Brána pro migranty jako za nacistů? Aktivisté poupravili vchod do Drahonic

Autor: sou - 
23. 2. 2016
18:55

Detenční zařízení pro běžence v Drahonicích se opět dostalo do hledáčku umělců. Po vystřiženém srdci z pletiva prošla tentokrát úpravou vstupní brána. Aktivisté sem umístili heslo „Štěstí je volba“, které odkazuje na nápis „Prací ke svobodě“. Tedy na známé heslo z nacistických koncentračních táborů. Brána je nyní součástí výstavy HateFree.

Členové umělecké skupiny Nová věčnost umístili bránu s nápisem „Štěstí je volba“ před vstup do detenčního zařízení v polovině ledna. Heslo podle nich odkazuje na známý nadpis nad branou koncentračních táborů „Arbeit macht frei“, který v překladu znamená prací ke svobodě.

Celá akce před vstupem do detenčního zařízení v Drahonicích prý netrvala ani minutu. „Policie o tom ví, nicméně se nejednalo o žádnou demonstraci nebo o nějaký protest. Nikdo se na místě neprojevoval. Přinesli transparent, vyfotili se s ním, stáhli ho a odjeli,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Před bránu vyšla i policie, ale umělci odjeli, než k nim hlídka došla. Cizinci v objektu ani nic nepostřehli. „Kdyby ale současný systém měl hesla, zněla by asi takto: ‚Štěstí je volba!, Všichni jsme konkurenti!, Jak si kdo ustele, tak si lehne!, Flexibilitou k uplatnění na trhu práce!, Privatizace, Gentrifikace, Prosperita!, Svobodný trh – svobodný člověk!, Padl? Nech ho ležet, investuj odpovědně!, Každý svého štěstí strůjcem‘,“ upřesnil jeden z členů i na svém profilu na sociální síti. Brána je nyní součástí výstavy HateFree v Centru současného umění DOX. 

Předevčírem členové umělecké skupiny Nová věčnost (Helena Sequens, Adam Stanko, Pavel Karous) v rámci performance...

Zveřejnil(a) Pavel Karous dne 21. leden 2016

Srdce z plotu v Drahonicích 

Drahonice se do hledáčku umělců nedostaly poprvé. Členové jiného seskupení ještě před otevřením areálu vystřihli srdce z pletiva plotu kolem areálu, které pak dražili na svých webových stránkách. Seskupení De-fence přirovnalo detenční zařízení pro běžence také ke koncentračním táborům. Se zadržovanými lidmi se mělo jednat ještě hůř než s vězni. Vydražené peníze měli věnovat těm, kteří se podle umělců s xenofobní imigrační politikou tohoto státu setkávají.

„Bylo to v době, kdy zařízení ještě nebylo otevřené a nebyli tam žádní lidé. Zjistilo se to při kontrole areálu. Oprava se tak uskutečnila ještě před navezením nelegálních migrantů do zařízení v Drahonicích,“ upřesnila pro Blesk.cz už v té době Rendlová.


Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa