Hrozí Merkel odvolání? Měla by uprchnout do Chile, říká politička

Autor: mb - 
26. ledna 2016
12:11

Pokud spolková vláda nezmění svou politiku v uprchlické krizi, může to vést k odvolání kancléřky Angely Merkel (61). Deníku Augsburger Allgemeine to v úterý řekl bavorský premiér Horst Seehofer (66). Politička Beatrix von Storch (44) dokonce Merkel v jasné narážce na nacistické vůdce doporučila, aby raději po složení funkce „emigrovala do Chile nebo Jižní Ameriky“.

„Vsadím se, že Merkel po skončení úřadu opustí zemi – z bezpečnostních důvodů. Voliči pochopí, že Merkel za pár let zničila to, co miliony Němců několik generací budovaly,“ prohlásila Beatrix von Storch z neparlamentní strany AdF (Alternative für Deutschland), která má ovšem v Evropském parlamentu dva zástupce. Von Storch se domnívá, že „nikdo nezničil od roku 1945 Německo tak jako Merkel“.

Strana AdF se profiluje jako pravicová konzervativní strana, která sice podporuje Evropskou unii, ale kritizuje euro, masovou imigraci a legalizaci tzv. homosexuálních sňatků.

Merkel může být odvolána, hrozí bavorský premiér

Ke kritice Angely Merkel se přidal i bavorský premiér Horst Seehofer. Ten prohlásil, že Merkel může být „brzy“ odvolána. „Ten okamžik ještě nenadešel, ale přijde, pokud se brzy něco nezmění,“ řekl Seehofer o možném vyslovení nedůvěry spolkové vládě. „Pokud nestanovíme horní hranici pro počet uprchlíků, bude to mít dramatické dopady na naši schopnost integrovat je, na zajištění státních výdajů, na bezpečnost v zemi, na funkčnost státní správy,“ dodal Seehofer.

Bavorská vláda v úterý oficiálním dopisem vyzvala spolkový kabinet, aby zajistil bezpečnost německých hranic. Pokud Berlín požadavky Mnichova odmítne, chce se Seehofer obrátit na ústavní soud. Někdejší ústavní soudce Udo di Fabio v právním posudku vypracovaném pro mnichovskou vládu konstatoval, že bavorská žaloba by měla naději na úspěch, neboť zářijové otevření hranice bylo v rozporu s německou ústavou.

Do Německa jen za minulý rok dorazil milion uprchlíků, Angela Merkel proto prosazuje tzv. uprchlické kvóty pro celou Evropu.

Další videa
Články odjinud