouze vybírá poštu. Podle vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům Hany Frankové je popsaný případ zcela výjimečný. „O ničem podobném z minula nevíme, k nám se dostala až tato záležitost. Byznys s uprchlíky na našem území doposud spočíval pouze v jejich převážení přes hranice.“

Za podmínky v detenčním zařízení Bělá-Jezová bylo Česko několikrát kritizováno: