Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Merkelová si může oddychnout: Bavoři počkají s žalobou, kvůli „pravicové lůze“?

Autor: ČTK, mb - 
23. února 2016
14:41

Německá kancléřka je před žalobou u ústavního soudu zachráněna – aspoň zatím. Bavoři chtěli Merkelovou hnát k odpovědnosti kvůli uprchlické krizi. Dnes ale Bavorsko prohlásilo, že rozhodne o podání ústavní žaloby proti spolkové vládě až poté, co dostane oficiální odpověď od Angely Merkelové (61) na lednový dopis, v němž žádalo lepší ochranu německých hranic.

Bavorská vláda se dnes dopoledne zabývala tím, zda podá žalobu na spolkový kabinet. Mnichov se domnívá, že otevření hranic pro uprchlíky bylo v rozporu s německou ústavou, názor bavorské zemské vlády podpořil i bývalý německý ústavní soudce Udo di Fabio (61). Šéfka poslanců CSU ve Spolkovém sněmu Gerda Hasselfeldtová však řekla, že Bavorsko chce před rozhodnutím o podání žaloby znát stanovisko Merkelové, které zatím nedostalo.

Bavorské úvahy o podání žaloby dnes v televizi N24 ostře kritizoval předseda poslanců SPD Thomas Oppermann (61). Podle něj CSU ohrožuje existenci německé vládní koalice. „Je otázka, zda by kancléřka dál mohla vládnout, pokud by Bavorsko žalobu podalo a ona nezbavila úřadu ministry za CSU,“ řekl.

Oppermann zároveň upozornil, že CDU a SPD mají ve Spolkovém sněmu výraznou většinu i bez hlasů bavorské CSU. Podle německých politologů je ale nepravděpodobné, že by se konzervativní unie CDU/CSU zcela rozštěpila. V poválečné historii Německa se nikdy nestalo, že by jedna ze sesterských stran byla ve vládě a druhá v opozici.

Strana Zelených zašla ve svém prohlášení ještě dále, za současný stav německé politiky a napjaté společenské situace prý nenese vinu kancléřka Angela Merkelová, ale politici hrozící ústavní žalobou. „Kdo rozpoutává paniku a hysterii, ten nahrává pravicové lůze. A přesně to dělá CSU, když žaluje vládu, na které se sama podílí,“ řekl šéf poslanců Zelených Anton Hofreiter.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud