Soudní oplétačky exprimátorů: Drahé čištění příkopů i pikle s pozemky

 • Autor: ČTK,kle - 
  20. 1. 2016
  14:48

  Soud poslal ve středu bývalého českobudějovického primátora Juraje Thomu na pět let do vězení za zneužití pravomoci úřední osoby. Se soudem mají zkušenosti i další primátoři či exprimátoři. Z Liberce, Přerova, Frýdku-Místku či Ústí nad Labem. Kvůli Opencard pak stojí před soudem také bývalí pražští primátoři Tomáš Hudeček (TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS).

 • 1.Jiří Kittner - ODS, Liberec

  V září 2011 policie obvinila libereckého exprimátora Jiřího Kittnera (ODS) a několik dalších osob v kauze údajných machinací s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci. V červenci 2014 je Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby, v Kittnerově případě se státní zástupce už neodvolal, a exprimátor je tedy definitivně osvobozen.

  Přehled vybraných primátorů a bývalých primátorů, kteří stanuli před soudem.

 • 2.Jiří Lajtoch - ČSSD, Přerov

  V lednu 2012 vyšetřovatelé navrhli obžalovat z několika trestných činů 11 přerovských radních v čele s tehdejším primátorem a senátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD) a dva městské úředníky kvůli sporným zakázkám na přestavbu domova důchodců a zimního stadionu. Stíhání Lajtocha a dalších pěti radních bylo žalobkyní třikrát zastaveno, v dubnu 2014 je státní zástupce obžaloval. Soud v listopadu 2014 šestici potrestal podmínečnými tresty. Krajský soud verdikt zrušil, loni v září olomoucký okresní soud opět potrestal Lajtocha a jeho pět kolegů podmíněnými tresty.

  Přehled vybraných primátorů a bývalých primátorů, kteří stanuli před soudem.

 • 3.Tomáš Hudeček - TOP 09, Bohuslav Svoboda - ODS, oba Praha

  V březnu 2013 policie obvinila několik pražských radních včetně primátora Hudečka a exprimátora Svobody kvůli projektu Opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká zakázky, kterou získala firma Haguess bez otevřeného výběrového řízení. V červnu 2014 státní zastupitelství podalo obžalobu na 15 lidí, včetně Hudečka a Svobody. Soud začal kauzu řešit v září 2015.

  Přehled vybraných primátorů a bývalých primátorů, kteří stanuli před soudem.

 • 4.Eva Richtrová, Petr Cvik, Michal Pobucký - všichni ČSSD, Frýdek-Místek

  Okresní soud ve Frýdku-Místku se loni v listopadu začal zabývat případem údajně předražených zakázek na čištění příkopů. Obžalováno je 14 bývalých i současných radních a jeden vedoucí úředník. Mezi obžalovanými jsou bývalá primátorka a senátorka Richtrová, bývalý primátor Cvik i současný primátor Pobucký. Pobucký figuruje také v další kauze, kterou nyní řeší soud, a to v případu nezákonného zahlazování pokut za dopravní přestupky. Podle informací z tisku soud chce obě kauzy spojit a rozsudek vynese v březnu.

  Přehled vybraných primátorů a bývalých primátorů, kteří stanuli před soudem.

 • 5.Vít Mandík ČSSD - Ústí nad Labem

  V dubnu 2014 policie oznámila, že stíhá primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka, kteří čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby za projekt Vítání občánků. Ústecký okresní soud začal případ projednávat loni v říjnu.

  Přehled vybraných primátorů a bývalých primátorů, kteří stanuli před soudem.

 • 6.Juraj Thoma - HOPB, České Budějovice

  Primátor Thoma byl v září 2012 obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se podle policie dopustil v červnu 2010, kdy podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení, aniž ho schválila městská rada. V prosinci 2012 bylo Thomovo stíhání zastaveno. Policie se však k vyšetřování vrátila a v březnu 2014 podal státní zástupce na Thomu obžalobu. Ve středu 20. ledna soud Thomu poslal na pět let do vězení.

  Přehled vybraných primátorů a bývalých primátorů, kteří stanuli před soudem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pavel215_klafunda ( 20. ledna 2016 18:58 )

Už jsi zase na fetu?

rumungro ( 20. ledna 2016 18:27 )

Halóóó,jste vy,v té pražské řiti,ještě normál?Krnánáčovou chcete odstavit,přitom jeden jak druhý z jejichoponentů mají kolem krku límec z GIPS a BIS!

rumungro ( 20. ledna 2016 16:37 )

By se pak točila celá čes.repablik.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud