Uprchlíci běžně znásilňují ženy, tvrdí německá organizace o ubytovnách

Autor: ČTK, mb - 
26. 11. 2015
11:25

Téměř každá žena v německých ubytovnách pro běžence má zkušenosti se sexuálním obtěžováním nebo s násilím. Oznámila to organizace Women in Exile, která pečuje o uprchlice v Německu. Vyzvala proto německé úřady, aby zajistily samostatné ubytování pro ženy a děti, které do země přicházejí.

„Neexistuje žena, která by neměla zkušenosti s dotěrnými pohledy, s nevhodnými komentáři, s nežádoucími dotyky, nebo dokonce se znásilněním,“ uvedla mluvčí Women in Exile Elisabeth Ngari. Podle ní je sexuální obtěžování v ubytovnách pro běžence na denním pořádku.

Organizace Women in Exile shromáždila řadu svědectví o ženách, které v ubytovnách pronásledovali muži. Některé oběti skončily dokonce v péči psychiatrů. Podle Ngari se navíc mnoho žen nedočká pomoci od ostatních, protože v ubytovnách vládne strach a lidé mají obavu, že by se pokus o obranu slabších mohl obrátit proti nim.

Informace o sexuálních útocích na uprchlice má i rada pro běžence v Braniborsku, která zajišťuje péči o přistěhovalce v této německé spolkové zemi. „K sexuálním útokům dochází v Německu i v běžném životě. V ubytovnách se ale objevují častěji a v intenzivnější formě. Lidé tam totiž mají jen minimální soukromí, jsou v extrémní životní situaci a jsou vystaveni stresu,“ uvedla mluvčí rady Ivana Domzet.

Obě organizace proto vyzývají německé úřady, aby vytvořily speciální ubytovny pro ženy a děti a nenechávaly je ve stejných zařízeních s muži. To by podle nich mělo zajistit uprchlicím bezpečí.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa